• Посилання скопійовано

Визначення бази оподаткування ПДВ та документальне оформлення при списанні та продажу ОЗ та НМА

За яким пунктом ПКУ визначається база оподаткування ПДВ у випадках: а) списання ОЗ/НМА через нестачі, пошкодження чи дострокове закінчення договору оренди? б) продажу ОЗ/НМА? Чи правильно, що при списанні за самостійним рішенням база оподаткування визначається за пп.189.9 ПКУ, а при продажу - за пп.188.1 ПКУ? Які документи потрібні для оформлення списання ОЗ/НМА за самостійним рішенням?

ПДВ при списанні ОЗ/НМА через пошкодження

Основні засоби

Якщо ОЗ ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, то така операція згідно з абз. 1 пп. 189.9 ПКУ для цілей оподаткування розглядається як постачання. Причому база оподаткування визначається за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Податкова служба вважає, що звичайна ціна має визначатися на рівні ринкової ціни (див., приміром, тут). Таким чином, з погляду податкової служби, база оподаткування при ліквідації ОЗ має визначатися в розмірі ринкової ціни, але не нижче балансової вартості. Тож якщо балансова вартість вища ринкової, ПДВ нараховують на балансову вартість.

Про особливості складання ПН в цій ситуації можна почитати тут.

Але в абз. 2 пп. 189.9 ПКУ сказано про умови, за яких ПДВ не нераховується. Детально про умови, коли ПДВ не нараховується, можна почитати тутЗокрема, тут розказано також і про документальне підтвердження операцій списання ОЗ.

 

Необоротні матеріальні активи

У розглядуваній вище нормі йдеться про основні засоби.

А за нормою пп. 14.1.138 ПКУ до основних засобів відносяться матеріальні активи, вартість яких перевищує 20 000 грн.

Таким чином, якщо на субрахунку 117 «Інші необоротні матеріальні активи» обліковуються об’єкти, вартість яких перевищує 20 000 грн, то з точки зору оподаткування такі об’єкти будуть основними засобами і на них поширюватиметься норма абз. 1 п. 189.9 ПКУ.

Якщо ж такі об’єкти будуть вартістю менше 20 000 грн, то з точки зору оподаткування вони не вважатимуться ОЗ, а вважатимуться малоцінними необоротними матеріальними активами. Для таких об’єктів норма абз. 1 пп. 189.9 ПКУ не застосовується. А застосовується норма пп. 198.5 ПКУ.

З цього приводу дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.04): «Чи нараховуються податкові зобов’язання при здійсненні операцій із списання (ліквідації) малоцінних необоротних матеріальних активів?».

ДПС відповідає, що у разі списання малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) такі МНМА не можуть бути використані у межах господарської діяльності платника податку.

Отже при списанні МНМА, придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях (для списання МНМА, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі, якщо під час такого придбання суми податку були включені до складу податкового кредиту), податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ:

  • нараховуються, якщо вартість таких МНМА не включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню;
  • не нараховуються, якщо вартість таких МНМА включається до вартості іншої готової продукції, операції з постачання якої підлягають оподаткуванню.

По суті, якщо за МНМА були придбані з ПДВ, то при їх списанні потрібно нарахувати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Причому база оподаткування визначається за пп. 189.1 ПКУ - виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).  Про складання ПН в цій ситуації можна почитати тут.

 

ПДВ при продажу ОЗ/НМА

У цій ситуації база оподаткування ПДВ визначається за пп. 188.1 ПКУ:

  • за договірною вартістю (абз. 1 пп. 188.1 ПКУ), але не нижче
  • балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни) (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ)..

Це правило стосується як ОЗ, так і НМА.

Тож якщо ціна продажу менше балансової вартості, складаються дві ПН:

  1. перша – на договірну вартість;
  2. друга – на різницю між балансовою і договірною вартістю.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Які особливості заповнення зведеної податкової накладної, складеної на суму перевищення ціни придбання товарів (послуг)/звичайної ціни самостійно виготовлених товарів (послуг)/балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною?».

ДПС зазначає, що замість позначки «Х» зазначається код ознаки 3 та зазначається тип причини 15. Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. У рядках відведених для зазначення даних покупця постачальник (продавець) зазначає власні дані.

У табличній частині:

  • у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця), крім опису (номенклатури) товарів/послуг, також зазначається, «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання»;
  • графи 3.1, 3.2.1, 3.2.2, 3.3, 4, 5 не заповнюються;
  • інші графи заповнюються без особливостей.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як документально оформити безоплатні міжнародні перевезення для ЗСУ, щоб не було ПДВ?
    ТОВ планує здійснювати безоплатні міжнародні вантажні перевезення для військової частини ЗСУ, без оформлення CMR, на підставі договору з ЗСУ. Які первинні документи необхідно оформити по рейсах для уникнення нарахування зобов'язань з ПДВ згідно п. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Чи можна включати у витрати періоду фактичні затрати на паливо, зарплату та відрядження при здійсненні цих перевезень?
    Сьогодні 10:051
  • Зміна номенклатури після спливу 1095 днів
    ТОВ-платник ПДВ отримало оплату від ФОП-неплатника за товар у 2021 р. Постачання було у 2024 р. Номенклатуру товару було змінено. Зареєструвати РК постачальник вже не може, сплинув термін 1095 днів. Які податкові ризики щодо цієї господарської операції?
    03.12.2024203
  • Визначення бази оподаткування ПДВ та документальне оформлення при списанні та продажу ОЗ та НМА
    За яким пунктом ПКУ визначається база оподаткування ПДВ у випадках: а) списання ОЗ/НМА через нестачі, пошкодження чи дострокове закінчення договору оренди? б) продажу ОЗ/НМА? Чи правильно, що при списанні за самостійним рішенням база оподаткування визначається за пп.189.9 ПКУ, а при продажу - за пп.188.1 ПКУ? Які документи потрібні для оформлення списання ОЗ/НМА за самостійним рішенням?
    03.12.202439
  • Відображення ППР форми В3 в декларації з ПДВ
    25.10.2024 р. підприємство отримало акт про відмову у відшкодуванні ПДВ. 30.10.2024 р. підприємством подано уточнюючий розрахунок, зменшено частину суми відшкодування ПДВ. 15.11.2024 р. отримано ППР на суму відмови відшкодування за актом перевірки, у якому не враховано УР, яким зменшено частину суми відшкодування. Які дії підприємства у даній ситуації? Чи можна подати заперечення до ППР в ДПС?
    02.12.202416
  • Продаж електронних квитків за посередницьким договором з нерезидентом: що з ПДВ?
    ТОВ на ЄП, платник ПДВ, як посередник, сприяє продажу (шукає покупців та укладає з ними угоди) електронних квитків нерезидента-довірителя українським покупцям. Отримані від покупців кошти комісіонер повністю перераховує комітенту за кордон, а комісійну винагороду отримує окремим платежем. Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ в цих операціях?
    28.11.202414