База оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань (пп. 188.1 ПКУ).
Згідно з ст. 22 ЦКУ, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відшкодування збитків є способом відшкодування майнової шкоди.
Відшкодування збитків за даним договором визначено ГКУ.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (ч.2 ст. 224 ГКУ).
АТ «Укрпошта» відшкодовано завдані збитки, зокрема, вартість посилки.
На нашу думку, в даній ситуації відсутній об’єкт оподаткування ПДВ – операція з постачання товарів/послуг. Позиція податківців двозначна. Вони наголошують на тому, що кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ, при цьому залишаючи шляхи до відступу. Адже кожна ситуація є індивідуальною та потребує роз’яснення (ЗІР). Тому для уникнення непорозумінь може бути доцільним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Враховуючи наведену умову, підприємству необхідно буде відкоригувати ПЗ, склавши РК, адже фактично поставка не відбулася. Розрахунок коригування складається на всю суму поставки з причиною коригування «повернення товару або авансових платежів».
Відображення в обліку
- Дт 704 Кт 377 — вирахування з доходу на вартість втраченої посилки;
- Дт 704 Кт 641 — зменшення ПЗ з ПДВ, способом сторно;
- Дт 791 Кт 704 —списано на фінрезультати вартість втраченої посилки (без ПДВ).
Якщо під час придбання або виготовлення майна платник податку сформував податковий кредит, а в подальшому воно було знищене, втрачене або внаслідок пошкодження майна його якість змінилася настільки, що воно не може бути використане за прямим призначенням, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН ПН.
Таким чином, підприємству необхідно:
1. Скласти РК до ПН за продажними цінами на відвантажені товари, вартість яких було відшкодовано АТ «Укрпошта»;
2. Скласти ПН відповідно до пп. 198.5 ПКУ, якщо під час придбання або виготовленнявтраченого товару було сформовано податковий кредит – за вартістю придбання цього товару.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити