• Посилання скопійовано

ПДВ при перехідних операціях у період сплати ЄП за ставкою 2%

ТОВ – платник податку на прибуток, ПДВ. З 01.04.2022 р. – платник ЄП 2%. З 01.08.2023 р. – платник податку на прибуток, ПДВ. Протягом 01.04.2022 р.- 31.07.2023 р. ТОВ продало подарункові сертифікати на суму 300 тис. грн. Погашення сертифікатів після 01.08.2023 р. При погашені сертифіката відображається проведення - Дт 702 Кт 6431 другої події, а першої події не було, бо були на ЄП. Що робити з накопиченим Кт 6431?

За своєю суттю операція з передачі сертифіката покупцю полягає в оформленні передоплати за певний товар/послугу, а не в придбанні власне сертифіката. При отриманні авансу доходу не виникає (пп. 6 П(С)БО 15). Тож у бухобліку продаж подарункових сертифікатів — це фактично отримання авансу.

Проведення при роздрібному продажі сертифікатів:

  • Дт 333 Кт 69 - оплата карткою;
  • Дт 308 Кт 69 – оплата готівкою.

Рахунок 69 використовується, коли немає персоніфікації покупця і сертифікати продаються вроздріб через РРО.

У разі персоніфікованого продажу сертифікатів схема обліку буде такою:

  • Дт 311 Кт 361/681 - оплата на поточний рахунок з подальшим закриттям субрахунку 361/681 під час реалізації товарів/послуг в рахунок оплаченого сертифіката.

Під час перебування на ЄП за ставкою 2% реєстрація платника ПДВ призупинялася. Оскільки аванс отримано (перша подія) саме в період призупинення реєстрації ПДВ, то при поверненні на загальну систему з ПДВ донараховувати ПДВ не потрібно. І фактично нарахування за рахунком 643 за другою подією не проводиться. Погашення сертифікату відповідно до наведеної ситуацїї:

  • Дт 69 Кт 702 на всю суму 300000 грн.

Проте у договорі з покупцем необхідно врахувати, що продаж сертифікатів без ПДВ. І тут вже право постачальника чи зменшувати вартість самого товару/послуги на суму ПДВ, чи ні.

Проведення Дт 702 Кт 6431 при погашенні сертифікатів, проданих без ПДВ, є зайвою, і її потрібно сторнувати.

Якщо такі суми накопичилися у 2023 році, то виправлення цієї помилки слід робити за схемою виправлення помилок минулих років. В цьому випадку відбулося заниження доходу у бухобліку. На об’єкт оподаткування податком на прибуток ця помилка не вплине, тому що операція є перехідною, для якої є окремі правила обліку фінрезультата з метою оподаткування. А саме, фінрезультат від такої перехідної операції виключається з об’єкта оподаткування. Докладніше про це – у нашій аналітиці, правило друге про отримані аванси на ЄП.

 ***

Також читайте: Повертаємося до сплати ПДВ після перебування на ЄП за ставкою 2%

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як виправити ПН при зменшенні ціни товару, проданого в січні 2022 року?
    У січні 2022 р. покупцю було відвантажено товар, зареєстровано ПН та включено в декларацію з ПДВ за січень 2022 р. Склалось так, що в обліку продавця товар було відвантажено за більшою ціною, а покупець підписав видаткову накладну на цей товар за меншою ціною. Як тепер відкоригувати ПДВ та доходи у постачальника?
    08.11.202426
  • Як компенсувати витрати на розробку і підтримку нематеріального активу «Електронний кабінет орендаря»?
    На балансі підприємства – управителя багатоквартирного будинку є нематеріальний актив «Електронний кабінет орендаря», який було створено за участю підрядників. Користуються цим кабінетом декілька підприємств, які є власниками квартир у цьому будинку. Як підприємство може компенсувати витрати щодо цього кабінету, виставляючи рахунки клієнтам – власникам квартир? Як скласти податкову накладну? Яка має бути одиниця виміру та код послуги згідно з ДКПП?
    07.11.202413
  • Що робити, якщо сплив 1095-денний термін коригування ПДВ?
    Підприємство продає обладнання, ціна якого прив’язана до курсу євро. Контрагент розраховується частково. Неоплачена сума перераховується згідно з курсом на дату рахунку. Після повної оплати складається акт перерахунку ціни і, відповідно, РК до ПН. Перша подія оплата - 03.12.2021 р. Останній платіж буде після сплину 1095 днів. Після закінчення розрахунків по контракту робиться акт узгодження ціни товару і складаються РК до ПН. Перша сплата за контрактом була 03.12.2021 р. (передплата – перша подія). Після 1095 днів відкоригувати ПН підприємство не зможе. Які наслідки, якщо ПН не буде відкоригована? Чи можливо підписати акт перерахунку ціни до повного розрахунку?
    06.11.202461
  • Як визначити ПЗ з ПДВ за договором комісії?
    Провайдер надає пакет послуг – інтернет, оренда обладнання, оплата одним платежем. Вартість кожної складової пакету послуг визначається у відсотках. Обладнання передається за договором комісії. Провайдер – комісіонер діє від свого імені в інтересах комітента. Постачання інтернету – послуга, яка надана безпосередньо самим провайдером. За результатом місяця оплата за оренду перераховується комітенту за вирахуванням винагороди комісіонера. Хто визнає ПЗ з ПДВ? Чи є ця операція фінансовим посередництвом?
    05.11.202425
  • Чи потрібно коригувати декларацію з ПДВ у разі відхилення через заокруглення?
    Між даними декларації з ПДВ та даними ЄРПН виникла різниця в 1 грн. Відхилення виникло за рахунок заокруглення. Чи потрібно коригувати декларацію з ПДВ у даному випадку?
    01.11.2024633