Як варіант, працівник може відзвітувати за витраченими коштами, оскільки така оплата проведена в межах господарської діяльності, навіть якщо працівник сплатив власними коштами. При цьому оператор не повертає кошти працівнику. Тоді у ТОВ буде переплата, яку можна потім використати для погашення вартості послуг зв’язку у наступному місяці. Для цього потрібний документ, що свідчить про оплату працівником послуг зв’язку.
Щодо відшкодування витрат працівнику, то нормами ПКУ та Положенням №148 питання щодо строків повернення витрачених працівником власних коштів не регулюється, саме тому, що за працівником немає боргу щодо повернення наданих йому підзвітних коштів.
У цьому випадку орієнтуємося на загальні норми ЦКУ щодо зобов’язань, зокрема, строки виконання зобов’язання і строки позовної давності.
Відповідно до ст. 526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦКУ, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Податківці це підтверджують, відповідаючи на питання в БЗ ЗІР (109.14): «Чи передбачені терміни повернення коштів підприємством працівнику, який витратив власні кошти на господарські потреби (послуги) або у відрядженні?»
Це питання ми розглядали у нашій консультації Строки повернення та звітування за авансом на відрядження.
При виборі такого варіанту нічого щодо ПДВ робити не потрібно. ТОВ має право на ПК в загальному порядку.
Другий варіант: працівник не подає авансовий звіт, а оператор повертає йому кошти. якщо кошти будуть повернені оператором працівнику, то можна ПН та РК показати в періоді складання РК за умови його реєстрації без порушення строків. Пояснимо, чому саме так пропонуємо. Підприємство не сплачувало за зв'язок і немає авансового звіту працівника щодо сплати, тому у ТОВ немає первинних документів для ідентифікації операції і відповідно така ПН для нього є помилковою та не повинна відображатися в декларації з ПДВ. Та все ж після реєстрації РК, її та ПН потрібно буде показати в декларації, в іншому випадку виникне перевищення, адже саме так працює СЕА ПДВ. Більш детально про це див. нашу консультацію.
Звертаємо увагу, що підстав складати ПН відповідно до п. 198.5 ПКУ у ТОВ на даному етапі немає.
І третій варіант: якщо кошти не будуть повернені працівнику і працівник не надасть авансовий звіт, то ТОВ може провести інвентаризацію заборгованості та визнати дохід за цією операцією (Дт 631 Кт 717) і відповідно скласти ПН за п. 198.5 ПКУ на суму такого доходу. На цю тему пропонуємо консультацію: Працівник оплатив послуги зв'язку власними коштами: які наслідки?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити