• Посилання скопійовано

Чи має право ФОП на податковий кредит з ПДВ при придбанні автомобіля?

ФОП придбав легковий автомобіль у постачальника з ПДВ, отримав зареєстровану податкову накладну. Чи має він право на податковий кредит з ПДВ?

ДФС ставить під сумнів право на ПК з ПДВ у ФОП, який придбаває транспортні засоби, оскільки він реєструє право власності на себе як на звичайну фізособу. Але є рішення ВС, яке це право підтверджує. Чи вирішить це проблеми підприємців, ми проаналізували тут.

ВС у коментованому рішенні нагадав, що Порядком держареєстрації автомобілів №1388 затверджені єдині правила, якими встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації автомобілів та видачі реєстраційних документів і формених знаків.

Пунктом 6 вищезазначеного Порядку встановлено, що транспортні засоби, що належать фізособам-підприємцям, реєструються за ними як за фізособами.

Отже, згідно з зазначеними нормами реєстрація транспортного засобу за фізособою - підприємцем не передбачена. 

ФОПом податковий кредит сформований у відповідності з положеннями ПКУ, підтверджено відповідними податковими накладними, що виписані контрагентом-продавцем, зареєстрованим платником ПДВ. При цьому, факт реєстрації ТЗ на фізособу не є тією обставиною, яка може свідчити про його придбання без мети подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ. 

Зараз позиція податківців змінилася і вони визнали право на податковий кредит, але вони тепер наполягають на одночасному нарахуванні податкового зобов’язання виходячи з ціни придбання транспортного засобу – начебто на підставі факту «передання» автомобіля від фізичної особи самій собі, але вже як ФОПу. Це нонсенс, адже не можна передати річ самому собі, перехід права власності не відбувається. Тому з такою позицією ми не погоджуємося і сподіваємося, що подальша судова практика теж буде на боці підприємців та суди обов’язок визнання ПЗ з ПДВ за такою «передачею» транспортного засобу не визнаватимуть.

Таку ж саму позицію податківців ми коментували і тут, а також вона викладена тут.

Нажаль, на даний момент позиція ДПС залишається нелояльною до платників ПДВ в даному випадку, адже вимога про нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не ґрунтується на нормах ПКУ та цивільного законодавства.

Додатково див. постанову ВСУ по справі №807/2235/15 від 27.02.2020 р.:  колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги контролюючого органу, що факт реєстрації автомобіля на фізичну особу, а не на фізичну особу -підприємця позбавляє останнього права на формування податкового кредиту за реально здійсненою господарською операцією з придбання такого транспортного засобу (у справі йшлося саме про легковий автомобіль).

Все вищесказане стосується ФОП – платників ПДВ як на загальній системі, так і спрощенців.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245