Податок на додану вартість
Згідно з пп. 9-1.2.1 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВ відповідно до пп. 9.5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ, не пізніше 31 жовтня 2023 року включають до складу податкового кредиту суми ПДВ, що були сплачені під час ввезення товарів, необоротних активів, під час застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ. При цьому такі платники податків зобов’язані не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ за товарами, необоротними активами, ввезеними на митну територію України та використаними (поставленими, реалізованими) в період перебування на ЄП (2%), в тому звітному періоді, в якому суми ПДВ, що були сплачені при ввезенні таких товарів, необоротних активів під час застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ, включено до складу податкового кредиту. База оподаткування при нарахуванні податкових зобов’язань за такими необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, протягом якого вони були використані (поставлені, реалізовані), а в разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за товарами - виходячи з вартості їх придбання (митної вартості).
При цьому в обрахунку показника ΣМитн враховуються суми ПДВ, сплачені при ввезенні товарів на митну територію України за період, протягом якого платник податку застосовував особливості оподаткування, встановлені п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ.
Про застосування цієї норми можна почитати тут, тут.
З наведеного випливає, що якщо юрособа під час перебування на ЄП (2%) імпортувала товари (ОЗ), то після автоматичного повернення з 01.08.2023 р. на загальну систему і відновлення ПДВ, така особа повинна відобразити податковий кредит на підставі належним чином оформлених відповідних митних декларацій – у декларації за серпень, вересень та/чи жовтень 2023 р.
Щодо врахування такого ПДВ в обрахунку показника ΣМитн, відповідаючи на питання 4 Інформаційного листа №4/2023 ДПС зазначила, що обов’язковою умовою для такого врахування є зазначення у графі B митної декларації у рядку, в якому відображено відомості про сплату ПДВ, у квадратних дужках податкового номеру особи (імпортера), яка претендує на податковий кредит з ПДВ у розмірі відповідної сплаченої суми.
Із запитання випливає, що придбані товари будуть використовуватися юрособою у якості ОЗ. Тобто, вони не продаватимуться. Це означає, що означає, що відсутня операція використання (поставки, реалізації). Тому ПДВ за п. 198.5 ПКУ нараховувати не потрібно.
У кінцевому підсумку платник отримає податковий кредит на суму імпортного ПДВ, який був сплачений при ввезенні ОЗ.
Бухгалтерський облік
Згідно з п. 8 НП(С)БО 7 до первісної вартості об’єкта ОЗ включаються, серед іншого, суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству).
Але первісна вартість ОЗ формується до моменту введення ОЗ в експлуатацію. Після того, як первісна вартість сформована, на наш погляд, немає підстав змінювати цю вартість, окрім випадків, прямо передбачених НП(С)БО 7.
З наведеного випливають, на наш погляд, такі висновки.
На момент придбання ОЗ реєстрація платником ПДВ була призупинена і ПДВ не відшкодовувався юрособі. Це означає, що сплачений під час імпортного оформлення ПДВ слід було включити до первісної вартості ОЗ.
Разом з тим формування первісної вартості здійснюється до моменту введення ОЗ в експлуатацію.
Тобто, якщо ОЗ введено в експлуатацію (Дт 10 Кт 15) до моменту відновлення реєстрації платником ПДВ (до 01.08.2023), на наш погляд, немає підстав відобразити ПК за рахунок коригування (зменшення) первісної вартості. На наш погляд, такий податковий кредит відображається проводкою:
· Дт 641 Кт 719.
Якщо ж ОЗ на момент відновлення реєстрації платником ПДВ (01.08.2023) ще не введено в експлуатацію і він ще обліковується на рахунку 15, податковий кредит, на наш погляд, потрібно відобразити, зменшивши витрати на придбання ОЗ:
· Дт 641 Кт 15.
Ми навели власну думку з цього питання. Але в Україні державним органом, що регулює питання методології бухгалтерського обліку, є Мінфін (див. ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік). Тому для уникнення непорозумінь для вирішення цього питання може бути доречним звернутися до Мінфіну. Як направити звернення, можна прочитати на сайті Мінфіну тут.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити