• Посилання скопійовано

Як складати ПН, РК, якщо отримано аванс і частково в той самий день повернено?

Підприємство сплатило передоплату за товар, послугу згідно з рахунком, але в той самий день сторони погодили зміну ціни і постачальник повернув в той же день різницю покупцеві. Згодом постачальник виписав ПН на суму за мінусом повернення. Чи це правильно?

На наш погляд, ні, неправильно. А відтак покупець не матиме права на ПК згідно такої ПН, адже вона є помилковою. І ось чому.

Датою виникнення ПЗ з постачання товарів/послуг є подія, яка настала першою – дата зарахування коштів на рахунок чи дата відвантаження товарів, оформлення документа з постачання послуг тощо (п. 188.1 ПКУ).

Поряд з цим, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми ПЗ та ПК постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН (п. 192.1 ПКУ).

В розглядуваній ситуації кошти надійшли на рахунок. Отже, виникла дата ПЗ в повній відповідності з п. 188.1 ПКУ. На дату виникнення ПЗ потрібно скласти ПН (див. п. 201.1 ПКУ).

В той же день сторони переглянули ціну і у зв’язку з цим частково повернули передоплату. Тому у повній відповідності з нормами п. 192.1 ПКУ виникає обов’язок з коригування ПЗ та ПК постачальника та отримувача, тому має складатися РК до початково виписаної ПН.

Той факт, що як надходження, так і часткове повернення передоплати було в один день, ніяк не впливає на порядок складання ПН і РК.

В ПКУ не передбачено, що ПН можна скласти на суму за мінусом поверненої передоплати. З точки зору ПКУ це різні податкові події. А відтак для кожної з них ПКУ передбачає свій порядок оформлення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    Сьогодні 09:1310
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 454
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202430
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249455