Відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ, касовий метод для цілей оподаткування ПДВ – метод податкового обліку, за яким дата виникнення ПЗ визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
При цьому, як неодноразово зазначали податківці (зокрема, у підкатегорії 101.06, "ЗІР", ІПК №5093/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та ІПК №1930/6/99-00-07-03-02-15/ІПК) списання дебіторської заборгованості для цілей оподаткування ПДВ вважається іншим видом компенсації вартості поставлених товарів/послуг.
Зауважте, що мова йде саме про списання заборгованості. Якщо дебіторська заборгованість лише прострочена, але не списана, то підстав для нарахування ПЗ з ПДВ за касовим методом не виникає.
Таким чином, саме у разі списання платником податку дебіторської заборгованості за операціями, за якими ПЗ з ПДВ визначаються за касовим методом, такий платник нараховує ПЗ з ПДВ на дату списання такої простроченої дебіторської заборгованості за поставлені та неоплачені товари (послуги). Якщо ж заборгованість не списана, то підстав для нарахування ПЗ з ПДВ не виникає.
Чи потрібно списувати прострочену заборгованість?
Згідно з п. 4 та 11 П(С)БО 10, списанню підлягає саме безнадійна, а не просто прострочена дебіторська заборгованість.
Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.
Отже, списати таку заборгованість підприємство має або у разі наявності впевненості у її неповерненні (рішення приймає керівник) або ж у разі спливу строку позовною давності за такою заборгованістю (в загальному порядку – 3 роки з дня прострочення). Детальніше це питання ми розглядали тут та тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити