ПДВ
Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Який порядок складання податкової накладної при поставці товарів/послуг покупцю, якщо договором передбачена оплата за такі товари/послуги від третьої особи?».
ДПС відповідає, пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.
На цій підставі ДПС висновує, що незалежно від того, що згідно з умовами договору виконання обов’язку щодо оплати за товари/послуги покладено на іншу особу, податкова накладна складається на покупця (отримувача) товарів/послуг.
Тобто, кредитор (ТОВ) зобов’язаний прийняти оплату від фізособи в рахунок погашення заборгованості організації, якщо інше не встановлено договором, або не випливає із суті зобов’язання виконати його особисто
В такому разі ПН в будь-якому разі складається на покупця – бюджетну установу.
Але в розглядуваній ситуації є один суттєвий момент:
Відповідно до пп. 187.7 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Відповідаючи на питання в ЗІР (101.16): «Як складається податкова накладна, якщо договором передбачено, що товари/послуги частково оплачуються за рахунок бюджетних коштів, а частково – за рахунок коштів покупця?», ДПС зазначила, що підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюються з відповідного рахунку Державного казначейства України.
Тобто, і оплата має надходити з рахунку Держказначейства, інакше норма пп. 187.7 ПКУ не буде застосована і ТОВ потрібно буде нараховувати ПДВ за правилом першої події, а не за касовим методом.
З наведеного випливає, що якщо договором передбачена оплата з рахунку Держказначейства, а оплатила фізособа, то норми договору були порушені, а тому, на наш погляд, ТОВ не повинна приймати таку оплату і має повернути її фізособі. Надалі слід чекати оплати з рахунку Держказначейства, і на дату отримання такої оплати нараховувати ПЗ з ПДВ і складати ПН.
Якщо ж ТОВ прийме оплату від фізособи в рахунок погашення заборгованості установи, то, на наш погляд, ПЗ з ПДВ слід буде нараховувати за правилом першої події – в даній ситуації на дату складання акту приймання-передачі послуг. Поряд з цим, якщо договором встановлена оплата з рахунку Держказначейства, потрібно буде внести зміни до договору.
Хоча тут може бути й інше розуміння цієї ситуації. На дату надання послуг, що підтверджено актом, діяли умови договору щодо оплати з рахунку Держказначейства. Але потім умови договору змінилися і оплата відбулася фізособою. В такому разі, якщо умови договору змінилися на дату оплати фізособою, можна стверджувати, що саме на цю дату і слід скласти ПН. Тоді повертати кошти фізособі не потрібно.
Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
У будь-якому разі, на наш погляд, безпечніше буде повернути кошти фізособі і чекати оплату з рахунку Держказначейства.
Бухгалтерський облік
ТОВ надало послуги бюджетній установі. Таким чином, дебіторська заборгованість установи на балансі ТОВ має відображатися на субрахунку 361.
Якщо погашає цю заборгованість фізособа, і ТОВ приймає таке виконання (див. вище ст. 528 ЦКУ), то, відповідно, така заборгованість закривається:
- Дт 311 Кт 361 (бюджетна установа).
Тобто, внаслідок оплати фізособою заборгованості установи в обліку ТОВ не виникає окрема заборгованість фізособи.
Якщо ж ТОВ вирішує повернути цю оплату фізособі, проведення будуть такі:
- Дт 311 Кт 685 – отримано кошти і враховано як помилкові;
- Дт 685 Кт 311 – повернуто помилкові кошти відправнику.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити