• Посилання скопійовано

Безоплатний експорт: як складати ПН?

Підприємство в межах госпдіяльності та ЗЕД - контракту передає покупцю - нерезиденту обладнання, яке використовується для продажу товару підприємства. Як нараховувати ПЗ з ПДВ? Як складати ПН?

Відповідно до пп. «г» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з вивезення товарів за межі митної території України.

При цьому, згідно з пп. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. Своєю чергою, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту за пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою. І, як роз’яснює Мінфін у УПК №673, ставка податку застосовується в цілому до виду операції, яка здійснюється платником податку. Тому у разі здійснення операції з експорту товару за ціною нижче ціни придбання (звичайної ціни) такого товару, нульова ставка застосовується до такої операції в цілому, за умови підтвердження факту вивезення товарів у відповідному митному режимі належно оформленою митною декларацією.

Разом з цим, податківці у підкатегорії 101.08 «ЗІР» зазначали, що оскільки операція з постачання товарів (в т.ч. і безоплатного постачання), за якими ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) оподатковується за нульовою ставкою ПДВ, то необхідність складання другої податкової накладної на суму перевищення експортованих товарів відсутня.

Тому платник податку може скласти лише одну нульову ПН (або ПН на 1 євро) на експорт товарів і не складати другу на перевищення мінбази оподаткування ПДВ.

Та при цьому варто звернути увагу, що у разі, якщо таке обладнання передається безповоротно, то може виникнути ризик нарахування ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, як на негосподарське використання, тож підприємству необхідно добре подбати про документальне оформлення зв’язку такої безоплатної передачі з господарською діяльністю підприємства.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?
    28.05.202526
  • Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    Підприємство встановило сонячні панелі та уклало із компанією «ПРЕТ Сервіс Енергозмін» договір на купівлю-продаж електроенергії за механізмом самовиробництва. Зазначена компанія в односторонньому порядку здійснюватиме взаємозалік обсягу відпущеної енергії та обсягу відбраної енергії. Як відображати такі операції в ПДВ-обліку та при обчисленні податку на прибуток?
    28.05.202531
  • Відображення передоплати в погашення заборгованості по іншому договору без застосування касового методу обліку ПДВ
    Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?
    27.05.202513
  • Як відобразити від’ємний розрахунок коригування в Д2, якщо ПК відшкодовано?
    У платника в жовтні 2024 р. утворилося від’ємне значення, яке було заявлене до бюджетного відшкодування, яке у січні 2025 року було отримано на розрахунковий рахунок. Але у лютому 2025 р. на частину відшкодованої суми ПДВ постачальником було складено від’ємний розрахунок коригування, який платник зареєстрував та відобразив у відповідному рядку 14 і в додатку Д1 декларації за лютий 2025 р. Як такий розрахунок відобразити в Додатку Д2 за лютий 2025 року?
    27.05.202525
  • Як відобразити у ПДВ-звітності відмову в бюджетному відшкодуванні?
    Як відобразити у ПДВ декларації відмову у бюджетному відшкодуванні за рішенням суду? У спеціальному полі "*" "збільшено/зменшено залишок..." треба заповнити ІПН постачальника. До бюжетного відшкодівання було включено 46 постачальників. Їх усіх треба відображати?
    27.05.202516