Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Як відобразити у декларації з ПДВ неправомірно отриману податкову накладну?

Постачальником була зареєстровано ПН, але підприємтво на цю дату не отримувало послуг та не перераховувало оплату. Бухгалтерія постачальника письмово стверджує, що на цю дату від підприємства надійшла оплата. ПН, зареєстровану підприємством, підприємство не включає до податкового кредиту. Чи є наслідки того, що дані декларації відрізняються від даних ЄРПН?

По-перше, потрібно дійти згоди з постачальником у питанні,  чи була оплата насправді, чи ні. Для цього слід оформити акт звірки та врегулювати розбіжності. За умовами запитання, якщо підприємство впевнено, що воно не здійснювало цю оплату, ймовірно, помиляється постачальник. Постачальнику слід уважно вивчити реквізити, з яких надійшла оплата, і якщо вони дійсно належать не даному підприємству, а якомусь іншому, то помилкову податкову накладну постачальник повинен відкоригувати шляхом складання розрахунку коригування з типом причини коригування 103 «Повернення товару або авансових платежів». Механізм складання такого РК описаний тут.

Такий РК реєструється підприємством, яке отримало помилкову накладну від постачальника.

По-друге, підприємство-отримувач неправильної ПН повинно відобразити в декларації всі документи з ЄРПН. Дії отримувача будуть залежати від того, коли буде складено та зареєстровано РК до неправильної податкової накладної. Нижченаведені алгоритми складені з урахуванням того, що сама неправильна ПН зареєстрована вчасно, і підлягає включенню до декларації за період, у якому вона складена.

а) ПН та РК складені в одному періоді та обидва документи зареєстровані вчасно. В цьому разі обидва документи можна не відображати в декларації з ПДВ взагалі, оскільки вони не вплинули на показники декларації за цей період та не складені на підставі господарських операцій. В ЄРПН також все врегульовано в межах одного місяця.

б) ПН складено в одному періоді, а РК буде  складено та зареєстровано в одному з наступних періодів. В цьому разі виникають розбіжності між ЄРПН та деклараціями за ці  періоди. Тому слід вчинити так: у періоді складання отриманої неправильної ПН (якщо вона зареєстрована вчасно)  відобразити її в декларації і в тому ж періоді скласти та зареєструвати зведену ПН на підставі пп. 198.5 ПКУ, тим самим самостійно відкоригувавши зайвий податковий кредит у періоді отримання неправильної ПН. Як скласти таку ПН, ми писали тут. У тому періоді, коли буде зареєстровано РК від постачальника, відобразити його в додатку 1 до декларації з ПДВ, одночасно скласти і зареєструвати РК до податкової накладної, яка скадалася на підставі пп. 198.5 ПКУ у періоді отримання неправльної ПН. Як скласти такий РК, див. тут. За такого підходу не буде розбіжностей між ЄРПН та деклараціями з ПДВ.

в) ПН складено в одному періоді, а РК буде складено та зареєстровано в одному з наступних періодів. Якщо не дотримуватися попереднього підходу, а проігнорувати і ПН, і РК і не показати їх у деклараціях з ПДВ за ці періоди, то у  періоді від дати реєстрації ПН до дати реєстрації РК підприємство буде мати можливість користуватися неправомірним обсягом ліміту реєстрації ПН на суму неправильної ПН. Податківці можуть звернути на це увагу і вимагати скласти уточнюючі декларації – так, як описано вище.

г) неправильну ПН складено та вчасно зареєстровано, а РК до неї взагалі не буде складено і зареєстровано. Якщо є абсолютна впевненість у тому, що постачальник не буде складати РК та надавати його на реєстрацію підприємству, то у підприємства формується залишок ліміту реєстрації  ПН на суму цієї неправомірно отриманої ПН. Щоб відкоригувати цей залишок, потрібно у тому періоді, у якому виникає право на ПК за неправильною ПН (а це період її складання, якщо вона зареєстрована вчасно), скласти зведену ПН за пп. 198.5 ПКУ, як ми описали вище, варіант «Б». Таким чином, підприємство узгодить показники своєї декларації з даними ЄРПН.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна , Декларація

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі