Дивимося Порядок продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї, затверджений Постановою НКРЕКП від 29.12.2023 р. №2651.
У пп. 4.2 цього Порядку зазначено, що відповідно до умов договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва електропостачальник або постачальник універсальних послуг в односторонньому порядку здійснює взаємозалік вартості відпуску та відбору електричної енергії з урахуванням вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії станом на перший календарний день після закінчення розрахункового періоду.
Взаємозалік є розрахунком у негрошовій формі. А такі розрахунки (у т.ч. й за електроенергію) заборонені «єдинникам» III групи (пп. 291.6 ПКУ).
Але у наведеній ситуації проблема не лише в цьому. Згідно з пп. 3 пп. 291.5 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку I – III груп суб’єкти господарювання, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Згідно з пп. 14.1.145 ПКУ, підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку.
До підакцизних товарів, зокрема, належить електрична енергія (пп. 215.1 ПКУ).
Водночас, не підлягають оподаткуванню акцизним податком операції з:
- реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (пп. 213.2.8 ПКУ);
- передача для власного споживання в межах одного підприємства електричної енергії (за кодом 2716 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), виробленої на цьому підприємстві (пп. 213.2.9 ПКУ).
Згідно з пп. 14.1.29 ПКУ відновлювальні джерела енергії – джерела вітрової, сонячної, геотермальної енергії, енергії хвиль та припливів, гідроенергії, енергії біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів.
Отже, із наведеного вище можна було б зробити висновок, що здійснювати продаж електроенергії, виробленої з відновлюваного джерела енергії (у даному випадку – сонячної) можна «єдиннику» III групи. Адже для цього виду електроенергії ставок акцизного податку не встановлено.
Однак, податківці мають іншу думку з цього приводу. Так, у своєму роз’ясненні з ресурсу ЗІР, категорія 107.05, а також тут вони, аналізуючи ті самі норми, що наведені вище, роблять інший висновок.
А саме, податківці дійшли висновку, що оскільки електрична енергія є підакцизним товаром, то платники єдиного податку I – III груп не мають права здійснювати її виробництво та продаж, навіть якщо йдеться про електроенергію з відновлюваних джерел.
Водночас, на думку податківців, перебувати на спрощеній системі оподаткування мають право платники, які здійснюють виробництво електричної енергії з відновлюваних джерел енергії, у тому числі з енергії сонячного випромінювання, за допомогою власної сонячної електростанції та використовують її виключно для власних потреб. При цьому в реєстрі платників єдиного податку мають бути відсутні види діяльності щодо виробництва електроенергії, її передачі від генеруючих систем до пунктів розподілення, розподілення й продаж споживачам.
Отже, якщо будете здійснювати продаж електроенергії – ризикуєте втратити статус «єдинника».
Олена Жураківська
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись