• Посилання скопійовано

При постачанні житла помилково нарахували ПЗ: як виправити?

Сільгосппідприємство придбало квартири у фізосіб та побудувало житловий комплекс (з госпприміщеннями). В подальшому комплекс продано нижче балансової вартості (було складено дві ПН за ставкою 20%). Наразі виявлено, що за пп. 197.1.14 ПКУ операція з постачання житла є звільненою від ПДВ. Як виправити таку помилку?

Які об’єкти нерухомості звільняються від оподаткування ПДВ?

Згідно з пп. 197.1.14 ПКУ постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, звільняються від оподаткування ПДВ.

Своєю чергою, відповідно до ст. 4 ЖКУ, житловий фонд включає:

  • жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);
  • жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);
  • жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів);
  • жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд);
  • квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).

При цьому, до житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.

Отже, звільнення від оподаткування ПДВ поширюється лише на продаж житлових квартир/будинків та не поширюється на господарські будівлі.

 

Чи поширюється звільнення від ПДВ на «додаткову» базу оподаткування ПДВ?

За пп. 188.1 ПКУ встановлено, що база оподаткування ПДВ при постачанні необоротних активів не може бути нижчою за балансову вартість таких активів. Водночас, зауважимо, що норма пп. 188.1 ПКУ не створює окремого об’єкта оподаткування, а лише визначає особливості визначення бази оподаткування. А якщо окремого об’єкта оподаткування не виникає, то виходить, що до всієї бази оподаткування застосовується одна ставка. I якщо операція є звільненою від оподаткування ПДВ, то вважаємо, що звільнення поширюється і на суму додатково визначеної бази оподаткування ПДВ за пп. 188.1 ПКУ.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

На підтвердження такої позиції є УПК №673 (про неї ми писали тут), в якій податківці зазначали, що у разі експорту товарів нижче ціни їх придбання, до суми перевищення також застосовується експортна ставка ПДВ – 0%.

Отже, здійснюючи звільнену операцію, підприємство складає ПН на перевищення бази оподаткування над договірною ціною також з врахуванням звільнення від оподаткування ПДВ.

Зверніть увагу, що у разі здійснення звільнених від оподаткування ПДВ операцій у платника ПДВ виникає обов’язок нарахувати ПЗ з ПДВ за пп. «б» п. 198.5 ПКУ на суми ПДВ, що були зазначені у отриманих ПН при придбанні/спорудженні такого об’єкту.

 

Чи можна відмовитися від пільги?

На жаль, пп. 30.4 ПКУ не передбачає можливості платника податку не застосовувати податкові пільги з ПДВ. Податківці також вказують (ми про це писали тут), що відмовитися від використання податкової пільги чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів платник податків має право лише тоді, коли звільнення надається безпосередньо платнику податків, а не окремим операціям з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому використання пільги за пп. 197.1.14 ПКУ у разі продажу житлового фонду є обов’язковим!

 

Як скласти РК?

На операції, які звільнені від оподаткування ПДВ, повинні складатися окремі накладні з позначкою у графі заголовної частини «Складена на операції, звільнені від оподаткування» — «Без ПДВ». На жаль, податківці зазначали, що у разі допущення помилки у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» (відсутності позначки) платник податку повинен:

  • повністю вивести в нуль показники податкової накладної, що містить помилку (в даному випадку як на договірну вартість постачання, так і на додаткову базу оподаткування) з кодом причини коригування «103»;
  • після чого скласти та зареєструвати нові податкові накладні датою здійснення операції (тобто тією ж датою, що були виписані помилкові ПН) на договірну вартість та додаткову базу оподаткування з позначкою «Складена на операції, звільнені від оподаткування» із відповідною ставкою у табличній частині «без ПДВ».

При цьому, варто звернути увагу, що така ПН буде зареєстровано з порушенням терміну реєстрації. Однак, зважаючи на те, що база нарахування штрафних санкції розраховується виходячи з суми ПДВ у такі ПН (РК), то вважаємо, що штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН на звільнену операцію не буде.

 

Якою датою складати РК до помилкової ПН?

І ще одна проблема, з якою стикнеться платник податку під час виправлення, - визначення дати складання РК. За загальним правилом РК повинен складатися датою виявлення помилки. При цьому, податківці неодноразово наголошували, що ані помилкові ПН, ані РК для їх виправлення (сторнування) у декларації платника ПДВ не відображаються.

Однак, якщо платник податку складе і зареєструє РК в поточному періоді, то у нього за місяцем здійснення операції в формулі розрахунку ліміту для реєстрації ПН виникне показник «сума перевищення», який внаслідок неправильної роботи алгоритму розрахунку у податківців не буде зменшено і після уточнення показників декларації. Тож така сума фактично «зависне» і не зможе бути використана для подальшої реєстрації ПН (цю проблему ми розглядали тут).

Щоб цього уникнути РК необхідно складати у періоді складання ПН (на жаль, із штрафами за несвоєчасну реєстрацію).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246123
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255