• Посилання скопійовано

ПДВ при відшкодуванні збитків за пошкоджені посіви

Підприємство при проведенні розвідувальних геофізичних робіт пошкодило посіви на земельних ділянках в обробці сільгосппідприємства (платника ЄП та ПДВ). За договором про відшкодування збитків, підприємство сплачує збитки сільгосппідприємству. Що має вказати сільгосппідприємство в ПН: пошкоджену продукцію чи послуги?

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Зауважимо – передача права на розпорядження товарами.

Чи мала місце операція передачі права на розпорядження товаром (сільгосппродукцією) у разі пошкодження посівів і відшкодування збитку?

Ні, такої передачі не було. Сільгосппідприємство не передавало право на розпорядження тим, що пошкоджено і його немає, його неможливо передати.

А що це тоді була за операція з точки зору ПДВ?

Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів тощо.

Ось і відповідь на питання. З точки зору ПДВ все, що не є постачанням товарів є постачанням послуг. Таким чином, відшкодування збитків є операцією постачання послуг.

Таким чином, на наш погляд, в податковій накладній слід показувати постачання послуг. Назвою послуг має бути та, що зазначена у відповідному договорі, наприклад, «Відшкодування збитків за пошкоджені посіви».

Але, наприклад, в ІПК ДФС від 19.02.2019 р. № 611/6/99-99-15-03-02-15/ІПК було написано, що відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та, відповідно, включаються до бази оподаткування ПДВ. В цій консультації не було деталізації. Але оскільки податкова написала про компенсацію вартості майна, вона, скоріш за все, мала на увазі, що відшкодування збитків з точки зору ПДВ – це продаж майна (товару). 

З іншої сторони, податкова в своїй консультації не послалася на норми ПКУ. Тому її висновок не є достатньо обгрунтованим.

Вище ми навели посилання на норми ПКУ, з яких випливає, що має місце операція постачання послуг, а не товару.

В будь-якому разі, вважаємо, що сільгосппідприємство має самостійно визначитися, яку з цих двох позицій обрати. Мабуть, якщо воно обере позицію податкової, в податковій накладній варто буде зазначити найменування та кількість знищеної сільгосппродукції, яка, очевидно, визначена розрахунковим шляхом. Причому в бухгалтерському обліку немає підстав відображати продаж продукції, оскільки такої господарської операції не було. Тобто, якщо пристати на консультацію податкової, постачання продукції буде відображено тільки в податковій накладній. 

З іншої сторони, найменування продукції чи послуг в податковій накладній має відповідати тому, що зазначено в первинних бухгалтерських документах. Але ж в цих останніх ніякого продажу продукції немає. А є тільки відшкодування збитків. Власне, це ще одне підтвердження того, що таки в податковій накладній потрібно зазначати постачання послуг, а не продукції.

Окрім того, з нашого погляду, податкова накладна має складатися на так звану дату першої події, згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг. Таким документом може бути акт на відшкодування збитку та/чи інший документ, який склали сторони, погодивши розмір збитків та визнавши заборгованість щодо їх відшкодування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201