• Посилання скопійовано

Як виправити ПН при зменшенні ціни товару, проданого в січні 2022 року?

У січні 2022 р. покупцю було відвантажено товар, зареєстровано ПН та включено в декларацію з ПДВ за січень 2022 р. Склалось так, що в обліку продавця товар було відвантажено за більшою ціною, а покупець підписав видаткову накладну на цей товар за меншою ціною. Як тепер відкоригувати ПДВ та доходи у постачальника?

Деталі запитання:

У січні 2022 року покупцю було відвантажено товар, зареєстровано податкову накладну та включено в декларацію з ПДВ за січень 2022 р. З покупцем досі не узгоджена ціна товару, тому  в обліку продавця товар було відвантажено за більшою вартістю, а покупець підписав видаткову накладну на цей самий товар за меншою вартістю.

За попередньою домовленістю видаткова накладна мала бути виправлена у бік збільшення, але з лютого 2022 перемовини щодо цього були зупинені. Зараз сторони вирішують це питання у суді. Постачальник прийняв рішення погодитися на меншу суму, яка зазначена у видатковій накладній, і відповідно зменшити свої податкові зобов’язання з ПДВ та доходи за січень 2022.

Як тепер зробити коригування до ПН, складеної у січні 2022? Як зменшити ПЗ з ПДВ за січень 2022, адже за періоди до лютого 2022 заборонено подавати УР до декларації з ПДВ на зменшення зобов’язань? Чи можна виправити декларацію з податку на прибуток за 1 квартал 2022 року, зменшивши дохід?

 

Відповідь:

Ризики при виправленні вартісних показників ПН

За умовами запитання продавець зареєстрував податкову накладну, яка не відповідає первинному документу – видатковій накладній в частині вартості товару. Станом на зараз податківці вважають, що виправити таку ситуацію можна тільки складанням обнулюючого РК і нової ПН з правильними показниками:

  • За допомогою РК обнулити неправильну ПН з кодом причини коригування «103» по всіх рядках ПН;
  • Скласти нову ПН, яка буде відповідати первинному документу. При цьому така ПН складається на дату виникнення податкових зобов’язань. В цьому випадку така реєстрація нової ПН від січня 2022 року призведе до максимального штрафу за прострочення реєстрації більше 365 днів – 50 % від суми ПДВ відповідно до пп. 120-1.1 ПКУ.

Нагадаємо, що в цьому випадку РК на зменшення суми ПДВ повинен зареєструвати покупець. Думка податківців про виправлення сумових показників ПН наведена тут, а їхня думка про розміри штрафів – тут.

Втім, на нашу думку, позиція податківців щодо порядку виправлення сумових помилок в ПН протирічить нормам ПКУ. У пп. 192.1 ПКУ прямо написано, що «розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг». Тож ПКУ допускає виправлення тільки помилкових даних в ПН через складання РК саме щодо цих помилкових даних, без повного обнулення неправильної ПН і без складання нової ПН з ризиком отримати максимальний штраф на всю суму ПДВ за несвоєчасну її реєстрацію.

Отже, при виправленні вартості товару через складання коригуючого РК до неправильної ПН можливі суперечки з податківцями щодо правильності такого шляху, а виправлення шляхом повного обнулення неправильної ПН призведе до великого штрафу на постачальника та несе ризики блокування нової правильної ПН.

Також якщо податківці не визнають коригуючий РК як виправлення помилки і будуть вимагати реєстрації нової ПН, вони можуть поставити під сумнів податковий кредит покупця, якщо помилка буде виправлена коригуючим РК. А у разі реєстрації нової ПН датою січня 2022 р. покупець вже не зможе включити її до податкового кредиту у поточній декларації, оскільки минув строк для цього. ПН за січень 2022 можна було включити до податкового кредиту у деклараціях з ПДВ за липень 2024 року або раніше, тож можна розглянути можливість подання УР до цих декларацій. Докладніше про строки включення ПН до податкового кредиту ми писали тут.

