• Посилання скопійовано

Як визначити ПЗ з ПДВ за договором комісії?

Провайдер надає пакет послуг – інтернет, оренда обладнання, оплата одним платежем. Вартість кожної складової пакету послуг визначається у відсотках. Обладнання передається за договором комісії. Провайдер – комісіонер діє від свого імені в інтересах комітента. Постачання інтернету – послуга, яка надана безпосередньо самим провайдером. За результатом місяця оплата за оренду перераховується комітенту за вирахуванням винагороди комісіонера. Хто визнає ПЗ з ПДВ? Чи є ця операція фінансовим посередництвом?

Хто визнає податкові зобов’язання?

Основні норми, що регулюють відносини сторін, які виникають за договором комісії, визначені главою 69 ЦКУ. За договором комісії комісіонер зобов'язується за дорученням комітента за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦКУ).

Це означає, що комісіонер укладає угоди на користь комітента з третіми особами, в яких він, виступаючи від власного імені, вчиняє дії, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, тобто набуває зобов'язань за укладеними з третіми особами угодами (договорами) саме для себе, а не для комітента (ст. 202 ЦКУ).

Базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються чи отримуються у межах договорів комісії, є вартість постачання цих товарів/послуг, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ, тобто на загальних підставах. З цього приводу див. нашу новину тут.

За договорами комісії з урахуванням п. 189.4 ПКУ базою оподаткування буде вся сума операції. Також сума комісійної винагороди є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до ст. 185 ПКУ.

Оскільки провайдер-комісіонер діє від свого імені в інтересах комітента, то саме він буде визнавати ПЗ з ПДВ при наданні в оренду обладнання від імені комітента кінцевому споживачу.

А от комітент складатиме ПН на комісіонера. Особливості визначення доходу комісіонера та агента див. тут.

 

Чи є ознаки фінансового посередництва?

ГКУ не містить визначення фінансового посередництва, тому при аналізі будемо орієнтуватися на саму суть операції, зокрема чи є перерахування коштів власнику обладнання наданням фінансової послуги.

Фінансова послуга - операція або декілька операцій, пов’язаних однією правовою метою, з фінансовими засобами, що здійснюються в інтересах інших осіб, ніж надавач такої фінансової послуги, а також послуги, прямо визначені спеціальними законами як фінансові послуги (ч. 64 ст. 1 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

Своєю чергою, операція – це окрема дія або комплекс взаємопов’язаних дій надавача фінансових послуг, які він здійснює щодо фінансового засобу та/або клієнта.

Звертаємо увагу, що надавати фінансові послуги мають право фінансові установи та інші особи, які отримали відповідну ліцензію (ліцензії). Без ліцензії інші особи можуть надавати фінансові послуги за умови авторизації їхньої діяльності (акредитації) (ст. 13 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

Фактично надавач використовуючи такі фінансові засоби, як кошти, банківські металі, фінансові інструменти, боргові зобов’язання та права вимоги боргу, що не віднесені до фінансових інструментів (ч. 67 ст. 1 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії) може надати послуги:

1) страхування;

2) надання коштів та банківських металів у кредит;

3) залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню;

4) фінансовий лізинг;

5) факторинг;

6) надання гарантій;

7) торгівля валютними цінностями;

8) фінансові платіжні послуги;

9) фінансові послуги, що надаються в межах професійної діяльності на ринках капіталу, передбаченої ч.2 ст.41 Закону про ринки капіталу та організовані товарні ринки (ст. 4 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

А за договором з провайдером споживач отримує доступ до інтернету. Оренда обладнання є додатковою послугою, без якої неможливо його надати. При цьому за договором комісії комітент також отримує послугу щодо здачі в оренду обладнанням, за що виплачує винагороду провайдеру. Предметом договору не є операції з фінансовими інструментами. Провайдера неможливо ідентифікувати як надавача фінансових послуг, тому і фінансової  послуги також немає.

 ***

Також пропонуємо: Облік у ЮО за договорами комісії та доручення на продаж товару

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як врахувати ПДВ при зарахуванні зустрічних однорідних вимог за авансовою оплатою?
    Підприємство надає приміщення в оренду. Орендар надлишково перерахував кошти, на сплачену суму зареєстровано ПН - номенклатура «Орендна плата за липень 2021 р». У вересні 2024 р. з орендарем підписано новий договір оренди і укладено договір зарахування зустрічних однорідних вимог на суму надлишкових коштів. Чи потрібно коригувати ПН при зарахуванні однорідних вимог?
    12.11.202420
  • Номенклатура у акті виконаних робіт
    Підприємство виконує для замовника електромонтажні роботи. Чи буде враховуватися як така, що розкриває зміст господарської операції, номенклатура «Електромонтажні роботи на об’єкті замовника за адресою…» у Акті виконаних робіт? Чи потрібно детальніше розкривати зміст роботи? Яку номенклатуру зазначати у ПН?
    12.11.202463
  • Відшкодування ПДВ при експорті
    Підприємство 21.10.2024 р. продало на експорт трубу металеву в Польщу. Як відшкодувати ПДВ і які строки?
    11.11.202427
  • Як виправити ПН при зменшенні ціни товару, проданого в січні 2022 року?
    У січні 2022 р. покупцю було відвантажено товар, зареєстровано ПН та включено в декларацію з ПДВ за січень 2022 р. Склалось так, що в обліку продавця товар було відвантажено за більшою ціною, а покупець підписав видаткову накладну на цей товар за меншою ціною. Як тепер відкоригувати ПДВ та доходи у постачальника?
    08.11.202430
  • Як компенсувати витрати на розробку і підтримку нематеріального активу «Електронний кабінет орендаря»?
    На балансі підприємства – управителя багатоквартирного будинку є нематеріальний актив «Електронний кабінет орендаря», який було створено за участю підрядників. Користуються цим кабінетом декілька підприємств, які є власниками квартир у цьому будинку. Як підприємство може компенсувати витрати щодо цього кабінету, виставляючи рахунки клієнтам – власникам квартир? Як скласти податкову накладну? Яка має бути одиниця виміру та код послуги згідно з ДКПП?
    07.11.202415