• Посилання скопійовано

Чи може "єдинник" ІІІ групи продавати скульптури?

Чи вважається скульптура у формі рук з епоксидної смоли предметом мистецтва? Чи може фізособа-підприємець на ІІІ групі єдиного податку продавати такі вироби, якщо вони будуть класифіковані як твори мистецтва?

Класифікація скульптури як предмета мистецтва

Податковий кодекс України (ПКУ) не містить чіткого визначення терміну "предмет мистецтва". У таких випадках контролюючі органи звертаються до інших нормативних актів та класифікаторів.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (107.05): «Які товари є виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату для застосування норм ст. 291 ПКУ щодо обмеження застосування спрощеної системи оподаткування?».

ДПС відповідає, що відповідно до пп. 210.2 ПКУ, яка визначає спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності щодо виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, під поняттям «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату» розуміються товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД. Оскільки інші розділи ПКУ не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм ст. 291 ПКУ використовується поняття, наведене у пп. 210.2 ПКУ.

Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), яка використовується для класифікації товарів, містить окрему групу для творів мистецтва. Зокрема, код 9703 включає: Оригінали скульптур та статуеток з будь-якого матеріалу.

На наш погляд, ключове слово тут – «оригінали». Тобто, якщо це оригінал скульптури, то вона є предметом мистецтва. Якщо це копія, то не є.

Таким чином, якщо ваша скульптура з епоксидної смоли є оригіналом, на наш погляд, з високою ймовірністю вона буде класифікована податковими органами саме як предмет мистецтва за кодом УКТ ЗЕД 9703.

Якщо ж вона є копією, то вона не підпадає під предмети мистецтва. Але немає встановленої процедури, як встановити, копія це чи оригінал. Тому велика вірогідність, що на практиці податкова служба вважатиме це оригіналом, з усіма наслідками, що з цього випливають (див. далі). А ФОПу доведеться доводити, оригінал це чи копія. Можливо, слід буде звертатися до мистецтвознавчої експертизи, яку проводить, приміром, відповідний судовий експерт тощо. Таким чином, ситуація, яку ми розглядаємо, потенційно проблемна і конфліктна, яка не має єдиного встановленого порядку вирішення.

 

Заборона для платників єдиного податку

Пряма заборона на продаж предметів мистецтва для ФОП-спрощенців встановлена Податковим кодексом.

Відповідно до пп. 291.5.1 ПКУ, не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату.

В такому разі ФОПам на єдиному податку заборонено продавати предмети мистецтва та антикваріату (див. тут).

 

Оцінка ризиків та можливі наслідки

Якщо ФОП на ІІІ групі єдиного податку буде продавати такі скульптури, це може призвести до серйозних негативних наслідків у разі виявлення порушення податковою службою:

  • Анулювання реєстрації платника єдиного податку: Вас зобов'яжуть перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому здійснювалася заборонена діяльність;
  • Оподаткування доходу за підвищеною ставкою: Дохід, отриманий від продажу предметів мистецтва, буде оподаткований за ставкою 15%;
  • Штрафні санкції: За результатами податкової перевірки можуть бути донараховані податки та застосовані штрафи.

 

Альтернативні варіанти легального продажу

Щоб легально продавати створені вами скульптури, ви можете обрати один із таких варіантів:

  1. Здійснювати діяльність як ФОП на загальній системі оподаткування. Ця система не має обмежень щодо продажу предметів мистецтва. Об'єктом оподаткування буде чистий дохід (різниця між виручкою та документально підтвердженими витратами), який оподатковується ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%);
  2. Продавати скульптури як фізична особа (не ФОП). Якщо такі продажі не мають систематичного характеру, ви можете продавати їх як громадянин. У такому випадку ви зобов'язані самостійно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити з отриманого доходу ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%).

Висновки:

Скульптура як предмет мистецтва: Оригінальні скульптури з епоксидної смоли можуть класифікуватися як предмети мистецтва за кодом УКТ ЗЕД 9703, але копії — ні. Визначення оригінальності може потребувати мистецтвознавчої експертизи, що створює потенційні конфлікти з податковими органами;

Заборона для ФОП на єдиному податку: ФОП на третій групі єдиного податку не можуть продавати предмети мистецтва, оскільки це прямо заборонено пп. 291.5.1 ПКУ;

Ризики та альтернативи: Продаж скульптур ФОПом на єдиному податку може призвести до анулювання статусу, оподаткування за ставкою 15% і штрафів. Легальні альтернативи — діяльність на загальній системі оподаткування або продаж як фізична особа з декларуванням доходів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»