• Посилання скопійовано

Чи має право ФОП на податковий кредит з ПДВ при придбанні автомобіля?

ФОП придбав легковий автомобіль у постачальника з ПДВ, отримав зареєстровану податкову накладну. Чи має він право на податковий кредит з ПДВ?

ДФС ставить під сумнів право на ПК з ПДВ у ФОП, який придбаває транспортні засоби, оскільки він реєструє право власності на себе як на звичайну фізособу. Але є рішення ВС, яке це право підтверджує. Чи вирішить це проблеми підприємців, ми проаналізували тут.

ВС у коментованому рішенні нагадав, що Порядком держареєстрації автомобілів №1388 затверджені єдині правила, якими встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації автомобілів та видачі реєстраційних документів і формених знаків.

Пунктом 6 вищезазначеного Порядку встановлено, що транспортні засоби, що належать фізособам-підприємцям, реєструються за ними як за фізособами.

Отже, згідно з зазначеними нормами реєстрація транспортного засобу за фізособою - підприємцем не передбачена. 

ФОПом податковий кредит сформований у відповідності з положеннями ПКУ, підтверджено відповідними податковими накладними, що виписані контрагентом-продавцем, зареєстрованим платником ПДВ. При цьому, факт реєстрації ТЗ на фізособу не є тією обставиною, яка може свідчити про його придбання без мети подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ. 

Зараз позиція податківців змінилася і вони визнали право на податковий кредит, але вони тепер наполягають на одночасному нарахуванні податкового зобов’язання виходячи з ціни придбання транспортного засобу – начебто на підставі факту «передання» автомобіля від фізичної особи самій собі, але вже як ФОПу. Це нонсенс, адже не можна передати річ самому собі, перехід права власності не відбувається. Тому з такою позицією ми не погоджуємося і сподіваємося, що подальша судова практика теж буде на боці підприємців та суди обов’язок визнання ПЗ з ПДВ за такою «передачею» транспортного засобу не визнаватимуть.

Таку ж саму позицію податківців ми коментували і тут, а також вона викладена тут.

Нажаль, на даний момент позиція ДПС залишається нелояльною до платників ПДВ в даному випадку, адже вимога про нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не ґрунтується на нормах ПКУ та цивільного законодавства.

Додатково див. постанову ВСУ по справі №807/2235/15 від 27.02.2020 р.:  колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги контролюючого органу, що факт реєстрації автомобіля на фізичну особу, а не на фізичну особу -підприємця позбавляє останнього права на формування податкового кредиту за реально здійсненою господарською операцією з придбання такого транспортного засобу (у справі йшлося саме про легковий автомобіль).

Все вищесказане стосується ФОП – платників ПДВ як на загальній системі, так і спрощенців.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»