На наш погляд, порушення немає.
Платник може відобразити ПН лютого та березня у декларації за травень 2022 р.
Аргументацію читаємо у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.13 ЗІР: «У податковій декларації якого звітного періоду може бути включена до податкового кредиту сума ПДВ, за операціями, які відбулись протягом лютого – травня 2022 року, якщо платник податку – покупець не сформував податковий кредит на підставі наявних первинних (розрахункових) документів та не подав звітність за ці періоди, а податкові накладні за такими операціями зареєстровані постачальником в ЄРПН до 15.07.2022 року?».
Податкова відповідає, що якщо платником податку не було сформовано ПК на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів за операціями, які відбулись протягом лютого – травня 2022 року та не були подані декларації за вказані звітні періоди, то сума ПДВ, відображена у ПН, складених за такими операціями та зареєстрованими постачальником в ЄРПН до 15.07.2022 року, може бути включена до складу ПК вказаних звітних періодів або наступних звітних періодів протягом 365 календарних днів з дати складання таких ПН з урахуванням зупинення термінів, визначених пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Тобто, якщо декларація з ПДВ за лютий 2022 р. не подавалася, то після відновлення реєстрації ПН, вже після реєстрації ПН за лютий можна подати декларацію за лютий 2022 р., в якій відобразити ПН за лютий, зареєстровану у травні, червні чи липні 2022 р.
Підстава для такого висновку – наступні норми ПКУ:
- п. 32-2 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, за яким ПК за лютий – травень 2022 р. можна відображати на підставі первинних документів;
- п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – якщо платник може своєчасно виконувати податкові обов’язки, він повинен зареєструвати ПН до 15.07.2022 р.;
- п. 69.1-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – потрібно уточнити задекларований ПК на підставі первинних документів, з урахуванням зареєстрованих ПН;
- п. 198.6 ПКУ, де сказано про можливість відображення ПК не тільки в періоді, в якому виписана ПН, а протягом наступних 365 календарних днів з дати складання ПН;
- п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – строк 365 днів подовжується на період дії воєнного часу.
Цю консультацію подеколи трактують таким чином, начебто податкова «дозволяє» включати зареєстровані ПН до складу ПК лютого – травня 2022 р. або наступних періодів протягом 365 календарних днів, плюс період воєнного стану, тільки в тому разі, якщо податкові декларації за ці періоди взагалі не подавалися. І начебто якщо декларації подавалися, то уточнити можна тільки декларацію того місяця, за який складена ПН.
На наш погляд, таке розуміння консультації податкової є помилковим.
Податкова відповідає на конкретне питання, де запитують про ситуації, коли декларації взагалі не подавалися. Оскільки податкова відповідає на конкретне питання, вона і дає конкретну відповідь, згадуючи про неподання декларації.
Якби податкову запитали про ситуацію, коли декларація подавалася, але ПК на підставі первинних документів не відображався, то ми б отримали таку саму відповідь.
Логіка відповіді досить проста.
В п. 198.6 ПКУ зазначено, що якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до ПК суму ПДВ на підставі отриманих ПН/РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення ПН/РК.
Далі в цьому пункті сказано, що суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в ПН/РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до ПК за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові ПН/РК до таких ПН в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення ПН/РК до таких ПН.
Так от ПН за лютий – травень 2022 р., які зареєстровані до 15.07.22 р., є вчасно зареєстрованими. Якщо вони зареєстровані вчасно, то на підставі п. 198.6 ПКУ платник має право відобразити ПК, як вже зазначалося, в період починаючи з місяця, в якому виписана ПН, або в одному з наступних місяців протягом 365 календарних днів з дати складення ПН, плюс період воєнного стану.
Таким чином, платник мав право в розглядуваній ситуації відобразити ПН за лютий – березень 2022 р. в декларації за травень 2022 р.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити