• Посилання скопійовано

Відшкодування земельного податку: чи нараховувати ПДВ?

За договором між сторонами, сторона 1 отримує від сторони 2 відшкодування суми земельного податку. Чи потрібно на таку суму відшкодування нараховувати ПДВ, і якщо потрібно, то якою датою? Якою датою оформляється акт послуг з відшкодування – датою нарахування земельного податку стороною 1 чи датою фактичного відшкодування?

Щоб дати конкретну відповідь на запитання, потрібно розуміти суть укладеного між сторонами договору (що потребує детального його вивчення). Тобто потрібно розуміти в якості чого Сторона 2 сплачує кошти Стороні 1 за понесені витрати (у т.ч й земельний податок).  Якщо це, наприклад, інвестиція, безповоротна фіндопомога чи благодійна допомога – то ПДВ не виникатиме.

У всіх інших випадках ПДВ виникатиме. Адже об’єктом оподаткування ПДВ є  операції з постачання товарів, робіт, послуг (пп. 185.1 ПКУ).

При цьому під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Тобто, з точки зору оподаткування ПДВ постачання послуг – це будь-яка операція, яка не є постачанням товарів. Наприклад, компенсація земельного податку – це також «будь-яка операція, що не є постачанням товарів». А відтак це з точки зору ПКУ постачання послуг.

В загальному випадку  ситуація з компенсацією витрат може виникати, якщо Сторона 1 надає Стороні 2 якісь послуги, пов’язані із землею, наприклад передає в оренду чи в користування земельну ділянку, зокрема, для будівництва. В такому разі сума компенсації надається як оплата вартості наданих послуг з оренди (користування). Відповідно вона є об’єктом оподаткування ПДВ.

Слід звернути увагу, що податківці в нещодавній своїй консультації від 31.01.2025 р. №477/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК зазначають: «якщо орендодавцем, крім бюджетної установи, отримуються кошти від орендаря як компенсація (відшкодування) понесених ним витрат зі сплати земельного податку тощо, такі кошти за своєю економічною сутністю є оплатою вартості поставлених чи тих, що будуть постачатися у майбутньому, товарів/послуг (у тому числі послуг з оренди) та включаються до бази оподаткування ПДВ їх отримувачем і оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку, у тому числі за умови, якщо між орендодавцем та орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації таких витрат».

Отже, із наведеного можна зробити висновок, що компенсація земельного податку підлягає оподаткуванню ПДВ. При цьому слід мати на увазі, що 20 % від отриманої суми компенсації (тобто власне ПДВ) доведеться сплатити в бюджет.  Тому доцільно передбачити договором, щоб ПДВ нараховувалось «зверху» на суму компенсації (наприклад, якщо земельний податок – 100 грн, то виставляти для компенсації – 120 грн). 

Щодо того, якою датою слід оформляти акт виконаних робіт, то в загальному випадку він оформляється датою завершення надання відповідних робіт (послуг).  Оскільки в даному випадку йдеться про компенсацію, а не про безпосереднє надання послуг Стороною 1 Стороні 2, то така дата обирається за домовленістю сторін. Наприклад, це може бути останній день кожного місяця, кварталу,  тощо.  Тобто дата  оформлення такого акту безпосередньо не «прив’язана» до дати сплати вами податку чи до дати його нарахування (за винятком випадку,  якщо це  передбачено безпосередньо договором).  Тобто дата акту визначається домовленістю (договором) між сторонами.

При цьому податкова накладна оформляється в порядку, передбаченому ПКУ, а саме – за датою першої з подій (пп. 187.1 ПКУ):

  • або на дату отримання коштів;
  • або на дату підписання акту про виконані роботи (надані послуги). 

А от що стосується «тексту», який вказується в ПН, то він має відповідати назві послуги, вказаній в акті виконаних робіт. Тут ще слід мати на увазі, що при складанні ПН потрібно буде визначити код послуги згідно з ДКПП. Звісно, що такої послуги як «компенсація земельного податку» ви там не знайдете.  Тому доцільно вказувати код тієї послуги, в межах якої здійснюється компенсація. Наприклад, якщо компенсація надається в межах надання Стороною 1 Стороні 2 послуги з оренди землі, то код ДКПП такої послуги -  68.20 «Послуги з оренди та експлуатації власної або взятої в лізинг нерухомості».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»