• Посилання скопійовано

Купівля – продаж транспортного засобу в рамках дії тимчасової пільги з ПДВ

Підприємство "А" купило автомобіль у юрособи - резидента України без ПДВ згідно з пп.64 підр.2 розділу ХХ ПКУ. При наступному продажу підприємством "А" даного автомобіля, яка ставка ПДВ має застосовуватись? При наступному продажу підприємством "А" даного авто нижче залишкової вартості (ч.2 ст.188.1 ПКУ), яка ставка ПДВ має застосовуватись у компенсуючій ПН?

Нормами пп. 64 підр.2 розділу ХХ ПКУ регламентована тимчасова пільга з ПДВ: до 1 січня 2026 року звільняються від оподаткування ПДВ операції із

  • ввезення на митну територію України та 
  • постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 24 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 60 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні).

Тобто мова йде про те, що абсолютно всі операції із імпорту та купівлі на внутрішньому ринку України таких транспортних засобів із вищезазначеними товарними підпозиціями у вказаних підкатегоріях будуть мати пільгу з ПДВ аж до кінця 2025 року. Незалежно від того, хто саме купує, за якою вартістю, який за рахунком це буде перепродаж цих транспортних засобів – всі постачання таких транспортних засобів будуть мати тимчасову пільгу з ПДВ допоки чинне законодавство таку пільгу регламентує.

При наступному продажу такого автомобіля ще до кінця 2025 року буде діяти ця пільга і ПДВ нараховуватися і сплачуватися в рамках такого продажу не буде. Якщо продаж автомобіля буде здійснюватися уже в 2026 році (коли ця пільга діяти не буде, за умови, що її не пролонгують), ставка ПДВ по такому продажу буде становити 20% в загальному порядку.

А якщо в подальшому даний транспортний засіб буде продаватися за ціною, нижчою за ціну його придбання чи нижчий за його залишкову вартість, чи потрібно нараховувати ПДВ на таку різницю і складати другу податкову накладну?

Дивимося відповідь ДПС на схоже питання в ЗІР (101.16): «Чи складається податкова накладна на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання у разі здійснення платником податку операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, за ціною, яка нижча за ціну їх придбання?».

ДПС відповідає, що у разі здійснення платником податку операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, за ціною, яка нижча за ціну їх придбання, на суму перевищення ціни придбання над ціною постачання таких товарів/послуг додаткового нарахування податкових зобов’язань не здійснюється. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, за ціною, нижчою за ціну їх придбання, платник податку на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ складає одну податкову накладну виходячи із фактичної ціни постачання таких товарів/послуг.

Навіть попри те, що фактична сума ПДВ до сплати по такому постачанню дорівнює нулю, такі операції зобов’язують формувати і реєструвати ПН. Оформлення ПН на пільговані операції мають свої особливості.

Надзвичайно важливо пам’ятати, що здійснювані пільговані операції мають бути відображені в ряд.5 декларації з ПДВ в обов’язковому порядку і розшифровуються в табл.2 додатку Д4. Заповнення ряд.5 декларації з ПДВ своєю чергою тягне за собою обов’язок здійснення пропорційного розподілу ПДВ в рамках дії ст.199 ПКУ

Висновки:

  • Тимчасова пільга з ПДВ: До 1 січня 2026 року операції з імпорту та постачання електричних транспортних засобів (за винятком окремих категорій, визначених УКТ ЗЕД) звільняються від ПДВ, незалежно від вартості, покупця чи кількості перепродажів; 
  • Ставка ПДВ при продажу: Якщо продаж автомобіля відбувається до кінця 2025 року, ПДВ не нараховується (діє пільга). Після 2025 року (за умови непролонгації пільги) застосовується стандартна ставка ПДВ 20%; 
  • Продаж нижче залишкової вартості: При пільговому постачанні за ціною, нижчою за ціну придбання, додаткова податкова накладна на різницю не складається, ПДВ не нараховується, але податкова накладна оформлюється з фактичною ціною та відображається в декларації з ПДВ (ряд. 5, додаток Д4).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловська Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.202573
  • В якому розділі Е-кабінету можливо переглянути інформацію, щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено?
    Для отримання інформації щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, платник, може подати запит за кодом форми J/F 1320101 «Запит щодо отримання відомостей з ЄРПН стосовно ПН/РК, реєстрацію яких зупинено», в якому зазначити запитувану інформацію на певну дату
    23.07.2025147
  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202545
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025491
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20257272