• Посилання скопійовано

Скільки знаків після коми може зазначатися в показнику ціни товару видаткової накладної?

Яку кількість знаків після коми можна застосовувати у видатковій накладній, якщо ціна без ПДВ у договорі за тонни, а видаткова виписана в кілограмах?

Дане питання стосується правил оформлення первинних документів, зокрема, видаткової накладної, у частині зазначення ціни товару при зміні одиниці виміру порівняно з договором.

 

Нормативна база:

  1. Закон про бухоблік. Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

2. Положення №88. Згідно з пп. 2.4 Положення №88, первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Записи в первинних документах робляться тільки у темному кольорі чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою електронних засобів оброблення інформації та іншими засобами, які б забезпечили збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання документів та запобігли внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень. У первинних документах відображення господарської операції може бути здійснено у вартісних та за наявності у натуральних та/або кількісних вимірниках.

Важливо! Ні Закон про бухоблік, ні Положення №88 не містять прямої норми, яка б обмежувала кількість знаків після коми для показника "ціна" у первинних документах, у тому числі у видатковій накладній.

Аналіз та висновки:

Основна вимога: Первинний документ, зокрема, видаткова накладна, має достовірно відображати господарську операцію. Це означає, що підсумкова вартість товару (Кількість * Ціна без ПДВ) у видатковій накладній повинна бути розрахована максимально точно, виходячи з умов договору.

Перерахунок ціни: Оскільки договірна ціна встановлена за тонну, а відвантаження (і видаткова накладна) здійснюється в кілограмах, необхідно здійснити перерахунок ціни:

  • Ціна за 1 кг = Ціна за 1 тонну / 1000.

Кількість знаків після коми: При діленні ціни за тонну на 1000 може виникнути число з великою кількістю знаків після коми (наприклад, якщо ціна за тонну 35678,90 грн, то ціна за кілограм буде 35,6789 грн). Щоб підсумкова вартість партії товару у видатковій накладній була коректною і відповідала договірним умовам (з урахуванням фактично відвантаженої ваги в кг), доцільно вказувати у графі "Ціна без ПДВ" стільки знаків після коми, скільки необхідно для забезпечення точності розрахунків:

  • Обмеження кількості знаків після коми (наприклад, до двох) може призвести до суттєвих викривлень підсумкової суми ПДВ та загальної вартості поставки, особливо при великих обсягах відвантаження. Це, у свою чергу, може викликати питання при перевірках та призвести до розбіжностей в обліку у продавця та покупця.

Практичний підхід: Зазвичай, у таких випадках у графі "Ціна без ПДВ" зазначають 3, 4 або більше знаків після коми – стільки, скільки виходить при діленні або скільки дозволяє технічно вказати ваша облікова система, щоб забезпечити максимальну точність розрахунку загальної вартості без ПДВ. Загальна вартість товару та сума ПДВ у підсумку накладної вже заокруглюються до двох знаків після коми (копійок) відповідно до загальних правил.

Відповідь на запитання:

Чинне законодавство України, зокрема Закон про бухоблік та Положення №88, не встановлює обмежень щодо кількості знаків після коми для показника "ціна" у видатковій накладній. Оскільки у вашому випадку ціна в договорі зазначена за тонни, а видаткова накладна виписується в кілограмах, для дотримання принципу достовірності відображення господарської операції та забезпечення точності розрахунків загальної вартості поставки, у графі "Ціна без ПДВ" видаткової накладної слід зазначати таку кількість знаків після коми, яка виникає при перерахунку ціни з тонн в кілограми (ціна за тонну / 1000) і дозволяє максимально точно визначити загальну вартість відвантаженого товару. Обмеження до двох знаків може призвести до викривлення підсумкових сум, тому рекомендується використовувати більше знаків (наприклад, 3, 4 або стільки, скільки необхідно для точності). При цьому підсумкові графи "Сума без ПДВ", "Сума ПДВ" та "Всього з ПДВ" заокруглюються до двох знаків після коми (копійок).

 

Щодо заповнення податкової накладної

Дивимося консультацію в ЗІР (101.13), яка відповідає на питання: "Чи має право платник ПДВ віднести до податкового кредиту суму ПДВ на підставі податкової накладної, в графі 7 якої міститься більше двох знаків після коми?".

"...Відповідно до пп. 16 Порядку №1307 у графі 6 податкової накладної зазначається кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів/послуг, у графі 7 – ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ, у разі складання податкової накладної на операції з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни, у графі 7 зазначається максимальна роздрібна ціна товару без урахування податку на додану вартість, у графі 10 – обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (значення графи 10 обраховується шляхом множення значення графи 6 на значення графи 7).

Пунктами 4 та 16 Порядку №1307 передбачено, що усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками (крім показника графи 7, у разі якщо для нього інше передбачено чинним законодавством та показника графи 11, який заповнюється у гривнях з копійками, але з урахуванням особливостей здійснення окремих операцій з постачання товарів/послуг за якими допускається зазначення в графі 11 показника з урахуванням арифметичного округлення до 6 знаків включно після коми). При цьому у кількісному показнику податкової накладної необхідною кількістю знаків після коми вважається така кількість, якої достатньо для правильного розрахунку вартісного показника у графі 10 податкової накладної.

Отже, зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, в якій вказано ціну постачання одиниці товару/послуги, яка містить після коми більше ніж два знаки, є підставою для формування податкового кредиту за умови відповідності іншим вимогам, що визначені в ПКУ".

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи можна скласти ПН за щоденним підсумком при продажу подарункових сертифікатів, якщо іх продають через ПРРО?
    При здійсненні операцій з продажу подарункових сертифікатів постачальник (платник ПДВ) має право на складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій
    Сьогодні 12:11
  • Відображення у декларації з ПДВ операції з придбання та продажу товару за межами митної території України
    Операції з придбання та продажу товару за межами митної території України у податковій декларації з ПДВ не відображаються
    Сьогодні 10:451
  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202522
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202536
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521