• Посилання скопійовано

ПДВ на технологічні втрати

Підприємство передає переробнику насіння соняшника для переробки на олію, отримуючи з переробки готову продукцію – олію. В акті переробки окремо зазначається кількість технологічних втрат соняшника. Чи потрібно на ці втрати нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?

Відповідно до п. 14 П(С)БО 16, втрати від браку, які складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції, відносяться до інших прямих витрат виробничої собівартості продукції. Таким чином, технологічні втрати включають до собівартості продукції (Дт 26 Кт 206 тощо), а тому нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, як використання в операціях, що не є господарською діяльністю, немає підстав. 

Технологічні втрати має самостійно встановити та затвердити переробне підприємство. Адже такі норми централізовано нормативними документами не встановлюються. Орієнтуватися при цьому можна на ГОСТ 14.322-83 «Нормирование расхода материалов. Основные положения», затверджений постановою Держкомітету СРСР зі стандартів від 09.02.1983 р. № 713.

В п. 1.3 цього документа зазначено, що до нормативів витрат матеріалів належать в тому числі розміри технологічних відходів і втрат сировини і матеріалів за видами виробничих процесів. У складі норм витрат матеріалів потрібно враховувати технологічні відходи, обумовлені встановленою технологією виробництва (п. 1.4). До технологічних відходів матеріалу відносять кількість, яка не втілена у виробі, але витрачена на його виробництво (пп. 1.4.2). 

У додатку до цього ГОСТ зазначено, що при безвідходному технологічному процесі технологічні відходи складають до 1,5%, при маловідходному – від 1,5% до 10%. 

Варто сказати, що договір на переробку сировини відноситься до підрядних договорів. Тому він укладається згідно з вимогами ст. 837 – ст. 864 ЦКУ.

Відповідно до ст. 840 ЦКУ, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, то:

  • підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу;
  • підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок;
  • у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

Таким чином, норми витрат, в тому числі технологічних втрат мають зазначатися в договорі на переробку сировини. А після закінчення роботи підрядник має надати замовникові звіт, в якому зазначити в тому числі технологічні втрати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.20248
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202424
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202439
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 796