Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи нараховується ПДВ при залучені до міжнародних перевезень нерезидента?

За договором транспортний експедитор замовляє перевезення у двох перевізників – нерезидентів. Перший здійснив перевезення на відрізку шляху Франція – Польща, другий – на відрізку шляху Польща – держкордон – Україна. Чи нараховується ПДВ за перевезенням на відрізку шляху територією України, якщо це одне цілісне перевезення згідно з CMR?

Запитання:

За договором транспортний експедитор замовляє перевезення у двох перевізників – нерезидентів. Перший перевізник-нерезидент «1» здійснив перевезення на відрізку шляху Франція – Польща за 1200 EUR – без ПДВ, оскільки не заїжджав на територію України згідно з CMR. Другий перевізник-нерезидент «2» здійснив перевезення на відрізку шляху Польща – держкордон – Україна за 600 EUR. Чи нараховується ПДВ за перевезенням на відрізку шляху територією України, якщо це одне цілісне перевезення згідно з CMR? З якої суми сплачуватиметься податок на фрахт (6%) при перерахуванні грошових коштів перевізникам-нерезидентам?

 

Відповідь:

Згідно з пп. «б» і «е» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання:

  • послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України;
  • послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під постачанням послуг у пп. 14.1.185 ПКУ розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

ДФС в ІПК від 15.05.2019 р. №2187/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що пп. 186.2 – 186.4 ПКУ встановлено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг, або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від виду послуг та місця їх постачання.

Підпунктом «в» пп. 186.2.1 ПКУ передбачено, що місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, а саме послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів.

У ст. 9 Закону №1955 зазначено, що факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення. Такими документами можуть бути:

  • авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
  • міжнародна автомобільна накладна (CMR);
  • накладна СМГС (накладна УМВС);
  • коносамент (Bill of Lading);
  • накладна ЦІМ (CIM);
  • вантажна відомість (Cargo Manifest);
  • інші документи, визначені законами України.

Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами залежно від відрізка маршруту.

Згідно з пп. «ж» п. 186.3 ПКУ місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

На виконання вимог п. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою 20% на базу оподаткування, визначену згідно з пп. 190.2 ПКУ.

Отже, якщо експедитором виступає нерезидент, то на дату отримання транспортно-експедиторських послуг отримувач послуг – резидент на підставі ст. 208 ПКУ складає і реєструє в ЄРПН у встановлений ПКУ термін податкову накладну на вартість таких послуг з нарахуванням ПДВ за основною ставкою. Нарахована таким чином сума ПДВ включається до складу податкових зобов'язань та податкового кредиту у відповідному звітному (податковому) періоді.

Отримувач послуг – резидент на вартість послуг з міжнародного перевезення, наданих нерезидентом, податкову накладну не складає.

Як зазначали податківці у своїй ІПК від 17.08.2018 р. №3572/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, відповідно до абз. "а" пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

***

Читайте також: Надання транспортно-експедиційних послуг нерезидентом: чи є ПЗ у отримувача – резидента?

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Автотранспорт , ПДВ , Перевезення , Податкова накладна , Транспортні засоби

Коментарі: 5

Новини по темі

Консультації по темі