• Посилання скопійовано

Що з ПДВ, якщо закривається ФОП - "єдинник"?

ФОП на ЄП (2%) планує припинити підприємницьку діяльність. На залишках є товари, які придбавалися перед переходом на 2%, коли ФОП був на ІІІ групі ЄП (3%) з ПДВ. Чи нараховується ПДВ у разі припинення діяльності? Що робити з залишками товарів?

Чи нараховується ПДВ у разі припинення діяльності?

ФОП на ЄП (2%), який припиняє підприємницьку діяльність (щодо такої особи до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця), подає податкові декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, востаннє за податковий (звітний) місяць, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Таку саму відповідь податкової читаємо на питання в підкатегорії 107.01.07, ЗІР: «В який термін, за якою формою та в якому вигляді (електронному чи на паперових носіях) ФОП, яка використовувала особливе оподаткування та щодо якої до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності подає останню податкову декларацію платника ЄП?».

Тобто, такий ФОП здійснює припинення підприємницької діяльності у статусі платника ЄП (2%).

В цей момент реєстрація такого ФОП платником ПДВ призупинена (див. п. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ). Це означає, що в цей момент є призупиненими права та обов’язки, встановлені розділом V «Податок на додану вартість» та підрозділом 2 розділу XX цього Кодексу.

Одним з таких обов’язків для платника ПДВ є нарахуванняне пізніше дати анулювання платника ПДВ податкових зобов’язань на залишки товарів, по яким ПДВ включалося до податкового кредиту (див. пп. 184.7 ПКУ)А анулювання здійснюється на дату держреєстрації припинення ФОП (див. пп. 184.2 ПКУ).

Тобто, якщо ФОП припиняє діяльність перебуваючи на ЄП (2%), він, на наш погляд, не нараховує податкові зобов’язання на залишки товарів.

 

Що робити з залишками товарів?

Товари є власністю фізособи, яка була зареєстрована ФОП(детальніше про це тут)Таким чином, після припинення підприємницької діяльності ці товари залишаються у власності фізособи і використовуються нею на власний розсуд.

 

Чи може фізособа через 1-3 роки знову зареєструватися ФОП і на якій системі оподаткування може перебувати? Чи статус платника ПДВ з нею назавжди?

У разі держреєстрації припинення діяльності ФОП здійснюється і анулювання її реєстрації платником ПДВ.  Таким чином, фізособа втрачає статус платника ПДВ.

Якщо фізособа знову вирішить зареєструватися ФОП, вона може обрати будь-яку систему оподаткування – на загальній системі чи на ЄП (якщо дотримуються відповідні обмеження для обраної групи). Причому реєструватися платником ПДВ вона може за своїм добровільним рішенням, або не реєструватися.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»