• Посилання скопійовано

Як документально оформити безоплатні міжнародні перевезення для ЗСУ, щоб не було ПДВ?

ТОВ планує здійснювати безоплатні міжнародні вантажні перевезення для військової частини ЗСУ, без оформлення CMR, на підставі договору з ЗСУ. Які первинні документи необхідно оформити по рейсах для уникнення нарахування зобов'язань з ПДВ згідно п. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Чи можна включати у витрати періоду фактичні затрати на паливо, зарплату та відрядження при здійсненні цих перевезень?

ПДВ за п. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ

Згідно з цією нормою, не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, військовим частинам тощо, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави і т.п.

Причому до наведених тут операцій норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Таким чином, якщо ТОВ буде безоплатно надавати послуги міжнародних перевезень для військової частини ЗСУ, і в договорі з надання таких послуг між ТОВ і військовою частиною буде зазначено, що такі послуги безоплатно надаються «для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави», операція з надання таких послуг для потреб оподаткування ПДВ не буде вважатися постачанням послуг.

Це означає, що на такі операції не складаються податкові накладні, такі операції не відображаються в декларації з ПДВ. Причому якщо для виконання зазначених послуг придбавалися товари, послуги з ПДВ, компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховується.

Наприклад, придбали пальне з ПДВ і використали для надання цих послуг. Нараховувати компенсуюче ПДВ на використане пальне не потрібно.

 

Чи потрібно оформляти CMR при міжнародних перевезеннях

Чи обов’язково потрібно оформляти CMR при міжнародних перевезеннях? Чи можна здійснити міжнародні перевезення, не оформляючи CMR?

CMR (ЦМР) – це міжнародна товарно-транспортна накладна, що використовується для автомобільних перевезень вантажів між країнами, які підписали Конвенцію про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів. Цей документ є обов'язковим для міжнародних перевезень, оскільки він підтверджує укладення договору між відправником, перевізником та отримувачем вантажу.

Згідно з Конвенцією, CMR є необхідним документом для всіх міжнародних автомобільних перевезень. Він служить доказом укладеного договору та фіксує права і обов'язки всіх сторін.

CMR також є важливим для митного оформлення вантажів. Без цього документа митні органи можуть вважати вантаж контрабандою.

Основна функція CMR в тому, що вона містить інформацію про відправника, перевізника, одержувача, деталі вантажу, умови перевезення та інші важливі дані. Це забезпечує юридичну силу та захист інтересів усіх учасників угоди.

Чи можна здійснити міжнародні перевезення без CMR?

В теорії, міжнародні перевезення можуть бути здійснені без оформлення CMR, але це створює серйозні ризики. Відсутність цього документа може призвести до проблем з митницею, затримок у доставці, фінансових втрат. Адже без CMR неможливо підтвердити факт передачі вантажу, що може ускладнити вирішення спорів між сторонами. Відсутність належного документального оформлення може призвести до юридичних наслідків і штрафів.

Поряд з цим без наявності CMR під питанням застосування податкових пільг. Адже податкові органи можуть стверджувати, що надання послуг безоплатного перевезення не підтверджується документально.

Отже, оформлення CMR є не лише формальністю, а й необхідною умовою для успішного і законного здійснення міжнародних перевезень.

 

Витрати на здійснення перевезення

В бухгалтерському обліку всі витрати на безоплатне перевезення (пальне, зарплата з нарахуваннями водіїв, амортизація авто, відрядні витрати) списуються на субрахунок 949.

Якщо ТОВ є платником податку на прибуток, то понесені витрати зменшують фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкту оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо ТОВ, як платник податку на прибуток, коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, встановлені розділом ІІІ ПКУ, то в розглядуваній ситуації за загальним правилом слід застосовувати податкову різницю за пп. 140.5.9 ПКУ, якщо військова частина зареєстрована як неприбуткова організація.

Але згідно з п. 69.6 підр. 10 розд. ХХ ПКУ ця різниця не застосовується у разі добровільного (тобто, безоплатного) надання товарів, виконання робіт, надання послуг на користь ЗСУ, військових частин тощо для потреб забезпечення оборони держави.

Про застосування цих норм можна прочитати тут, тут.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Зміна номенклатури після спливу 1095 днів
    ТОВ-платник ПДВ отримало оплату від ФОП-неплатника за товар у 2021 р. Постачання було у 2024 р. Номенклатуру товару було змінено. Зареєструвати РК постачальник вже не може, сплинув термін 1095 днів. Які податкові ризики щодо цієї господарської операції?
    03.12.2024298
  • Визначення бази оподаткування ПДВ та документальне оформлення при списанні та продажу ОЗ та НМА
    За яким пунктом ПКУ визначається база оподаткування ПДВ у випадках: а) списання ОЗ/НМА через нестачі, пошкодження чи дострокове закінчення договору оренди? б) продажу ОЗ/НМА? Чи правильно, що при списанні за самостійним рішенням база оподаткування визначається за пп.189.9 ПКУ, а при продажу - за пп.188.1 ПКУ? Які документи потрібні для оформлення списання ОЗ/НМА за самостійним рішенням?
    03.12.202447
  • Відображення ППР форми В3 в декларації з ПДВ
    25.10.2024 р. підприємство отримало акт про відмову у відшкодуванні ПДВ. 30.10.2024 р. підприємством подано уточнюючий розрахунок, зменшено частину суми відшкодування ПДВ. 15.11.2024 р. отримано ППР на суму відмови відшкодування за актом перевірки, у якому не враховано УР, яким зменшено частину суми відшкодування. Які дії підприємства у даній ситуації? Чи можна подати заперечення до ППР в ДПС?
    02.12.202417
  • Продаж електронних квитків за посередницьким договором з нерезидентом: що з ПДВ?
    ТОВ на ЄП, платник ПДВ, як посередник, сприяє продажу (шукає покупців та укладає з ними угоди) електронних квитків нерезидента-довірителя українським покупцям. Отримані від покупців кошти комісіонер повністю перераховує комітенту за кордон, а комісійну винагороду отримує окремим платежем. Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ в цих операціях?
    28.11.202415
  • Вивезення з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів: що з ПДВ?
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    26.11.202418