• Посилання скопійовано

Помилкова ПН та РК до неї: як враховується при розрахунку реєстраційного ліміту?

У грудні 2018 р. помилково склали ПН як на неплатника ПДВ (покупець є платником ПДВ). У серпні 2019 р. виявили помилку, зареєстрували ПН на платника груднем, та груднем склали РК до помилкової ПН. Однак "зависла" сума перевищення ПДВ. У чому проблема?

Як роз’яснюють податківці у "ЗІР" (підкатегорія 101.17), обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в помилковій податковій накладній (не підтвердженій первинними документами) і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ.

Однак, при цьому суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції, та розрахунку коригування до неї, при їх реєстрації в ЄРПН враховуються у відповідних обсягах при обчисленні реєстраційної суми, а отже, і впливають на значення показника ΣПеревищ.

Фактично ж платники податку стикаються з тим, що розрахунки коригування, які складаються у аналогічних ситуаціях, не враховуються при визначені реєстраційного ліміту. Зокрема, у справі №815/3112/18 зазначається, що СЕА ПДВ не розпізнає відповідний розрахунок коригування і повернути списаний реєстраційний ліміт на разі неможливо з огляду на те, що СЕА ПДВ працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до ст. 200-1 ПКУ та Порядку №569, і не допускає ручного втручання в її роботу.

При цьому, ДФС в листі від 16.02.2018 р. №5963/6/99-99-12-0301-15, який був наданий у відповідь на скаргу №14/11/2017 від 14.11.2017 р., фактично визнала, що помилка була допущена не з боку позивача, а з боку електронної системи адміністрування податку, яка не розпізнає відповідний розрахунок коригування.

У судовому рішенні №76937967 від 05.10.2018 за вищезгаданою справою 815/3112/18 суд став на сторону платника та зобов’язав податковий орган привести показник ΣПеревищ до відповідного стану (зокрема, зменшивши цей показник на суму зареєстрованого РК).

Тож наразі маємо ситуацію, що на практиці, алгоритмом СЕА ПДВ розрахунок коригування, який був зареєстрований не у строк встановлений для ПН (хоча законодавчо для РК на зменшення встановлено інший строк реєстрації), не враховується при розрахунку суми перевищення у місяці його виписки, а впливає лише на показник суми перевищення у місяці реєстрації (тобто враховується не у тому періоді).

Таким чином, з боку платника порядок відображення в декларації такої операції та порядок складання ПН та РК було дотримано правильно. Показник ΣПеревищ виникає виключно за рахунок неправильної роботи алгоритму розрахунку ліміту реєстрації ПН. Тому вважаємо, що в даному випадку платнику податків необхідно звертатися до суду з вимогою визнання протиправними дій відповідного територіального органу ДПС та ДПСУ щодо зменшення в даних системи електронного адміністрування ПДВ.

Для уникнення такої ситуації із «зависанням» суми перевищення платник податку повинен був в  уточнюючій декларації за грудень 2018 р. відобразити лише збільшення ПЗ на суму «правильної» ПН (не знімаючи «помилкову»), а у серпневій декларації відобразити зменшуючий РК. Однак при цьому платнику податку довелося б нарахувати і сплатити 3% штрафу за донарахування ПЗ у декларації з ПДВ. При цьому такий би підхід повернув платнику ΣПеревищ без судових процесів.

У даному випадку слід ще раз подати уточнений розрахунок до декларації з ПДВ за грудень 2018 року, до якого знову додати помилкову податкову накладну за грудень 2018 р., складену на неплатника. Від’ємний РК, що був складений на виправлення помилкової ПН на неплатника, слід було відобразити у декларації за серпень 2019 р. Якщо цього не було зроблено, такий РК можна буде відобразити у декларації за вересень 2019 р. або подати уточнюючий розрахунок за серпень 2019 р.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253