• Посилання скопійовано

Як визначити ПЗ з ПДВ за договором комісії?

Провайдер надає пакет послуг – інтернет, оренда обладнання, оплата одним платежем. Вартість кожної складової пакету послуг визначається у відсотках. Обладнання передається за договором комісії. Провайдер – комісіонер діє від свого імені в інтересах комітента. Постачання інтернету – послуга, яка надана безпосередньо самим провайдером. За результатом місяця оплата за оренду перераховується комітенту за вирахуванням винагороди комісіонера. Хто визнає ПЗ з ПДВ? Чи є ця операція фінансовим посередництвом?

Хто визнає податкові зобов’язання?

Основні норми, що регулюють відносини сторін, які виникають за договором комісії, визначені главою 69 ЦКУ. За договором комісії комісіонер зобов'язується за дорученням комітента за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦКУ).

Це означає, що комісіонер укладає угоди на користь комітента з третіми особами, в яких він, виступаючи від власного імені, вчиняє дії, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, тобто набуває зобов'язань за укладеними з третіми особами угодами (договорами) саме для себе, а не для комітента (ст. 202 ЦКУ).

Базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються чи отримуються у межах договорів комісії, є вартість постачання цих товарів/послуг, визначена у порядку, встановленому ст. 188 ПКУ, тобто на загальних підставах. З цього приводу див. нашу новину тут.

За договорами комісії з урахуванням п. 189.4 ПКУ базою оподаткування буде вся сума операції. Також сума комісійної винагороди є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до ст. 185 ПКУ.

Оскільки провайдер-комісіонер діє від свого імені в інтересах комітента, то саме він буде визнавати ПЗ з ПДВ при наданні в оренду обладнання від імені комітента кінцевому споживачу.

А от комітент складатиме ПН на комісіонера. Особливості визначення доходу комісіонера та агента див. тут.

 

Чи є ознаки фінансового посередництва?

ГКУ не містить визначення фінансового посередництва, тому при аналізі будемо орієнтуватися на саму суть операції, зокрема чи є перерахування коштів власнику обладнання наданням фінансової послуги.

Фінансова послуга - операція або декілька операцій, пов’язаних однією правовою метою, з фінансовими засобами, що здійснюються в інтересах інших осіб, ніж надавач такої фінансової послуги, а також послуги, прямо визначені спеціальними законами як фінансові послуги (ч. 64 ст. 1 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

Своєю чергою, операція – це окрема дія або комплекс взаємопов’язаних дій надавача фінансових послуг, які він здійснює щодо фінансового засобу та/або клієнта.

Звертаємо увагу, що надавати фінансові послуги мають право фінансові установи та інші особи, які отримали відповідну ліцензію (ліцензії). Без ліцензії інші особи можуть надавати фінансові послуги за умови авторизації їхньої діяльності (акредитації) (ст. 13 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

Фактично надавач використовуючи такі фінансові засоби, як кошти, банківські металі, фінансові інструменти, боргові зобов’язання та права вимоги боргу, що не віднесені до фінансових інструментів (ч. 67 ст. 1 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії) може надати послуги:

1) страхування;

2) надання коштів та банківських металів у кредит;

3) залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню;

4) фінансовий лізинг;

5) факторинг;

6) надання гарантій;

7) торгівля валютними цінностями;

8) фінансові платіжні послуги;

9) фінансові послуги, що надаються в межах професійної діяльності на ринках капіталу, передбаченої ч.2 ст.41 Закону про ринки капіталу та організовані товарні ринки (ст. 4 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії).

А за договором з провайдером споживач отримує доступ до інтернету. Оренда обладнання є додатковою послугою, без якої неможливо його надати. При цьому за договором комісії комітент також отримує послугу щодо здачі в оренду обладнанням, за що виплачує винагороду провайдеру. Предметом договору не є операції з фінансовими інструментами. Провайдера неможливо ідентифікувати як надавача фінансових послуг, тому і фінансової  послуги також немає.

 ***

Також пропонуємо: Облік у ЮО за договорами комісії та доручення на продаж товару

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024426
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202425
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202424
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024236
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202446