• Посилання скопійовано

ПН за лютий – березень 2022 р. в декларації за травень 2022 р.

Платник ПДВ не відобразив ПК на підставі первинних документів в деклараціях за лютий – березень 2022 р. Після відновлення реєстрації ПН за ці місяці включено до декларації за травень 2022 р. Чи немає тут порушення?

На наш погляд, порушення немає.

Платник може відобразити ПН лютого та березня у декларації за травень 2022 р.

Аргументацію читаємо у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.13 ЗІР: «У податковій декларації якого звітного періоду може бути включена до податкового кредиту сума ПДВ, за операціями, які відбулись протягом лютого – травня 2022 року, якщо платник податку – покупець не сформував податковий кредит на підставі наявних первинних (розрахункових) документів та не подав звітність за ці періоди, а податкові накладні за такими операціями зареєстровані постачальником в ЄРПН до 15.07.2022 року?».

Податкова відповідає, що якщо платником податку не було сформовано ПК на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів за операціями, які відбулись протягом лютого – травня 2022 року та не були подані декларації за вказані звітні періоди, то сума ПДВ, відображена у ПН, складених за такими операціями та зареєстрованими постачальником в ЄРПН до 15.07.2022 року, може бути включена до складу ПК вказаних звітних періодів або наступних звітних періодів протягом 365 календарних днів з дати складання таких ПН з урахуванням зупинення термінів, визначених пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Тобто, якщо декларація з ПДВ за лютий 2022 р. не подавалася, то після відновлення реєстрації ПН, вже після реєстрації ПН за лютий можна подати декларацію за лютий 2022 р., в якій відобразити ПН за лютий, зареєстровану у травні, червні чи липні 2022 р.

Підстава для такого висновку – наступні норми ПКУ:

  • п. 32-2 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, за яким ПК за лютий – травень 2022 р. можна відображати на підставі первинних документів;
  • п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – якщо платник може своєчасно виконувати податкові обов’язки, він повинен зареєструвати ПН до 15.07.2022 р.;
  • п. 69.1-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – потрібно уточнити задекларований ПК на підставі первинних документів, з урахуванням зареєстрованих ПН;
  • п. 198.6 ПКУ, де сказано про можливість відображення ПК не тільки в періоді, в якому виписана ПН, а протягом наступних 365 календарних днів з дати складання ПН;
  • п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ – строк 365 днів подовжується на період дії воєнного часу.

Цю консультацію подеколи трактують таким чином, начебто податкова «дозволяє» включати зареєстровані ПН до складу ПК лютого – травня 2022 р. або наступних періодів протягом 365 календарних днів, плюс період воєнного стану, тільки в тому разі, якщо податкові декларації за ці періоди взагалі не подавалися. І начебто якщо декларації подавалися, то уточнити можна тільки декларацію того місяця, за який складена ПН.

На наш погляд, таке розуміння консультації податкової є помилковим.

Податкова відповідає на конкретне питання, де запитують про ситуації, коли декларації взагалі не подавалися. Оскільки податкова відповідає на конкретне питання, вона і дає конкретну відповідь, згадуючи про неподання декларації.

Якби податкову запитали про ситуацію, коли декларація подавалася, але ПК на підставі первинних документів не відображався, то ми б отримали таку саму відповідь.

Логіка відповіді досить проста.

В п. 198.6 ПКУ зазначено, що якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до ПК суму ПДВ на підставі отриманих ПН/РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення ПН/РК.

Далі в цьому пункті сказано, що суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в ПН/РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до ПК за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові ПН/РК до таких ПН в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення ПН/РК до таких ПН.

Так от ПН за лютий – травень 2022 р., які зареєстровані до 15.07.22 р., є вчасно зареєстрованими. Якщо вони зареєстровані вчасно, то на підставі п. 198.6 ПКУ платник має право відобразити ПК, як вже зазначалося, в період починаючи з місяця, в якому виписана ПН, або в одному з наступних місяців протягом 365 календарних днів з дати складення ПН, плюс період воєнного стану.

Таким чином, платник мав право в розглядуваній ситуації відобразити ПН за лютий – березень 2022 р. в декларації за травень 2022 р.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.20257
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202566
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025202
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025103