• Посилання скопійовано

Податкові наслідки з надання майна у безоплатну позичку

Юрособа - платник ПДВ передає в безоплатне строкове користування ОЗ та МНМА комунальному підприємству - платнику ПДВ. Чи виникає ПЗ в орендодавця? Чи можна вважати базою для ПДВ місячну суму амортизації ОЗ? Що з нарахованою амортизацією переданих в безоплатне строкове користування ОЗ?

Наслідки з ПДВ

Відповідно до абз. 2 пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

У даному випадку надання майна в корстування умовно можна вважати самостійно виготовленою послугою (зверніть увагу: це припущення ми робимо лише з метою оподаткування, оскільки з точки зору цивільного законодавства надання майна в оренду чи позичку послугою не є).

Більш докладно про це – у нашій новині.

Тому, на нашу думку, мінімальна база оподаткування ПДВ в даному випадку має визначатись на рівні звичайної ціни оренди аналогічного майна – тобто податкові зобов’язання виникають на звичайну ціну оренди такого майна.

Місячна сума амортизації не є такою звичайною ціною, оскільки вона не відображає ринкову вартість оренди аналогічного майна.

У разі безоплатного надання майна у користування платник податку має скласти дві ПН:

  • одну на отримувача за нульовою ціною;
  • другу (зведену) – на суму перевищення ціни придбання (звичайної ціни) над нульовою (договірною) вартістю. Поради податківців щодо складання такої ПН читайте тут.

 

Щодо витрат на суму амортизації майна, наданого у безоплатну позичку

Для платників податку на прибуток, які не коригують  фінрезультат, жодних наслідків немає – витрати на амортизацію таких ОЗ визнаються ним у загальному порядку і зменшують фінрезультат. В даному випадку, оскільки ОЗ не використовуються в госпдіяльності надавача і не приносять йому доходу, таку амортизацію доцільно списувати на субрахунку 949.

Для платників, які коригують фінрезультат, настають такі наслідки: при передачі основних засобів у безоплатне строкове користування платник податку втрачає право нараховувати амортизацію основних засобів відповідно до положень п. 138.3 ПКУ, на яку зменшується фінансовий результат до оподаткування відповідно до п. 138.2 ПКУ. Оскільки операція з надання ОЗ в безоплатне користування не призводить до збільшення доходів, такі ОЗ на час надання їх в користування вважаються невиробничими.

Також читайте тут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 129
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249325
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435