У загальному порядку бюджетне відшкодування надається після проведення камеральної або документальної перевірки – пп. 200.10 та пп. 200.11 ПКУ. Результати перевірки оформляються актом. Платник ПДВ має право подавати заперечення саме до акту – див. пп. 86.7 ПКУ.
Відповідно до пп. 86.7.5 ПКУ, податкове повідомлення-рішення приймається на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень протягом п’яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному пп. 86.7.1 ПКУ.
Також слід пам’ятати, що подання УР до декларації за перевірений період не впливає на ППР, яке приймається на підставі акту перевірки. У разі, якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період – пп. 50.3 ПКУ.
За умови відсутності порушень норм ст. 197 – 199 ПКУ сума заявленого бюджетного відшкодування, у якій відмовлено, може бути врахована платником зі знаком «+» у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження цього податкового повідомлення-рішення, з обов’язковим заповненням спеціального поля в податковій декларації з ПДВ, де вказується дата, номер податкового повідомлення-рішення та сума, на яку відмовлено у бюджетному відшкодуванні ПДВ, що зазначена у такому податковому повідомленні-рішенні.
Тобто в цьому випадку порядок дій мав би бути таким:
- У листопаді отримано відмову у бюджетному відшкодуванні, ППР форми В3;
- Сума відмовленого бюджетного відшкодування за цим ППР має бути відображена в рядку 16.3 декларації за той місяць, в якому це ППР стане узгодженим;
- Жодних УР подавати не потрібно було.
Фактично сталося інше:
- У жовтні отримано акт про відмову у відшкодуванні ПДВ;
- У жовтні помилково було подано УР, яким цю ж відмовлену суму перенесено до податкового кредиту наступного звітного періоду;
- Після подання УР отримано ППР, у якому правомірно не враховано цей УР, тому що на момент проведення перевірки такого УР не було і він не зафіксований в акті. ППР складається на підставі акту, тому заперечення від платника приймаються саме до акту, а для ППР передбачена процедура оскарження.
На нашу думку, ППР складено без порушень – воно й не повинно було враховувати УР, подані після закінчення перевірки, тому немає сенсу його оскаржувати.
Якщо у підприємства немає заперечень щодо суті акту проведеної перевірки і воно згодне перенести відмовлену суму бюджетного відшкодування до податкового кредиту наступних періодів, на нашу думку, можна зробити так:
- Знову подати УР і скасувати зміни, внесені першим УР;
- На підставі обох УР заповнити рядки 16.2 відповідних декларацій з ПДВ за жовтень та за листопад таким чином, щоб у підсумку вони були виведені в нуль;
- Відмовлену суму згідно з ППР форми В3 відобразити в рядку 16.3 декларації за той місяць, в якому ППР стане узгодженим.
Ми виклали свою думку щодо цього питання, але також радимо звернутися до податківців з питання того, як виправити цю ситуацію та врахувати суму відмови у бюджетному відшкодуванні у складі податкового кредиту з ПДВ наступних періодів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити