• Посилання скопійовано

Чи має право ФОП на податковий кредит з ПДВ при придбанні автомобіля?

ФОП придбав легковий автомобіль у постачальника з ПДВ, отримав зареєстровану податкову накладну. Чи має він право на податковий кредит з ПДВ?

ДФС ставить під сумнів право на ПК з ПДВ у ФОП, який придбаває транспортні засоби, оскільки він реєструє право власності на себе як на звичайну фізособу. Але є рішення ВС, яке це право підтверджує. Чи вирішить це проблеми підприємців, ми проаналізували тут.

ВС у коментованому рішенні нагадав, що Порядком держареєстрації автомобілів №1388 затверджені єдині правила, якими встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації автомобілів та видачі реєстраційних документів і формених знаків.

Пунктом 6 вищезазначеного Порядку встановлено, що транспортні засоби, що належать фізособам-підприємцям, реєструються за ними як за фізособами.

Отже, згідно з зазначеними нормами реєстрація транспортного засобу за фізособою - підприємцем не передбачена. 

ФОПом податковий кредит сформований у відповідності з положеннями ПКУ, підтверджено відповідними податковими накладними, що виписані контрагентом-продавцем, зареєстрованим платником ПДВ. При цьому, факт реєстрації ТЗ на фізособу не є тією обставиною, яка може свідчити про його придбання без мети подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ. 

Зараз позиція податківців змінилася і вони визнали право на податковий кредит, але вони тепер наполягають на одночасному нарахуванні податкового зобов’язання виходячи з ціни придбання транспортного засобу – начебто на підставі факту «передання» автомобіля від фізичної особи самій собі, але вже як ФОПу. Це нонсенс, адже не можна передати річ самому собі, перехід права власності не відбувається. Тому з такою позицією ми не погоджуємося і сподіваємося, що подальша судова практика теж буде на боці підприємців та суди обов’язок визнання ПЗ з ПДВ за такою «передачею» транспортного засобу не визнаватимуть.

Таку ж саму позицію податківців ми коментували і тут, а також вона викладена тут.

Нажаль, на даний момент позиція ДПС залишається нелояльною до платників ПДВ в даному випадку, адже вимога про нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не ґрунтується на нормах ПКУ та цивільного законодавства.

Додатково див. постанову ВСУ по справі № 807/2235/15 від 27.02.2020 р.:  колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги контролюючого органу, що факт реєстрації автомобіля на фізичну особу, а не на фізичну особу -підприємця позбавляє останнього права на формування податкового кредиту за реально здійсненою господарською операцією з придбання такого транспортного засобу (у справі йшлося саме про легковий автомобіль).

Все вищесказане стосується ФОП – платників ПДВ як на загальній системі, так і спрощенців.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.202425
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.20248
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024180
  • Особливості ПДВ в разі оплати фізособою за послуги, надані бюджетній установі
    Фізособа – працівник бюджетної установи оплатила зі свого особистого банківського рахунку на рахунок ТОВ (платник ПДВ) за послуги у сфері інформатизації за укладеним із даною установою та ТОВ договору про надання послуг. Як провести даний платіж в бухобліку? Як нарахувати ПДВ, якщо є виписаний рахунок і акт про надання послуг, а оплата надійшла не з бюджетного рахунку?
    12.04.202425
  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024601