• Посилання скопійовано

Послуги міжнародного перевезення та обробки контейнерів на території України: що з ПДВ?

Підприємство - резидент України, платник ПДВ, отримує на власний термінал на митній території України контейнери нерезидента. Надає нерезиденту послуги з міжнародного перевезення вантажів (накладна СМГС), а також вивантаження, перетарки, завантаження контейнерів та інші подібні послуги. Які ПДВ-особливості в цій ситуації?

Послуги міжнародного перевезення

Згідно з пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ постачання послуг із міжнародного перевезення вантажів обкладається ПДВ за ставкою 0% за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Такими документами можуть бути (див. ст. 9 Закону №1955-IV):

  • у разі автомобільних перевезень - міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • у разі залізничних перевезень - накладна СМГС (накладна УМВС) тощо.

Пунктом 186.4 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника.

Таким чином, якщо послуги з перевезення надаються перевізником (резидентом), то такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах (незалежно від того, замовнику-резиденту чи замовнику - нерезиденту надаються такі послуги) (див. УПК №610).

В розглядуваній ситуації послуги перевезення надає наше підприємство – резидент України. Тому послуги перевезення, які воно надає нерезиденту, оподатковуються ПДВ в загальному порядку.

Причому якщо такі послуги здійснюються за єдиним міжнародним перевізним документом, вони оподатковуються ПДВ за ставкою 0%.

В розглядуваній ситуації послуги перевезення оформлені накладною СМГС, яка відноситься до єдиного міжнародного перевізного документа при залізничних перевезеннях. Отже, оформлені такою накладною послуги оподатковуються ПДВ за ставкою 0%.

Якщо послуги не оформлені єдиним міжнародним перевізним документом, вони оподатковуються за ставкою 20%.

 

Послуги з обробки контейнерів

Відповідно до пп. «а» пп. 186.2.1 ПКУ, місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, а саме послуг, що є допоміжними у транспортній діяльності: навантаження, розвантаження, перевантаження, складська обробка товарів та інші аналогічні види послуг.

Контейнери є рухомим майном. Їх вивантаження, завантаження, перетарка тощо здійснюються на митній території України. Тобто, фактичне постачання таких послуг здійснюється на митній території України.

Отже, і місце постачання таких послуг – митна територія України.

Відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Таким чином, послуги вивантаження, завантаження, перетарки контейнерів та інші подібні послуги оподатковуються в загальному порядку.

До таких послуг застосовується ставка ПДВ 20%.

 

Чи застосовується при нарахуванні ПЗ з ПДВ правило «першої події»?

За загальним правилом на послуги з місцем надання на території України нараховують податкові зобов'язання з ПДВ за ставкою 20 % (п. 187.1 ПКУ) на дату першої події, що настала раніше:

  • отримання оплати за послуги (надходження коштів на банківський рахунок) або
  • оформлення документа, що засвідчує постачання послуг.

Таким чином, в розглядуваній ситуації застосовується правило «першої події».

 

Чи потрібно мати оригінали актів виконаних робіт з підписом нерезидента?

Відповідно до ст. 6 Закону про ЗЕД, зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. У разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги.

Таким чином, договір на міжнародні перевезення має обов’язково укладатися в простій письмовій чи електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

А от договір на послуги вивантаження, завантаження тощо може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги.

Яким чином оформляти виконані послуги (як послуги перевезення, так і послуги обробки контейнерів тощо), має визначатися договором між сторонами. Якщо договір передбачає складання акту, що підписується сторонами, то підприємству виконавцю потрібно мати оригінал акту з підписом нерезидента.

Якщо договір не передбачає необхідність складання акту з підписуванням нерезидентом, то, відповідно, такого оригіналу акту не потрібно.

 

Як скласти податкову накладну?

Як ми з’ясували вище, ПЗ з ПДВ виникає за правилом «першої події». На цю дату і виписується ПН.

Отже, якщо отримання оплати є першою подією і вона отримана одним платежем, в якому враховані як послуги перевезення, так і послуги обробки контейнерів, на цю дату виписується одна ПН.

Якщо першою подією є складання акту наданих послуг, і одним актом оформлені як послуги перевезення, так і послуги обробки контейнерів, також складається одна ПН.

В такому разі зазначені послуги відображаються в розділі «Б» ПН різними рядками.

У верхній лівій частині такої ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться позначка « і зазначається тип причини «02» (складена на постачання неплатнику податку) (п. 8 Порядку №1307).

У графі «Отримувач (покупець)» зазначаємо «Неплатник», а в графі «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. (п. 12 Порядку №1307).

 

Якщо найменування послуг в інвойсі вказано іноземною мовою, то якою мовою зазначати послуги в ПН?

Це питання ми детально розглядали тут.

Там зазначено, що якщо в первинному документі назва товару, послуги зазначена іноземною мовою, то і в ПН слід наводити іноземною мовою.

 

Як відобразити в декларації?

У декларації з ПДВ послуги, які оподатковуються за ставкою 20%, відображають у рядку 1.1 «операції, що оподатковуються за основною ставкою».

Які оподатковуються за ставкою 0% - у рядку 3 «Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024463
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245