Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
Зауважимо – передача права на розпорядження товарами.
Чи мала місце операція передачі права на розпорядження товаром (сільгосппродукцією) у разі пошкодження посівів і відшкодування збитку?
Ні, такої передачі не було. Сільгосппідприємство не передавало право на розпорядження тим, що пошкоджено і його немає, його неможливо передати.
А що це тоді була за операція з точки зору ПДВ?
Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів тощо.
Ось і відповідь на питання. З точки зору ПДВ все, що не є постачанням товарів є постачанням послуг. Таким чином, відшкодування збитків є операцією постачання послуг.
Таким чином, на наш погляд, в податковій накладній слід показувати постачання послуг. Назвою послуг має бути та, що зазначена у відповідному договорі, наприклад, «Відшкодування збитків за пошкоджені посіви».
Але, наприклад, в ІПК ДФС від 19.02.2019 р. №611/6/99-99-15-03-02-15/ІПК було написано, що відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та, відповідно, включаються до бази оподаткування ПДВ. В цій консультації не було деталізації. Але оскільки податкова написала про компенсацію вартості майна, вона, скоріш за все, мала на увазі, що відшкодування збитків з точки зору ПДВ – це продаж майна (товару).
З іншої сторони, податкова в своїй консультації не послалася на норми ПКУ. Тому її висновок не є достатньо обгрунтованим.
Вище ми навели посилання на норми ПКУ, з яких випливає, що має місце операція постачання послуг, а не товару.
В будь-якому разі, вважаємо, що сільгосппідприємство має самостійно визначитися, яку з цих двох позицій обрати. Мабуть, якщо воно обере позицію податкової, в податковій накладній варто буде зазначити найменування та кількість знищеної сільгосппродукції, яка, очевидно, визначена розрахунковим шляхом. Причому в бухгалтерському обліку немає підстав відображати продаж продукції, оскільки такої господарської операції не було. Тобто, якщо пристати на консультацію податкової, постачання продукції буде відображено тільки в податковій накладній.
З іншої сторони, найменування продукції чи послуг в податковій накладній має відповідати тому, що зазначено в первинних бухгалтерських документах. Але ж в цих останніх ніякого продажу продукції немає. А є тільки відшкодування збитків. Власне, це ще одне підтвердження того, що таки в податковій накладній потрібно зазначати постачання послуг, а не продукції.
Окрім того, з нашого погляду, податкова накладна має складатися на так звану дату першої події, згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг. Таким документом може бути акт на відшкодування збитку та/чи інший документ, який склали сторони, погодивши розмір збитків та визнавши заборгованість щодо їх відшкодування.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити