• Посилання скопійовано

Як оформити документально коригування ПДВ на звільнені медтовари з Переліку №224?

У квітні 2020 р. підприємство поставило товар бюджетній організації з 7% ПДВ, в цьому ж періоді отримали оплату від покупця і склали ПН. В червні покупець звернувся з проханням повернути суму 7% ПДВ, так як товар включений до Переліку №224. Як документально оформити зміни ціни в первинних документах та відобразити це в бухобліку?

По-перше, якщо на постачання товару між постачальником та покупцем укладався договір у письмовій формі, то для зміни ціни сторонам договору варто скласти додаткову угоду, у якій викласти умови зміни ціни товару у зв’язку зі звільненням такого товару від ПДВ Законом №540-IX, а також подальше врегулювання заборгованості – або шляхом повернення грошових коштів, або шляхом зарахування до рахунку наступних постачань.

По-друге, на підставі такої додаткової угоди складаються акти зміни ціни до кожної накладної, яка була оформлена з урахуванням ПДВ. Якщо письмовий договір на постачання товару  не укладався, а постачання товару оформлювалося лише рахунками та видатковими накладними, то такі акти коригування ціни можна скласти безпосередньо на підставі відповідних видаткових накладних.

По-третє, у додатковій угоді або в самому акті коригування ціни (якщо договір та додаткова угода не складалися) слід зазначити спосіб врегулювання різниці – чи підлягає вона поверненню покупцеві, або буде зарахована до рахунку наступних постачань.

По-четверте, на дату фактичного повернення коштів покупцю або на дату зарахування різниці в рахунок наступних постачань слід відкоригувати сум ПДВ шляхом складання РК до податкових накладних з ПДВ. Також слід скласти нові податкові накладні без ПДВ на пільговий товар – на дату постачання товару. Можливо, що такі ПН будуть зареєстровані із порушенням встановлених строків. Звертаємо увагу, що протягом дії карантину штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН не застосовуються – див. тут.

Для коригування ПДВ платник податку – постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку №224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів; платник податку – постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку №224, яка звільняється від оподаткування, без нарахування ПДВ.

При складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів, які включені до Переліку №224:

  • у верхній лівій частині податкової накладної у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» робиться помітка «Без ПДВ»;
  • у графі 8 розділу Б (таблична частина) податкової накладної вказується код ставки податку «903»;
  • у графі 9 зазначається код пільги, визначений Довідником пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов'язкових платежів (далі – Довідник). Згідно із Довідником №98/2, складеним за станом на 02 квітня 2020 року (який розміщено за посиланням), для операцій з постачання товарів, включених до Переліку №224, застосовується код пільги 14060544.

У разі одночасного постачання товарів, включених до Переліку №224 (операції з постачання яких звільняються від оподаткування), та будь-яких інших товарів та послуг, операції з постачання яких підлягають оподаткуванню за ставкою ПДВ 7% або 20%, платник податку має складати окремі податкові накладні для постачання товарів в межах оподатковуваних та звільнених від оподаткування ПДВ операцій, адже одночасного відображення у одній податковій накладній цих двох типів операцій не передбачено.

У бухгалтерському обліку постачальник  збільшує суму доходу шляхом проведення сторно Дт 702 Кт 641 – на суму раніше нарахованих зобов’язань з ПДВ та одночасно зменшує заборгованість покупця за поставлений товар: Дт 361 Кт 702 теж методом сторно. Таким чином, дохід від продажу товару буде визнаний на вартість товару без ПДВ, а покупець буде винний суму, що зменшена на суму ПДВ.

Якщо покупець вже оплатив цей товар з сумою ПДВ, то після вищевказаних записів на рахунку 361 виникне кредиторська заборгованість постачальника перед покупцем на суму відкоригованого ПДВ, яку слід перевести на рахунок обліку одержаних авансів: Дт 361 Кт 681.

Якщо сторони узгодили між собою повернення грошових коштів покупцю, то на дату повернення така заборгованість закривається: Дт 681 Кт 311. Якщо сторони погодили врахування заборгованості в рахунок наступних постачань, то ця операція відображається в бухобліку за загальним правилом на дату наступного постачання на підставі наступних видаткових накладних: Дт 681 Кт 361.

***

Додатково читайте наші матеріали туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202420
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 665
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202430
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432