• Посилання скопійовано

Послуги з оформлення та реєстрації договорів купівлі-продажу автомобілів: це комісія чи доручення?

Підприємство – платник ПДВ вирішило надавати послуги з оформлення договорів купівлі-продажу вживаних авто. Кошти за товар не будемо отримувати, плануємо отримувати виручку тільки за послуги. З ПДВ на послуги все зрозуміло, а от як з товаром, який відображається в договорі? Чи потрібно відображати вживані авто в обліку та чи виникає ПЗ в частині продажу авто?

Суть операцій полягає в такому: підприємство надає послуги щодо реєстрації договорів купівлі-продажу вживаних авто між двома фізособами. Вартість послуг 500 грн (в т.ч. ПДВ 83,33 грн), вартість авто, яке належить продавцю – фізособі 1, складає 12000 грн, право власності на авто прямо переходить до покупця - фізособи 2, грошові кошти з продажу авто не проходять через підприємство,  яке складає договір купівлі-продажу.  Чи потрібно нараховувати ПДВ на вартість самого автомобіля, який є предметом договору купівлі-продажу?

Перш за все слід розібратися у тому, яка суть договірних відносин в цьому випадку.

Розглянемо ознаки договору комісії та договору доручення.

Договір комісії є одним з різновидів посередницьких договорів. Основні норми, що регулюють відносини сторін, які виникають за договором комісії, визначені главою 69 ЦКУ. За договором комісії комісіонер зобов'язується за дорученням комітента за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за кошти комітента (ст. 1011 ЦКУ).

Це означає, що комісіонер укладає угоди на користь комітента з третіми особами, в яких він, виступаючи від власного імені, вчиняє дії, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, тобто набуває зобов'язань за укладеними з третіми особами угодами (договорами) саме для себе, а не для комітента (ст. 202 ЦКУ). На відміну від договору доручення, де правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя (ч. 1 ст. 1000 ЦКУ).

Оскільки в зазначеному випадку підприємство не виступає від власного імені, то такі відносини не відповідають змісту договору комісії.

Договір доручення застосовується тоді, коли учасники господарських і цивільних правовідносин виступають у цих відносинах не безпосередньо, а через представника. За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за кошт другої сторони (довірителя) певні юридичні дії, при цьому правочини (угоди), вчинені повіреним, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов'язки не для нього, а для довірителя. Правовому регулюванню договору доручення присвячена глава 68 ЦКУ. Однак до цих правовідносин здебільшого слід застосовувати і положення ст. 244 — 250 ЦКУ (щодо представництва за довіреністю).

За умовами запитання підприємство – платник ПДВ надає послуги реєстрації договорів купівлі-продажу вживаних авто між двома фізособами. Якщо підприємство самостійно проводить реєстрацію договорів, але від імені та за кошти клієнтів, то це договір доручення, за яким воно представляє своїх клієнтів під час реєстрації договору купівлі-продажу автомобіля.

Якщо підприємство не бере участі у реєстрації договорів, а тільки надає інформаційну підтримку сторонам купівлі-продажу (складає договір, надає клієнту консультацію щодо його реєстрації і т.п.), то це договір надання інформаційно-консультаційних послуг.

І в разі договору доручення, і в разі договору надання інформаційно-консультаційних послуг підприємство не зараховує вартість автомобілів на свій баланс та не бере участь у розрахунках за автомобілі. Оподатковуваною операцією є тільки вартість наданих послуг щодо реєстрації договору.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252