• Посилання скопійовано

Виправлення помилки при складанні ПН на звільнену операцію

Підприємство помилково складало та реєструвало в ЄРПН ПН на неплатників з ПДВ 20% на операцію, яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ. Як виправити?

Чи можна виправити помилку, склавши ПН на операцію, яка звільнена від оподаткування та після її реєстрації зробити РК з типом причини "20" та кодом коригування 301 у графі 2.1?

Відповідно до п. 24 Порядку №1307РК з типом причини "20" складається, якщо в ЄРПН зареєстровано дві однакові ПН на одну й ту ж операцію.

В даній ситуації ПН не однакові. Одна на повну ставку ПДВ - 20%, а друга - на звільнену від оподаткування операцію. Тому скласти РК з типом причини "20" в даній ситуації не можна.

 

Як виправити?

Відповідь на це питання читаємо в консультації, розміщеній у підкатегорії 101.15, ЗІР: «Чи має можливість платник податку відкоригувати помилково нараховані суми ПДВ на операції з постачання товарів (послуг), якщо такі операції повинні оподатковуватися за ставкою 0%, або звільнені від оподаткування ПДВ чи не є об’єктом оподаткування ПДВ?».

Податкова відповідає, що у разі, якщо платник податку нараховував ПДВ при поставці товарів (послуг), які відповідно до ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ, та відображав в податковому обліку зазначені операції як оподатковувані, а суми утриманого податку вносив до бюджету, то суми ПДВ, нараховані за такою операцією, підлягають коригуванню виключно за умови повернення покупцям сплаченого ними податку під час придбання таких товарів (послуг).
Постачальник має право зменшити суму ПЗ лише після реєстрації в ЄРПН РК до ПН.

На дату повернення покупцю сум податку (чи дату зарахуванню суми ПДВ в рахунок оплати іншого товару, послуги – див. п. 6, п. 9 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10), сплачених таким покупцем при придбанні товарів (послуг), що звільнені від оподаткування ПДВ, постачальник товарів (послуг) складає РК до раніше складеної ПН, в якому коригує всю суму операції зі знаком «-», та одночасно складає нову ПН на операцію, що звільнена від оподаткування ПДВ (про яку далі).

Причому варто зазначити, що якщо з якихось причин повернення суми ПДВ чи зарахування її в рахунок сплати інших товарів, послуг не здійснюється, то й підстав для коригування ПДВ немає (див. п. 6 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10).

Але ми виходимо з того, що підприємство або повертає суму ПДВ покупцям, або зараховує як передоплату за наступну порцію того ж  товару, за який здійснена передоплата.

Оскільки метою складання РК є необхідність обнулити дані ПН, в такому РК зазначається код причини «103» (див. п. 8 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10). Такий РК в декларації з ПДВ не відображається, тому що він фактично складений до помилкової ПН (див. п. 11 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10).

Нова, правильна ПН на операцію, що звільнена від оподаткування ПДВ складається по суті заднім числом, тобто, датою, на яку вона повинна була виписуватися (див. п. 10 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10). Далі здійснюється її реєстрація. Фактично реєстрація буде з порушенням строків.

Далі потрібно уточнити показники декларації з ПДВ, подавши уточнюючий розрахунок за період, за який ПН виписана. Уточнення стосовно здійснення звільнених від оподаткування операцій відображаються в рядку 5 і підрядку 5.1 уточнюючого розрахунку. Поряд з цим, подається уточнюючий додаток Д5 із заповненою таблицею 2, де розраховують ПДВ-пільги.

Поряд з цим, на суму помилкової ПН потрібно зменшити показники в рядку 1.1 уточнюючого розрахунку з ПДВ (див. п. 11 Інформаційного листа ДФСУ від 16.04.2020 р. №10).

Тобто, показники помилкової ПН, за якою нараховане ПДВ за ставкою 20%, потрібно прибрати з декларації.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245