• Посилання скопійовано

Чи коригувати ПДВ при викупі векселя з дисконтом?

ТОВ придбало товар на 100000 грн, в т.ч. - ПДВ. ПДВ віднесено до складу ПК. Згодом ТОВ видало простий вексель в рахунок погашення заборгованості за отриманий товар на 100000 грн. Через рік ТОВ викупає у третьої особи за договором купівлі-продажу свій вексель за 20000 грн і погашає його. Таким чином, виникає дохід 80000 грн. Чи є підстави вважати, що ТОВ на 80000 грн безоплатно отримало товар, у заборгованість за який видано вексель? Чи треба коригувати ПК?

Вексель та заборгованість

ТОВ придбало товар за 100 000 грн, в тому числі ПДВ, який було віднесено до складу податкового кредиту. У погашення заборгованості на 100 000 грн було видано простий вексель. Таким чином, заборгованість за товар закрита і з’явилася заборгованість за векселем. Тобто підприємство розрахувалося за товар векселем. Розрахунок за товар векселем не є підставою для коригування ПДВ чи нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

Викуп векселя за зниженою ціною

Через рік ТОВ викупає свій вексель за 20 000 грн, а не за повну номінальну вартість (100 000 грн), що призводить до економії 80 000 грн. У бухгалтерському обліку ця сума (80 000 грн) буде визнана як дохід від погашення заборгованості. Це дохід, що виникає внаслідок операції з векселем. Операція викупу і погашення векселя не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Чи вважати товар безоплатно отриманим?

Факт економії на викупі векселя не означає, що ТОВ безоплатно отримало товар. Умови придбання товару та виданого векселя були виконані, і за товар фактично було сплачено через певний інструмент – вексель. Тобто, отримання товару не є безоплатним, оскільки за товар повністю розрахувалися векселем.

Отже, немає підстав вважати, що ТОВ отримало товар безоплатно. Факт зменшення заборгованості через викуп векселя не означає, що товар було отримано безоплатно.

 

Коригування податкового кредиту

Коригування податкового кредиту (ПК) здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів не змінюється, тому відсутні підстави коригування ПК.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

 

Висновок

Сума в 80 000 грн є доходом від списання заборгованості за векселем, а не безоплатним отриманням товару:

  • Дт 631 Кт 621 – 100 000 грн – емісія векселя в рахунок погашення заборгованості за товар;
  • Дт 341 Кт 311 – 20 000 грн – викуп векселя за 20 тис. грн;
  • Дт 621 Кт 341 – 20 000 грн – погашення векселя;
  • Дт 621 Кт 746 – 80 000 грн – визнано дохід від погашення векселя.

Підстави для коригування ПК відсутні, тому що внаслідок викупу векселя за ціною менше номіналу вартість та кількість отриманого товару не змінюється, окрім того, такий товар не стає таким, що використовується в неоподатковуваних операціях.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024440
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202424
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024238
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202446