Згідно з пп. «а» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Відповідно до пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів.
Тобто податкова накладна складається не просто на суму ПДВ – вона складається на конкретну операцію з постачання певного товару. Отже, у разі отримання передоплати підприємство зазначає номенклатуру товару, який підлягає постачанню за цією передоплатою. При цьому, не заборонено, якщо покупець не забрав певну частину оплачених товарів в подальшому зарахувати суму переплати в рахунок оплати інших товарів.
Однак, необхідно зважати на те, що опис (номенклатура) товарів/послуг – один з обов’язкових реквізитів ПН (див. пп. «е» пп. 201.1 ПКУ).
А як передбачено пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів тощо.
Тому опис (номенклатура) товарів, наведений в ПН, повинне відповідати номенклатурі, зазначеній в первинних документах на здійснення такого постачання (видаткових накладних тощо).
Цю думку податкова наводить у багатьох своїх консультаціях (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 16.03.2020 р. №1092/6/99-00-07-03-02-06/ІПК. Крім того про це ми писали тут.
Разом з цим, податківці у підкатегорії «ЗІР» 101.15 роз'яснювали, що у разі, якщо після отримання попередньої оплати та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна номенклатури товарів, постачальник (продавець) на дату постачання товарів складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати.
Таким чином, не зважаючи на те, чи веде підприємство виписку ПН у розрізі рахунків фактур або договору в цілому, у разі зарахування переплати за одним рахунком в рахунок оплати іншого, на дату здійснення такого постачання продавець має скласти РК до всіх ПН, які фактично містять суму переплати що зараховується і на відповідну частину переплати відкоригувати номенклатуру згідно тої яка підлягає постачанню на суму переплати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити