• Посилання скопійовано

Чи коригувати ПДВ при викупі векселя з дисконтом?

ТОВ придбало товар на 100000 грн, в т.ч. - ПДВ. ПДВ віднесено до складу ПК. Згодом ТОВ видало простий вексель в рахунок погашення заборгованості за отриманий товар на 100000 грн. Через рік ТОВ викупає у третьої особи за договором купівлі-продажу свій вексель за 20000 грн і погашає його. Таким чином, виникає дохід 80000 грн. Чи є підстави вважати, що ТОВ на 80000 грн безоплатно отримало товар, у заборгованість за який видано вексель? Чи треба коригувати ПК?

Вексель та заборгованість

ТОВ придбало товар за 100 000 грн, в тому числі ПДВ, який було віднесено до складу податкового кредиту. У погашення заборгованості на 100 000 грн було видано простий вексель. Таким чином, заборгованість за товар закрита і з’явилася заборгованість за векселем. Тобто підприємство розрахувалося за товар векселем. Розрахунок за товар векселем не є підставою для коригування ПДВ чи нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

 

Викуп векселя за зниженою ціною

Через рік ТОВ викупає свій вексель за 20 000 грн, а не за повну номінальну вартість (100 000 грн), що призводить до економії 80 000 грн. У бухгалтерському обліку ця сума (80 000 грн) буде визнана як дохід від погашення заборгованості. Це дохід, що виникає внаслідок операції з векселем. Операція викупу і погашення векселя не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

Чи вважати товар безоплатно отриманим?

Факт економії на викупі векселя не означає, що ТОВ безоплатно отримало товар. Умови придбання товару та виданого векселя були виконані, і за товар фактично було сплачено через певний інструмент – вексель. Тобто, отримання товару не є безоплатним, оскільки за товар повністю розрахувалися векселем.

Отже, немає підстав вважати, що ТОВ отримало товар безоплатно. Факт зменшення заборгованості через викуп векселя не означає, що товар було отримано безоплатно.

 

Коригування податкового кредиту

Коригування податкового кредиту (ПК) здійснюється лише у випадках, коли відбувається зміна вартості поставлених товарів або послуг (зменшення вартості, повернення товарів тощо) (див. ст. 192 ПКУ). У даному випадку ані вартість, ані кількість отриманих товарів не змінюється, тому відсутні підстави коригування ПК.

Окрім того, відсутні і підстави для нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, тому що придбані товари не використовувалися в неоподатковуваних операціях, які зазначені в цьому пункті, в тому числі не використовувалися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

 

Висновок

Сума в 80 000 грн є доходом від списання заборгованості за векселем, а не безоплатним отриманням товару:

  • Дт 631 Кт 621 – 100 000 грн – емісія векселя в рахунок погашення заборгованості за товар;
  • Дт 341 Кт 311 – 20 000 грн – викуп векселя за 20 тис. грн;
  • Дт 621 Кт 341 – 20 000 грн – погашення векселя;
  • Дт 621 Кт 746 – 80 000 грн – визнано дохід від погашення векселя.

Підстави для коригування ПК відсутні, тому що внаслідок викупу векселя за ціною менше номіналу вартість та кількість отриманого товару не змінюється, окрім того, такий товар не стає таким, що використовується в неоподатковуваних операціях.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:106
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0934
  • Чи є кошти ротаційного фонду об'єктом оподаткування ПДВ для ТОВ, що надає послуги медичного асистансу?
    ТОВ, що надає послуги медичного асистансу, отримує від страхової компанії кошти в ротаційний фонд. Ці кошти є страховими виплатами, призначеними виключно для оперативних розрахунків із медзакладами за лікування застрахованих осіб. Чи є надходження цих коштів на рахунок ТОВ об'єктом оподаткування ПДВ?
    02.07.202515
  • Ломбард реалізовує невикуплені товари: як оподатковувати ПДВ?
    Ломбард реалізовує товари, які перешли йому у власність внаслідок непогашення кредитів клієнтами. Реалізація здійснюється через ФОПа. Коли виникають податкові зобов'язання і як обчислюється база оподаткування ПДВ?
    01.07.202518
  • Коли складати податкові та акцизні накладні на продаж паливних карток?
    ТОВ 1 (загальна система, платник ПДВ) планує укласти договір з ТОВ 2 на відпуск пального кінцевому споживачу. ТОВ 1 має ліцензія на роздрібну торгівлю пальним. ТОВ 2 – емітент паливних карток, за якими споживачі будуть заправлятися на АЗС ТОВ 1. ТОВ 2 отримуватиме кошти і перераховуватиме їх ТОВ 1. Коли виникають ПЗ з ПДВ? Як скласти акцизну накладну?
    30.06.2025311