• Посилання скопійовано

Зміна ставки ЄП з 5% до 3% у разі добровільної реєстрації платником ПДВ

ФОП ІІІ групи сплачує ЄП за ставкою 5%. Діяльність – експорт ІТ-послуг за КВЕДом 62.01. Місцем постачання ІТ-послуг є місце перебування замовника за межами митної території України. Чи можна змінити ставку ЄП з 5% на 3% шляхом добровільної реєстрації платником ПДВ і які наслідки це матиме для податкової звітності?

Так, будь-який суб’єкт господарювання може добровільно зареєструватися платником ПДВ. Про порядок добровільної реєстрації платником ПДВ читайте у нашій аналітиці тут, а також про зміни, що сталися у 2020 році, читайте тут та тут.

Зокрема, з 23 травня 2020 р. змінено термін подання заяви на реєстрацію платником ПДВ і для платників єдиного податку в разі зміни ними ставки єдиного податку з 5% на 3%. Реєстраційна заява в цьому випадку подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (раніше було не пізніше ніж за 15 календарних днів).

Заява про реєстрацію особи як платника податку має бути подана до контролюючого органу виключно засобами електронного зв'язку в електронній формі.

Після реєстрації платником ПДВ ФОПу потрібно буде складати та подавати декларацію з ПДВ. У декларації слід буде відображати обсяг наданих ІТ-послуг у рядку 5 декларації з розшифруванням їх у таблиці 1 додатку Д6 до декларації.

Оскільки всі операції ФОП плануються як такі, що не є об’єктом оподаткування ПДВ (бо це послуги з місцем постачання за межами митної території України), то потрібно буде ще й нараховувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ, якщо у звітному місяці ФОП отримає вхідні податкові накладні. Податковий кредит з ПДВ потраплятиме у підрядки  10.1, 10.2 та 10.3 та у додаток Д5, а податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ – відображаються у підрядках 4.1 та 4.2, а також у додатку Д5.

Таким чином, декларація з ПДВ буде нульова – рядки 18 та 19 заповнюватись не будуть.

Наприклад, вартість наданих  ІТ-послуг становить 120000 грн, за звітний місяць ФОП придбав витратні матеріали для оргтехніки і канцтовари на суму 2400 грн, в тому числі 400 грн ПДВ. Постачальник зареєстрував ПН на суму 400 грн ПДВ. ФОП нараховує податкові зобов’язання на ці 400 грн, складає та реєструє податкову накладну. Як її скласти, ми писали тут.

Декларація з ПДВ  буде заповнена так:

  • Підрядок 4.1, колонка А – 2000 грн, колонка Б – 400 грн; з розшифруванням у рядку «6000000000000 (рядок 4.1 декларації)» таблиці 1 додатку Д5;
  • Рядок 5, колонка А – 120000 грн, у таблиці 1 додатку Д6 буде зазначено один рядок у частині «Операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України», в сумі 120000 грн;
  • Рядок 9, колонка Б – 400 грн;
  • Підрядок 10.1, колонка А – 2000 грн, колонка Б – 400 грн, з розшифруванням у таблиці 2 додатку Д5;
  • Рядок 17, колонка Б – 400 грн.

Оскільки значення рядків 9 та 17 будуть одинаковими (податковий кредит та нарахування ПЗ згідно з пп. 198.5 ПКУ у такій же сумі), то розділ ІІІ декларації буде нульовим, і ПДВ до сплати не виникає.

Проте разом з цим ставка єдиного податку буде вже не 5%, а 3%, тому дохід ФОП від надання ІТ-послуг буде зазначатись в рядку 05 декларації з єдиного податку, а сума єдиного податку – у рядку 10 декларації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514