• Посилання скопійовано

ПДВ на технологічні втрати

Підприємство передає переробнику насіння соняшника для переробки на олію, отримуючи з переробки готову продукцію – олію. В акті переробки окремо зазначається кількість технологічних втрат соняшника. Чи потрібно на ці втрати нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?

Відповідно до п. 14 П(С)БО 16, втрати від браку, які складаються з вартості остаточно забракованої з технологічних причин продукції, відносяться до інших прямих витрат виробничої собівартості продукції. Таким чином, технологічні втрати включають до собівартості продукції (Дт 26 Кт 206 тощо), а тому нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, як використання в операціях, що не є господарською діяльністю, немає підстав. 

Технологічні втрати має самостійно встановити та затвердити переробне підприємство. Адже такі норми централізовано нормативними документами не встановлюються. Орієнтуватися при цьому можна на ГОСТ 14.322-83 «Нормирование расхода материалов. Основные положения», затверджений постановою Держкомітету СРСР зі стандартів від 09.02.1983 р. №713.

В п. 1.3 цього документа зазначено, що до нормативів витрат матеріалів належать в тому числі розміри технологічних відходів і втрат сировини і матеріалів за видами виробничих процесів. У складі норм витрат матеріалів потрібно враховувати технологічні відходи, обумовлені встановленою технологією виробництва (п. 1.4). До технологічних відходів матеріалу відносять кількість, яка не втілена у виробі, але витрачена на його виробництво (пп. 1.4.2). 

У додатку до цього ГОСТ зазначено, що при безвідходному технологічному процесі технологічні відходи складають до 1,5%, при маловідходному – від 1,5% до 10%. 

Варто сказати, що договір на переробку сировини відноситься до підрядних договорів. Тому він укладається згідно з вимогами ст. 837 – ст. 864 ЦКУ.

Відповідно до ст. 840 ЦКУ, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, то:

  • підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу;
  • підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок;
  • у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

Таким чином, норми витрат, в тому числі технологічних втрат мають зазначатися в договорі на переробку сировини. А після закінчення роботи підрядник має надати замовникові звіт, в якому зазначити в тому числі технологічні втрати.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»