Суть справи
Відповідно до наведеної умови при проведенні уточнення у 2015 р. було скориговано об'єкт оподаткування податком на прибуток (рядок 04 Декларації з податку на прибуток). В наступному періоді на вимогу пп. 140.4.4 ПКУ платник має зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років.
У 2016 р. за рахунок коригування ця податкова різниця щодо збитків минулих періодів буде завищена, тому платнику потрібно уточнити 2016 р. та І квартал 2017 р. Строки давності для виправлення – 1095 днів за останнім днем граничного строку подання декларації та 2555 днів – у разі проведення перевірки відповідно до ст. 39 ПКУ застосування вимог пп.141.4 ПКУ. У цьому випадку діє строк давності 2555 днів і він ще не сплив. Нагадаємо, що строк давності зупинявся на період з 18 березня 2020 року до 31 липня 2023 року (включно) – про це ми писали тут.
Чи буде штраф?
Хоча у платника і не виник об’єкт оподаткування, але за умови його наявності таке коригування призвело б до заниження об’єкта оподаткування податком на прибуток. Саме з такої логіки виходять податківці у ЗІР (102.20.02): «Чи повинен платник податку нарахувати штрафні санкції згідно зі ст. 50 ПКУ та пеню у разі подання уточнюючої Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, якщо від’ємне значення показника у рядку 19 зменшується/збільшується?».
Вони пишуть, що: «при зменшенні від’ємного значення показника у рядку 19 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка уточнюється, платник податку повинен нарахувати штрафні санкції згідно з пп. 50.1 ПКУ та пеню з урахуванням пп. 129.1.3 ПКУ. При збільшенні від’ємного значення показника у рядку 19 Декларації, яка уточнюється, нарахування штрафних санкцій ПКУ не передбачено». Щодо розміру штрафів див. нашу консультацію тут.
Проте, відповідно до пп. 69.1, пп. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пп. 50.1 ПКУ, та пені. Ця норма не містить обмежень щодо періоду. Тому, на нашу думку, у разі ідентифікації коригування як помилки, самоштраф нараховувати не потрібно.
Як виправити?
Виправлення минулих періодів проводиться через подання додатку ВП або уточнюючої декларації з податку на прибуток.
Уточнююча декларація з податку на прибуток
Підприємству потрібно подати уточнюючу за кожен період, тобто за 2016 р. - чотири уточнюючі та за 2017 р. - одну. При заповненні уточнюючої декларації у рядках декларації правильні дані залишаємо, а неправильні – виправляємо на правильні. У разі подання платником податку уточнюючої декларації потрібно врахувати, що:
- до такої декларації мають бути подані усі додатки, навіть, якщо в них не було помилок – див. нашу новину тут.
- уточнюючу декларацію можна подати в будь-який час, тобто вона не прив’язана до строків подачі звітної декларації;
- недоплату потрібно сплатити до дати подачі уточнюючої декларації;
- після подачі уточнюючої декларації поновлюються строки давності.
Зауважимо, самоштраф при поданні уточнюючої декларації становить 3%, а не 5%, як при поданні додатку ВП (але пам’ятаємо про тимчасове звільнення від самоштрафів під час війни).
Додаток ВП
Додатком ВП до декларації з податку на прибуток можна відкоригувати тільки один період і подавати його слід у складі поточної декларації. Тобто, якщо підприємство вирішить виправлення проводити через додаток ВП у декларації за 9 місяців 2024 р, то уточнити можна буде тільки І квартал 2016 р., а при подачі річної – наступний період.
Як і при поданні уточнюючої декларації, в додатку ВП заповнюються правильні дані, проте без додатків – про це див. нашу новину тут.
***
Також пропонуємо до уваги:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити