• Посилання скопійовано

Що робити, якщо працівник оплатив власними коштами за послуги зв'язку для підприємства?

Працівник випадково заплатив в грудні частину коштів за послуги мобільного зв'язку, оператор пообіцяв йому їх повернути через 1-2 місяці. ТОВ оплатило за послуги оператора в повному обсязі за грудень. Як врахувати ПДВ?

Як варіант, працівник може відзвітувати за витраченими коштами, оскільки така оплата проведена в межах господарської діяльності, навіть якщо працівник сплатив власними коштами. При цьому оператор не повертає кошти працівнику. Тоді у ТОВ буде переплата, яку можна потім використати для погашення вартості послуг зв’язку у наступному місяці. Для цього потрібний документ, що свідчить про оплату працівником послуг зв’язку.

Щодо відшкодування витрат працівнику, то нормами ПКУ та Положенням №148 питання щодо строків повернення витрачених працівником власних коштів не регулюється, саме тому, що за працівником немає боргу щодо повернення наданих йому підзвітних коштів.

У цьому випадку  орієнтуємося на загальні норми ЦКУ щодо зобов’язань, зокрема, строки виконання зобов’язання і строки позовної давності.

Відповідно до ст. 526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦКУ, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Податківці це підтверджують, відповідаючи на питання в БЗ ЗІР (109.14): «Чи передбачені терміни повернення коштів підприємством працівнику, який витратив власні кошти на господарські потреби (послуги) або у відрядженні?»

Це питання ми розглядали у нашій консультації Строки повернення та звітування за авансом на відрядження.

При виборі такого варіанту нічого щодо ПДВ робити не потрібно. ТОВ має право на ПК в загальному порядку.

Другий варіант: працівник не подає авансовий звіт, а оператор повертає йому кошти. якщо кошти будуть повернені оператором працівнику, то можна ПН та РК показати в періоді складання РК за умови його реєстрації без порушення строків. Пояснимо, чому саме так пропонуємо. Підприємство не сплачувало за зв'язок і немає авансового звіту працівника щодо сплати, тому у ТОВ немає первинних документів для ідентифікації операції і відповідно така ПН для нього є помилковою та не повинна відображатися в декларації з ПДВ. Та все ж після реєстрації РК, її та ПН потрібно буде показати в декларації, в іншому випадку виникне перевищення, адже саме так працює СЕА ПДВ. Більш детально про це див. нашу консультацію.

Звертаємо увагу, що підстав складати ПН відповідно до п. 198.5 ПКУ у ТОВ на даному етапі немає.

І третій варіант: якщо кошти не будуть повернені працівнику і працівник не надасть авансовий звіт, то ТОВ може провести інвентаризацію заборгованості та визнати дохід за цією операцією (Дт 631 Кт 717) і відповідно скласти ПН за п. 198.5 ПКУ на суму такого доходу. На цю тему пропонуємо консультацію: Працівник оплатив послуги зв'язку власними коштами: які наслідки?

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що робити, якщо працівник оплатив власними коштами за послуги зв'язку для підприємства?
    Працівник випадково заплатив в грудні частину коштів за послуги мобільного зв'язку, оператор пообіцяв йому їх повернути через 1-2 місяці. ТОВ оплатило за послуги оператора в повному обсязі за грудень. Як врахувати ПДВ?
    17.01.202518
  • Як змінити помилкову ставку ПДВ 20% на правильну ставку 0%?
    ТОВ на загальній системі у грудні 2023 року продало ДПРЗ (Державний пожежно-рятувальний загін) додаткове обладнання для автомобіля з ПДВ 20%. Оплата була в грудні 2023 р., ПН за ставкою 20% теж у грудні 2023 р. В листопаді 2024 р. ДПРЗ надсилає лист з проханням відкоригувати ставку з 20% на 0%, посилаючись на пп. "г" пп. 195.1.2 ПКУ та Постанови №178, та повернути кошти в сумі ПДВ. ТОВ отримало неоднозначну ІПК: податківці пишуть про правила станом на грудень 2024 р., хоча в запиті ТОВ просило надати відповідь станом на 2023 рік. У липні 2024 р. були зміни до Постанови №178 і додаткове обладнання тепер теж оподатковується за ставкою ПДВ 0%. Як відкоригувати ставку ПДВ?
    17.01.202516
  • Передача дизпалива ТЦК та ОТГ: що з ПДВ?
    Підприємство безоплатно передає ОТГ та ТЦК дизельне паливо. Чи потрібно в цьому випадку реєструвати ПН на безоплатну передачу палива і за якою ставкою ПДВ?
    17.01.202576
  • Що робити, якщо розблоковано ПН, за якою вже списали податковий кредит?
    У серпні 2023 р. постачальнику заблокували ПН, а у листопаді 2024 р. згідно з рішенням суду ця ПН була розблокована. У серпні 2024 р. ТОВ списало на витрати ПДВ за цією накладною, тому що сплило 365 к.д. з дати її складання – Дт 949 Кт 644. Як відобразити цю операцію в обліку в листопаді 2024 року?
    03.01.20251 0612
  • Що з ПДВ у разі повернення імпортованих запчастин?
    ТОВ - дистриб’ютор виробника-нерезидента медичного обладнання. Дистриб’ютор окрім виконання гарантійного обслуговування та ремонтів проданого обладнання зобов’язаний робити заміни складових обладнання, які виробник знайшов доцільним замінити після їх доопрацювання. Відмовитись від отримання та заміни частин дистриб’ютор не може – це умова отримання спеціальних цін на обладнання. У листопаді 2024 р. ТОВ отримало складову обладнання для обов’язкової заміни покупцю. Було сплачено ПДВ та брокерські послуги. Заміна планується на грудень 2024 р., буде знову вхідний ПК з ПДВ із витрат на відрядження, або із послуг пересилки частини для заміни ТОВ «Нова пошта». Яка подальша участь вхідного ПК листопада по отриманню частини, вхідного ПК по операції її заміни чи відправки у грудні 2024 р. чи пізніше? Чи треба нараховувати компенсуючі зобов’язання і в яких періодах?
    03.01.202525