Помилковий платіж
Ситуація щодо помилкового зарахування коштів достатньо складна та неоднозначна щодо ПДВ. Адже незалежно від її суті підхід до трактування буде максимально фіскальним. При визначенні, чи є об’єктом оподаткування ПДВ помилкова платіжна операція, орієнтуємось на те, чи є договірні відносини між отримувачем та платником.
Якщо немає, то й об’єкта оподаткування немає (ІПК ДПСУ від 24.11.2022 р. №2055/ІПК/99-00-21-03-02-06, ІПК ДПСУ від 23.09.2022 р. №1534/ІПК/99-00-21-03-02-06).
При цьому, якщо платіж ідентифіковано як помилковий, то зараховані кошти мають бути повернені відразу після отримання – див. Постанову ВПВС від 07.02.2024 №910/3831/22: «Зобов'язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми статті 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов’язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала».
Якщо ж договірні відносини є, а платіж помилковий, то позиція податківців є доволі сталою. Необхідно скласти ПН при отриманні та РК при поверненні (ІПК ДПСУ від 03.07.2023 р. №1681/ІПК/99-00-21-03-02-06). Про це більш докладно ми писали тут.
Звичайно, якщо вирішили не повертати кошти, то можна листом від платника змінити їх призначення: зарахувати в рахунок оплати за іншим договором або зробити їх передоплатою за товари, роботи, послуги, які будуть реалізовані у майбутньому тощо.
Оскільки підприємство ідентифікувало платіж як помилковий і вирішило його зарахувати в оплату договору оренди, то за листом необхідно визначити номенклатуру, що відповідає суті операції, наприклад, авансова оплата чи гарантійний платіж за договором оренди.
У будь-якому випадку необхідно задокументувати цю операцію і визначити правильну номенклатуру в ПН, яка буде відповідати первинним документам. Адже відповідно до пп. «е» пп. 201.1 ПКУ опис (номенклатура) товарів/послуг є основним реквізитом ПН і неправильне заповнення може поставити під загрозу ПК платника.
Зарахування однорідних вимог
Відповідно до ст. 601 ЦКУ, зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.
Умови, яким мають відповідати вимоги, які можуть підлягати зарахуванню:
- бути зустрічними (кредитор за одним зобов'язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов'язанням є кредитором за другим);
- бути однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, у зв'язку з чим зарахування як спосіб припинення зазвичай застосовується до зобов'язань із передачі родових речей, зокрема, грошей). Правило про однорідність вимог поширюється на їхню правову природу, але не стосується підстави виникнення такої вимоги. Отже, допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав (різних договорів тощо). На однорідність не впливає включення до суми боргу податків та зборів;
- строк виконання таких вимог настав, не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (постанова від 31.01.2020 у справі №1340/3649/18; постанова від 16.04.2019 у справі №911/483/18; постанова від 21.11.2018 у справі №755/9929/15-ц, постанова від 29.12.2021 №826/17678/15 у справі №826/17678/15).
Відповідно до наведеної умови зобов'язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі (ст. 606 ЦКУ).
Коли сторони домовляються про припинення зустрічних однорідних вимог, така операція з метою оподаткування ПДВ прирівнюється до розторгнення угод на постачання таких товарів/послуг. Тобто «помилковий платіж», який був перекваліфікований як авансова оплата, з моменту зарахування зустрічних однорідних вимог стає звичайною грошовою заборгованістю і підприємству необхідно скласти РК за даною операцією. ДПС про зарахування зустрічних однорідних вимог за якими контрагентами було здійснено попередню оплату розглянула тут.
Наступним етапом є складання нової ПН за новим договором з відповідною номенклатурою, що відповідає суті правочину. Така ж сама процедура коригування ПДВ передбачена і при зарахуванні авансової оплати за одним договором в рахунок іншого. Більш детально див. тут.
При цьому розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування. Тобто якщо зарахування зустрічних вимог було в жовтні 2024 р., то тоді платник не зможе зареєструвати РК і зменшити ПЗ, визнане у 2021 році.
А орендар має визнати ПЗ відповідно до п. 198.5 ПКУ , та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну. А за новим договором орендодавець складе нову ПН. Щодо цього див нашу новину тут.
На жаль, саме так вимагають норми ПКУ. Для впевненості з цього питання пропонуємо також звернутися до ДПС за індивідуальною консультацією.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити