• Посилання скопійовано

Чи звільняється від ПДВ постачання обладнання в рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки»?

Підприємство уклало договір на виготовлення обладнання для НАН України в рамках Програми «Наука заради миру та безпеки» (SPS), схваленому Комітетом НАТО з питань партнерства та співпраці. Згідно з довідником пільг №115/2 ця програма НАТО звільнена від ПДВ. Як скласти податкову накладну для НАН: за пільгою чи на загальних підставах? Чи поширюється звільнення від ПДВ на таку операцію?

Станом на травень 2023 року пільга з ПДВ, яка описана у запитанні, міститься в Довіднику пільг №115/2 та має код 14060528. В Довіднику №115/2 в описі пільги за кодом 14060528 вказано тільки посилання на Закон «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні» (ст. 25, 26 Угоди) та на пп. 3.2 ПКУ

На підставі Довідника №115/2 можна дійти висновку, що норми пп. 197.11 ПКУ не поширюються на проекти, які фінансує НАТО. У своїх роз’ясненнях податківці теж прямо не підтверджують, що до проектів НАТО можна застосовувати пп. 197.11 ПКУ, але погоджуються з тим, що операції й за цими проектами звільняються від обкладення ПДВ на підставі ст. 25, 26 Угоди між Урядом України та Організацією Північноатлантичного договору про статус Представництва НАТО в Україні – див. тут.

А в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що відносно проєктів, які фінансуються НАТО в межах Програми «Наука заради миру та Безпеки» окремого порядку, аналогічного Порядку №153, у якому було б передбачено детальний механізм державної їх реєстрації, ведення обліку та контролю за реалізацією таких проєктів, які фінансує НАТО, чинним законодавством не встановлено.

Отже, якщо платник податку здійснює операції з постачання товарів/послуг у межах проекту згідно з вимогами Угоди, то такі операції підлягають звільненню від обкладення ПДВ згідно зі ст. 25, 26 Угоди (код пільги з ПДВ - 14060528).

Контракти, складені таким платником із субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг із будь-якого джерела всередині й за межами України щодо проекту, фінансованого НАТО, теж звільняються від ПДВ. Зокрема, в ІПК від 24.02.2020 р. №745/6/99-00-07-02-02-06/ІПК податківці пишуть, що:  «контракти, складені таким платником з субпідрядними організаціями на придбання товарів/послуг з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проекту, що фінансується НАТО, звільнятимуться від оподаткування ПДВ». 

У своєму роз’ясненні тут податківці пишуть: «отже, за умови дотримання вимог, визначених Угодою та ПКУ, звільненню від оподаткування ПДВ підлягатимуть операції з постачання товарів/послуг у рамках реалізації проектів, що фінансуються НАТО, у тому числі прямих контрактів на придбання товарів, послуг і будівництва з будь-якого джерела всередині і за межами України щодо проектів, які фінансуються НАТО».

На нашу думку, це означає, що контракт на виготовлення обладнання для НАН України, який НАН укладає з підприємством, теж звільняється від ПДВ і підприємство повинно складати податкову накладну для НАН з пільгою за кодом 14060528 згідно з Довідником пільг № 115/2.

Одночасно з цим підприємство повинно нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. «б» пп. 198.5 ПКУ на товари/послуги, необоротні активи що призначаються для їх використання або починають використовуватися в цьому контракті з НАН. Цей пп. «б» пп. 198.5 ПКУ не застосовується в разі здійснення операцій, що звільнені згідно з пп. 197.11 ПКУ, але ми не бачимо згоди податківців з тим, що коментована операція може підпадати під звільнення за п. 197.11 ПКУ.

Також за необхідності потрібно буде виконувати і приписи ст. 199 ПКУ, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – у звільнених операціях, зокрема, у цьому контракті з НАН України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Запит ДПІ щодо оподаткування ПДВ постачання ультразвукової діагностичної системи
  Підприємство постачає ультразвукову діагностичну систему. Планує направити запит до ДПІ, чи є така система в Переліку товарів, на які поширюється звільнення за пп. 3 пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Як сформулювати звернення до ДПС?
  Сьогодні 10:189
 • Оплата доступу до електронних книг: що з ПДВ?
  Директор приватного навчального закладу картою-ключ до гривневого рахунку оплатив нерезиденту послуги з доступу до електронних книг. Заклад надає навчальні послуги, тому має пільгу з ПДВ. Кошти списалися в гривнях, при цьому сума списалася за комерційним курсом банку, а не за курсом НБУ. Як нараховувати ПДВ?
  27.09.202327
 • Щодо назви медвиробу при застосуванні звільнення від оподаткування ПДВ
  Підприємство імпортуватиме ультразвукову діагностичну систему. Чи поширюється на нього звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ? Якщо виріб імпортували з нарахуванням ПДВ за ставкою 7%, а постачаємо на митній території України із звільненням за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ — чи нараховувати ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  25.09.202314
 • Отримані ФОП кошти за продані квитки від агентів: що з ПДВ?
  ФОП на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, здійснює пасажирські перевезення по Україні та за кордон. Квитки продаються агентами, які перераховують кошти на рахунок ФОП за мінусом комісійної винагороди. Як правильно складати податкові накладні та якими документами керуватись для ведення обліку такої діяльності?
  20.09.202320
 • Як відображати ППР за формою В1 в декларації з ПДВ та як звірити декларацію з бухобліком?
  Платник ПДВ отримав ППР форми В1 від 15.08.2023 р. щодо завищення БВ у квітні 2023 р. на суму 1263295 грн, з неї через суд оспорюється 867190 грн та нараховані штрафи. Платник погоджується з сумою завищення - 396105 грн. Як і коли відобразити в декларації ПДВ за 08.2023 р. прийняту суму завищення 396105 грн та, відповідно, у бухобліку? Як перевіряти відповідність декларації даним бухобліку? У платника від’ємне значення
  18.09.202349