Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Комунальне підприємство будує дитячі майданчики за бюджетний кошт: що з ПДВ?

На рахунок підприємства виділені кошти з бюджету міста для придбання дитячих майданчиків та їх установки. В подальшому ці майданчики планується передати співвласникам будинків. Майданчики придбаватимуться з ПДВ. Чи виникає ПЗ з ПДВ при отриманні коштів?

Запитання: На рахунок підприємства виділені кошти з бюджету міста для придбання дитячих майданчиків та їх установки. В подальшому ці майданчики планується передати співвласникам будинків. Майданчики придбаватимуться з ПДВ. Чи виникає ПЗ з ПДВ при отриманні коштів? Чи нараховують компенсуючі зобов’язання через невиробниче призначення майданчиків при введені їх в експлуатацію? Які податкові наслідки при безкоштовній передачі майданчиків співвласникам будинку для підприємства?

 

Відповідь:

Питанню бухобліку та оподаткування цільових коштів, отриманих з бюджету, присвячено багато аналітичних матеріалів. Зокрема, ось такі були розміщені свого часу на «Віснику» тут.

Щодо оподаткування ПДВ описаних і запитанні операцій слід зазначити таке:

  1. Саме цільове фінансування, коли воно надходить з бюджету, не є об’єктом оподаткування ПДВ (оскільки не входить в перелік операцій, зазначених у пп. 185.1 ПКУ);
  2. Коли це фінансування підприємство починає витрачати на придбання самих майданчиків, а також матеріалів, робіт, послуг для їх установки, і в ціну входить ПДВ, то в разі, якщо постачальники зареєструють на нього відповідні податкові накладні, воно матимете право на податковий кредит з ПДВ. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від факту використання товарів/послуг, основних фондів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пп. 198.3 ПКУ);
  3. Проте слід пам'ятати про вимоги пп. 198.5 ПКУ. І тут є один момент – за фактом безоплатної передачі активів податкове зобов’язання з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ не виникатиме. Проте погодились із цим податківці не одразу, а ми про це писали тут.
  4. Але якщо дитячі майданчики деякий час перебуватимуть у підприємства на балансі (передача ОСББ відбудеться не одразу після завершення будівництва/установки) і використовуються не у господарській діяльності (тобто, використовуватимуться мешканцями будинків безоплатно), то про пп. 198.5 ПКУ доведеться згадати і у місяці введення їх в експлуатацію визнати податкове зобов’язання з ПДВ;
  5. Операція з безоплатної передачі дитячих майданчиків у даному випадку, на думку автора,  є об’єктом оподаткування ПДВ. Як обережно зазначають податківці в ІПК від 15.01.2018 р. № 152/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, операції з передачі об’єктів благоустрою та соціальної інфраструктури є об’єктом оподаткування ПДВ, крім випадків, коли така операція звільнена від оподаткування ПДВ відповідно до норм ПКУ.  Але для даного випадку такого звільнення ст. 197 ПКУ не містить;
  6. Хоча передача і безоплатна, базу оподаткування за нею доведеться визначати відповідно до пп. 188.1 ПКУ, в залежності від того, як обліковуватимуться на балансі комунального підприємства такі майданчики на дату передачі. Наприклад, якщо вони були введені в експлуатацію як основні засоби, то база оподаткування визначатиметься з їх балансової вартості  за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого відбудеться їх передача;
  7. Звісно, для підприємства було б вигідніше передати ці майданчики на баланс ОСББ одразу після закінчення їх установки. Адже тоді, відповідно до роз’яснень податківців, податкове зобов’язання з ПДВ виникло б лише один раз. Але якщо передача відбудеться пізніше місяця, у якому такі майданчики вже почнуть використовуватися за призначенням (не у господарській діяльності), то, на жаль, податкові зобов’язання доведеться визнати двічі – у місяці початку такого використання (за пп. 198.5 ПКУ) і у місяці безоплатної передачі (оскільки це теж оподаткована ПДВ - операція). Єдиний спосіб цього уникнути - це відкоригувати (сторнувати) податкове зобов’язання, визнане за пп. 198.5 ПКУ, склавши розрахунок коригування до податкової накладної. Така можливість пп. 198.5 ПКУ передбачена («у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності»), але він не містить чіткого переліку операцій, за якими можна зробити таке коригування. Тож, радимо з цього питання звернутися до ДПС за індивідуальною податковою консультацією на підставі ст. 52 ПКУ

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі