• Посилання скопійовано

Коригування ПДВ при зарахуванні заборгованостей

20.02.2018 р. підприємство отримало від замовника передоплату за переробку шин, склавши і зареєструвавши ПН. 30.03.2020 р. надало замовнику інші послуг (не переробки шин), також склавши і зареєструвавши ПН. Як зарахувати зобов’язання за цими заборгованостями і відкоригувати ПН?

Юридичні підстави зарахування заборгованостей

Відповідно до ст. 601 ЦКУч. 3 ст. 203 ГКУ зобов’язання може бути припинено шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав або строк яких не зазначений чи визначений моментом витребування. Таке зарахування може здійснюватися за заявою однієї сторони.

Зустрічні однорідні вимоги – тобто, за одним зобов’язанням замовник повинен підприємству сплатити кошти, а за іншим зобов’язанням підприємство повинно сплатити замовнику кошти.

Для здійснення такого зарахування досить, щоб одна із сторін направила іншій заяву про зарахування. Заява може бути оформлена у вигляді листа в письмовій формі, направлена іншій стороні рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Але на практиці частіше укладають угоду про зарахування заборгованостей. На дату укладення цієї угоди заборгованості за зобов’язаннями вважаються погашеними.

 

Коригування ПДВ

Особливості коригування ПЗ та ПК встановлені ст. 192 ПКУ.

Там (в пп. 192.1 ПКУ) передбачені такі ситуації, коли можна робити коригування - якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи:

  • наступний за постачанням перегляд цін, 
  • перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або 
  • при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

Поряд з цим, в п. 21 Порядку заповнення ПН наведено ще один випадок, коли роблять коригування, – допущення помилки в раніше складених ПН/РК.

Таким чином, конкретно ані ПКУ, ані Порядком заповнення ПН не описана процедура коригування для випадку зарахування заборгованостей.

Але цю неврегульованість вирішила податкова на рівні своїх консультацій.

Наприклад, читаємо питання в підкатегорії 101.24, ЗІР: «Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?».

Податкова відповідає так:

При зарахуванні заборгованостей постачальником (продавцем) має бути складений РК до ПН, яка була складена при отриманні коштів як попередньої оплати. РК підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів.

Постачальник (продавець) товарів/послуг має право зменшити суму ПЗ за таким РК після його реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем).

Отримувач (покупець) товарів/послуг має право зменшити ПК на дату отримання РК незалежно від того, чи зареєстрований розрахунок коригування в ЄРПН, чи ні.

Коригування ПЗ відображається у рядку 7 розд. І декларації з ПДВ. Коригування ПК відображається у рядку 14 розд. ІІ декларації.

Тобто, виходячи з консультації податкової, потрібно обнулити показники першої ПН, складеної на дату отримання передоплати. Таку ж методику коригування податкова пропонує в своїх численних ІПК – див.,наприклад, ІПК ДФС від 05.02.2019 р. №403/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ІПК ДПС від 07.12.2020 р. №5027/ІПК/99-00-05-06-02-06 тощо.

Причому в останній ІПК уточнюється, що код причини коригування в РК – 103 «Повернення товару або авансових платежів».

Там же зазначено, що РК складається на дату оформлення документа про здійснення зарахування заборгованостей. Тобто, на дату угоди про взаємозалік.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202518
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202537
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025120
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202536
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197