• Посилання скопійовано

ПДВ при відшкодуванні збитків за пошкоджені посіви

Підприємство при проведенні розвідувальних геофізичних робіт пошкодило посіви на земельних ділянках в обробці сільгосппідприємства (платника ЄП та ПДВ). За договором про відшкодування збитків, підприємство сплачує збитки сільгосппідприємству. Що має вказати сільгосппідприємство в ПН: пошкоджену продукцію чи послуги?

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Зауважимо – передача права на розпорядження товарами.

Чи мала місце операція передачі права на розпорядження товаром (сільгосппродукцією) у разі пошкодження посівів і відшкодування збитку?

Ні, такої передачі не було. Сільгосппідприємство не передавало право на розпорядження тим, що пошкоджено і його немає, його неможливо передати.

А що це тоді була за операція з точки зору ПДВ?

Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів тощо.

Ось і відповідь на питання. З точки зору ПДВ все, що не є постачанням товарів є постачанням послуг. Таким чином, відшкодування збитків є операцією постачання послуг.

Таким чином, на наш погляд, в податковій накладній слід показувати постачання послуг. Назвою послуг має бути та, що зазначена у відповідному договорі, наприклад, «Відшкодування збитків за пошкоджені посіви».

Але, наприклад, в ІПК ДФС від 19.02.2019 р. №611/6/99-99-15-03-02-15/ІПК було написано, що відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та, відповідно, включаються до бази оподаткування ПДВ. В цій консультації не було деталізації. Але оскільки податкова написала про компенсацію вартості майна, вона, скоріш за все, мала на увазі, що відшкодування збитків з точки зору ПДВ – це продаж майна (товару). 

З іншої сторони, податкова в своїй консультації не послалася на норми ПКУ. Тому її висновок не є достатньо обгрунтованим.

Вище ми навели посилання на норми ПКУ, з яких випливає, що має місце операція постачання послуг, а не товару.

В будь-якому разі, вважаємо, що сільгосппідприємство має самостійно визначитися, яку з цих двох позицій обрати. Мабуть, якщо воно обере позицію податкової, в податковій накладній варто буде зазначити найменування та кількість знищеної сільгосппродукції, яка, очевидно, визначена розрахунковим шляхом. Причому в бухгалтерському обліку немає підстав відображати продаж продукції, оскільки такої господарської операції не було. Тобто, якщо пристати на консультацію податкової, постачання продукції буде відображено тільки в податковій накладній. 

З іншої сторони, найменування продукції чи послуг в податковій накладній має відповідати тому, що зазначено в первинних бухгалтерських документах. Але ж в цих останніх ніякого продажу продукції немає. А є тільки відшкодування збитків. Власне, це ще одне підтвердження того, що таки в податковій накладній потрібно зазначати постачання послуг, а не продукції.

Окрім того, з нашого погляду, податкова накладна має складатися на так звану дату першої події, згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг. Таким документом може бути акт на відшкодування збитку та/чи інший документ, який склали сторони, погодивши розмір збитків та визнавши заборгованість щодо їх відшкодування.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Безоплатний експорт товару: ПДВ-наслідки
    ТОВ імпортувало товар у 2024 році на платній основі. У червні 2025 р. було проведено експорт даних товарів нерезиденту-пов’язаній особі на безоплатній основі. Що з ПДВ і складання ПН в цій ситуації?
    14.07.202524
  • Нюанси оподаткування списання кредиторської заборгованості при санації
    Підприємство в процедурі санації списує кредиторську заборгованість за товари. Чи є така операція об'єктом оподаткування ПДВ та податком на прибуток?
    14.07.202516
  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.2025196
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202524
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202538