Таким чином, виходить, що покупець не має права на податковий кредит:

  • поки ПН не відповідає видатковій накладній і вона не виправлена;
  • якщо ПН буде виправлена тільки коригуючим РК, покупець теж ризикує не отримати податковий кредит, бо податківці мають іншу думку щодо виправлення помилок в ПН;
  • якщо ПН буде виправлена так, як хочуть податківці, то у покупця вже сплив строк для включення нової правильної ПН до податкового кредиту (але можна розглянути варіант подання УР за ті періоди, коли цей строк ще не сплив).

Щоб уникнути всіх цих проблем, сторонам варто таки дійти згоди щодо первісної ціни товару у тому розмірі, який був відображений у ПН, а вже теперішньою датою узгодити зменшення ціни і тоді РК до цієї ПН буде складатися на теперішню дату, при цьому це буде нова госпоперація щодо зменшення ціни, а не виправлення помилки 2022 року. Такий РК буде відображений у поточній декларації з ПДВ кожної сторони, а декларацію за січень 2022 року виправляти не потрібно буде. Але це рішення приймається на розсуд сторін.

Якщо уявити, що постачальник вирішив зареєструвати зменшуючий РК до ПН і прийняти ризик того, що податківці не визнають такий порядок виправлення ПН, то такий РК може складатися датою січня 2022 року (датою виникнення податкових зобов’язань, на яку складена ПН, якщо уявити, що саме на цю дату одразу і була виявлена помилка) або поточною датою (датою фактичного виявлення помилки без «відкату» до дати виникнення ПЗ). У разі складання зменшуючого РК січнем 2022 він має бути відображений в декларації покупця на дату його складання у січні 2022, а в декларації постачальника – на дату його реєстрації в ЄРПН, тобто у поточній декларації.

Згідно з  пп. 192.1.1 ПКУ постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, а покупець має відобразити зменшення податкового кредиту тоді, коли фактично сталася ця подія. Таким чином, у постачальника не буде розбіжності між зареєстрованими та задекларованими ПЗ за січень 2022, а покупцю доведеться виправляти свою декларацію за січень 2022, якщо він включив до неї неправильну ПН від постачальника.

Якщо виправляти показники ПН так, як радять податківці (обнулюючий РК + нова ПН датою січня), то постачальнику потрібно буде збільшити свої ПЗ у декларації за січень 2022 на всю суму нової ПН, а обнулюючий РК він зможе включити в поточну декларацію тільки після його реєстрації. Покупець втрачає право на податковий кредит, оскільки сплив строк для відображення нової ПН від січня 2022. Втім, покупець може спробувати включити цю ПН шляхом подання УР до декларацій з ПДВ за липень 2024 року або раніше.

В обох випадках постачальник не має права на зменшення своїх податкових зобов’язань за січень 2022, оскільки у січні не було вчасно зареєстровано зменшуючий РК.

 

Декларація з податку на прибуток

Щодо податку на прибуток все набагато простіше. Якщо постачальник вважає за потрібне зменшити суму доходу за січень 2022 року, він може без обмежень виправити показники фінансової звітності та декларації з податку на прибуток – як на зменшення, так і на збільшення.

Але такі коригування фінрезультату мають бути симетричними коригуванню податкових зобов’язань з ПДВ. Як ми показали вище, щодо коригування ПДВ є ризики і можливі різні рішення:

  • Не коригувати суму операції, а вимагати від покупця погашення повної суми, тоді ПЗ і доходи не змінюються;
  • Відкоригувати суму операції поточною датою шляхом додаткової угоди з покупцем – тоді зменшення ПЗ з ПДВ  і доходів визнаються у поточному періоді;
  • Відкоригувати ПЗ з ПДВ і доходи січнем 2022 як виправлення помилки – тоді у постачальника ПЗ зменшуються у періоді реєстрації зменшуючого РК, а доходи можна зменшити шляхом подання уточнюючої декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2022 року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024433
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202425
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202424
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024237
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202446