ШІ-консультант

Поставте запитання ШІ-консультанту

і отримайте відповідь за 60 секунд

  • Податки
  • Військовий облік
  • Звітність
  • Трудове право
  • Бухоблік

Консультую з податкового та бухобліку

Поставте ваше запитання

  • Посилання скопійовано

Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?

Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?

Суть справи

Відповідно до наведеної умови при проведенні уточнення у 2015 р. було скориговано об'єкт оподаткування податком на прибуток (рядок 04 Декларації з податку на прибуток). В наступному періоді на вимогу пп. 140.4.4 ПКУ платник має зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.

У 2016 р. за рахунок коригування ця податкова різниця щодо збитків минулих періодів буде завищена, тому платнику потрібно уточнити 2016 р. та І квартал 2017 р. Строки давності для виправлення – 1095 днів за останнім днем граничного строку подання декларації та 2555 днів – у разі проведення перевірки відповідно до ст. 39 ПКУ застосування вимог пп.141.4 ПКУ. У цьому випадку діє строк давності 2555 днів і він ще не сплив. Нагадаємо, що строк давності зупинявся на період з 18 березня 2020 року до 31 липня 2023 року (включно) – про це ми писали тут.

 

Чи буде штраф?

Хоча у платника і не виник об’єкт оподаткування, але за умови його наявності таке коригування призвело б до заниження об’єкта оподаткування податком на прибуток. Саме з такої логіки виходять податківці у ЗІР (102.20.02): «Чи повинен платник податку нарахувати штрафні санкції згідно зі ст. 50 ПКУ та пеню у разі подання уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, якщо від’ємне значення показника у рядку 19 зменшується/збільшується?».

Вони пишуть, що: «при зменшенні від’ємного значення показника у рядку 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється, платник податку повинен нарахувати штрафні санкції згідно з пп. 50.1 ПКУ та пеню з урахуванням пп. 129.1.3 ПКУ. При збільшенні від’ємного значення показника у рядку 19 Декларації, яка уточнюється, нарахування штрафних санкцій ПКУ не передбачено». Щодо розміру штрафів див. нашу консультацію тут.

Проте, відповідно до пп. 69.1, пп. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пп. 50.1 ПКУ, та пені. Ця норма не містить обмежень щодо періоду. Тому, на нашу думку, у разі ідентифікації коригування як помилки, самоштраф нараховувати не потрібно.

 

Як виправити?

Виправлення минулих періодів проводиться через подання додатку ВП або уточнюючої декларації з податку на прибуток.

 

Уточнююча декларація з податку на прибуток

Підприємству потрібно подати уточнюючу за кожен період, тобто за 2016 р. - чотири уточнюючі та за 2017 р. - одну. При заповненні уточнюючої декларації у рядках декларації правильні дані залишаємо, а неправильні – виправляємо на правильні. У разі подання платником податку уточнюючої декларації потрібно врахувати, що:

  • до такої декларації мають бути подані усі додатки, навіть, якщо в них не було помилок – див. нашу новину тут.
  • уточнюючу декларацію можна подати в будь-який час, тобто вона не прив’язана до строків подачі звітної декларації;
  • недоплату потрібно сплатити до дати подачі уточнюючої декларації;
  • після подачі уточнюючої декларації поновлюються строки давності.

Зауважимо, самоштраф при поданні уточнюючої декларації становить 3%, а не 5%, як при поданні додатку ВП (але пам’ятаємо про тимчасове звільнення від самоштрафів під час війни).

 

Додаток ВП

Додатком ВП до декларації з податку на прибуток можна відкоригувати тільки один період і подавати його слід у складі поточної декларації. Тобто, якщо підприємство вирішить виправлення проводити через додаток ВП у декларації за 9 місяців 2024 р, то уточнити можна буде тільки І квартал 2016 р., а при подачі річної – наступний період.

Як і при поданні уточнюючої декларації, в додатку ВП заповнюються правильні дані, проте без додатків – про це див. нашу новину тут.

 ***

Також пропонуємо до уваги:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Ще не передплатник, проте теж хочете скористатись такою можливістю?

Оформіть пакет «Мій асистент» усього за 199 грн/міс або спробуйте безкоштовну передплату на 14 днів прямо зараз

Оформити передплату Спробувати безкоштовно

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Коригування на 30% за пп. 140.5.4 ПКУ у 2026 році: розрахунок без ПДВ та алгоритм дій за даними ДПС (аудіоверсія)
    Юрособа на загальній системі звітує з податку на прибуток щоквартально та застосовує податкові різниці. За підсумками 9 місяців обсяг придбання у неприбуткових організацій перевищив 25 розмірів мінімальної зарплати (порівняння проводилося за сумою без ПДВ). Чи правильно нараховувати збільшуюче 30% коригування фінрезультату від повної договірної вартості з урахуванням ПДВ, чи база береться без ПДВ?
    Сьогодні 17:2424
  • Зменшувальний РК на 66 066 грн у 2026 році: алгоритм відображення в декларації з ПДВ (аудіоверсія)
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, отримало аванс 871 200 грн 16.09.2026. Поставку на 805 134 грн здійснено 29.09.2026, цього ж дня за листом покупця повернуто залишок 66 066 грн і складено зменшувальний РК. Покупець зареєстрував його 15.10.2026. Чи можна зменшити податкові зобов’язання за вересень? У яких рядках декларації та додатках відобразити РК? ТОВ подає декларацію з додатком Д1, має ПДВ до сплати
    Сьогодні 16:2027
  • Дата виписки РК_РЕЗ_2 за експортною МД: правила пп. 97 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ та позиція ДПС (аудіоверсія)
    Підприємство експортувало насіння ріпаку в режимі експортного забезпечення (РЕЗ). Було зареєстровано забезпечувальну податкову накладну (ПН_РЕЗ) від 08.09.2026 року. Звичайну митну декларацію типу ЕК10АА оформлено 09.09.2026 року, а фактичний перетин митного кордону України відбувся 14.10.2026 року. Якою датою платник податку повинен скласти розрахунок коригування типу 2 (РК_РЕЗ_2) для приведення показників накладної у відповідність із даними митної декларації?
    Сьогодні 14:1622
  • Податковий кредит за МД від 31.10.2026 року: алгоритм дій за ст. 198 ПКУ та розʼясненнями ДПС (аудіоверсія)
    Митна декларація оформлена 31.10.2026 року, проте в Електронному кабінеті у реєстрі операцій зазначено: дата операції — 01.11.2026, а дата документа — 31.10.2026 р. У якому звітному періоді (жовтень чи листопад 2026 року) платник податку на додану вартість має право та зобов’язаний відобразити податковий кредит?
    Сьогодні 13:0086
  • Дата податкової накладної за пп. 187.7 ПКУ у 2026 році: ризики та алгоритм дій (аудіоверсія)
    ТОВ на загальній системі (платник ПДВ) надало послуги бюджетній організації (акт підписано 16.09.2026 р.). Оплата за надані послуги надійшла на поточний рахунок 20.10.2026 р. із посиланням у банківській виписці на договір та акт від 16.09.2026 р. Чи правомірно складати податкову накладну датою отримання коштів (20.10.2026 р.) згідно з пп. 187.7 ПКУ, а не датою підписання акта наданих послуг?
    Сьогодні 12:2146