Відповідно до п. 14 П(С)БО 16, втрати від браку, які складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції, відносяться до інших прямих витрат виробничої собівартості продукції. Таким чином, технологічні втрати включають до собівартості продукції (Дт 26 Кт 206 тощо), а тому нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, як використання в операціях, що не є господарською діяльністю, немає підстав.
Технологічні втрати має самостійно встановити та затвердити переробне підприємство. Адже такі норми централізовано нормативними документами не встановлюються. Орієнтуватися при цьому можна на ГОСТ 14.322-83 «Нормирование расхода материалов. Основные положения», затверджений постановою Держкомітету СРСР зі стандартів від 09.02.1983 р. №713.
В п. 1.3 цього документа зазначено, що до нормативів витрат матеріалів належать в тому числі розміри технологічних відходів і втрат сировини і матеріалів за видами виробничих процесів. У складі норм витрат матеріалів потрібно враховувати технологічні відходи, обумовлені встановленою технологією виробництва (п. 1.4). До технологічних відходів матеріалу відносять кількість, яка не втілена у виробі, але витрачена на його виробництво (пп. 1.4.2).
У додатку до цього ГОСТ зазначено, що при безвідходному технологічному процесі технологічні відходи складають до 1,5%, при маловідходному – від 1,5% до 10%.
Варто сказати, що договір на переробку сировини відноситься до підрядних договорів. Тому він укладається згідно з вимогами ст. 837 – ст. 864 ЦКУ.
Відповідно до ст. 840 ЦКУ, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, то:
- підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу;
- підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок;
- у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.
Таким чином, норми витрат, в тому числі технологічних втрат мають зазначатися в договорі на переробку сировини. А після закінчення роботи підрядник має надати замовникові звіт, в якому зазначити в тому числі технологічні втрати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити