• Посилання скопійовано

Що робити, якщо розблоковано ПН, за якою вже списали податковий кредит?

У серпні 2023 р. постачальнику заблокували ПН, а у листопаді 2024 р. згідно з рішенням суду ця ПН була розблокована. У серпні 2024 р. ТОВ списало на витрати ПДВ за цією накладною, тому що сплило 365 к.д. з дати її складання – Дт 949 Кт 644. Як відобразити цю операцію в обліку в листопаді 2024 року?

Для описаної ситуації немає однозначного рішення, тому пропонуємо варіанти.

Варіант 1. Враховуючи те, що строки для відображення ПН у складі податкового кредиту зупиняються на час блокування ПН згідно з пп. 198.6 ПКУробимо висновок, що 365 к.д. ще не спливли. Про це також пишуть і податківці див. нашу новину тут. Тому можна ідентифікувати операцію списання податкового кредиту як помилкову і виправити цю помилку методом «червоне сторно», оскільки вона була допущена у поточному 2024 році.

  • Дт 949 Кт 644 – червоне сторно, в періоді виявлення помилки;
  • Дт 644 Кт 641 – включити ПН в ПК*.

*У разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такої ПН – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її складено, або будь-якого наступного звітного періоду в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної (з урахуванням особливостей, визначених п. 80 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, та зупинення термінів відповідно до пп. 102.9 ПКУ та пп. 69.9 підрозд. 10 розд.XX ПКУ).

У разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН – у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому її зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати її складання (з урахуванням особливостей, визначених пп. 80 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, та зупинення термінів відповідно до пп. 102.9 ПКУ та пп. 69.9 підрозд. 10 розд.XX ПКУ).

Щодо вже визнаних витрат при списанні ПК за заблокованою ПН у серпні 2024 року, то ТОВ потрібно проаналізувати, чи вплине виправлення помилки на обєкт оподаткування податком на прибуток та чи буде заниження податкових зобовязань з податку на прибуток

Якщо у ТОВ виникне недоплата податку, то потрібно буде подати уточнюючу декларацію. Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток ми писали тут і тут. Звертаємо увагу, що це стосується платників податку на прибуток, що звітують щоквартально. Якщо ТОВ звітує за рік, то виправлення помилки буде вже враховано в періоді звітування, зокрема в декларації за 2024 р.

 

Варіант 2. Якщо ТОВ вирішить не користуватися податковим кредитом за цією ПН, то тоді воно повинно нарахувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Норми ПКУ не дозволяють ігнорувати будь-яку вхідну ПН і передбачають, що всі вхідні ПН мають бути відображені у складі податкового кредиту.

Далі, якщо ТОВ не визнає право на податковий кредит, використовується механізм донарахування ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, який сторнує ПК і зменшує ліміт реєстрації ПН, який збільшився при реєстрації розблокованої ПН. 

У цьому випадку також доведеться виправляти операцію зі списання ПК. У серпні 2024 р. потрібно сторнувати списання ПК (Дт 949 Кт 644 методом сторно) і за необхідності подавати уточнюючу декларацію з податку на прибуток. З точки зору ПДВ буде відображений податковий кредит за розблокованою ПН та податкові зобов’язання, нараховані за пп. 198.5 ПКУ.

Який варіант обрати, підприємство вирішує самостійно, аналізуючи економічну доцільність кожного рішення.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202528
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202520
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202535
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568