• Посилання скопійовано

Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки

Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?

Чи дозволено відступлення права вимоги за простроченою безвідсотковою ПФД?

Згідно з ч. 1 ст. 512 ЦКУ, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Згідно зі ст. 514 ЦКУ, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 516 ЦКУ, заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

З наведеного випливає, що відступлення права вимоги (цесія) за договором безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, в тому числі простроченої, законодавством дозволено. Підприємство може продати право вимоги третій стороні за договірною ціною (54 000 грн). Однак, оскільки невідомо, чи містить первинний договір ПФД заборону на відступлення права вимоги, існує ризик. Якщо договір містить таку заборону, операція з відступлення може бути визнана недійсною. Рекомендується перевірити умови первинного договору ПФД.

 

Як відобразити операцію в бухгалтерському обліку?

Згідно з пп. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу.

Згідно з пп. 6 НП(С)БО 16, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу.

 

Відображення в обліку

Отримання коштів від нового кредитора:

  • Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» Кт 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» – 54 000 грн.

(Примітка: Можливе використання субрахунку 719 "Інші доходи від операційної діяльності", але 712 краще відображає суть операції продажу активу – права вимоги)

Списання собівартості реалізованого права вимоги (суми дебіторської заборгованості):

  • Дт 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів» (або 949 "Інші витрати операційної діяльності") Кт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – 300 000 грн.

(Примітка: Використання субрахунку 943 разом з 712 відповідає логіці продажу оборотного активу. Якщо використовується 719, то кореспондуючий рахунок витрат – 949)

Фінансовий результат від операції в бухобліку: Збиток 246 000 грн (Дохід 54 000 грн - Витрати 300 000 грн). Цей збиток зменшить фінансовий результат до оподаткування.

 

Чи виникнуть податкові різниці (з податку на прибуток)?

Прямої податкової різниці для коригування фінансового результату саме на суму збитку від продажу (відступлення) права вимоги за стандартною дебіторською заборгованістю третій особі-резиденту ПКУ не встановлено. Тому бухгалтерський збиток від операції (246 000 грн) враховується при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток, зменшуючи його.

 

ПДВ-наслідки

Підпункт 196.1.5 ПКУ виводить операції з відступлення права вимоги з-під об'єкта оподаткування ПДВ (крім факторингу, де об'єктом є винагорода). Таким чином, дана операція не є об'єктом оподаткування ПДВ. 

Наостанок наведемо можливі правові та фіскальні ризики:

Правові ризики:

  • Заборона в договорі (якщо вона прописана): Основний ризик – наявність заборони цесії в первинному договорі ПФД. Потрібно терміново перевірити договір;
  • Повідомлення боржника: Необхідно письмово повідомити боржника про відступлення права вимоги новому кредитору (ст. 516 ЦКУ), незалежно від того, хто він.

Фіскальні (податкові) ризики:

  • Ділова мета / Звичайна ціна: Це ключовий ризик. Значний дисконт (82%) потребує ретельного обґрунтування. Доведіть, чому стягнення 300 000 грн було неможливим або малоймовірним, і чому ціна 54 000 грн є економічно виправданою в поточних обставинах (наприклад, фінансовий стан боржника, тривалість прострочення, безуспішність спроб стягнення). Бажано мати документальні підтвердження (листи, претензії, можливо, фінансова звітність боржника, якщо доступна). Без такого обґрунтування податківці можуть не визнати збиток у 246 000 грн для цілей оподаткування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202523
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025236
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529