Запитання:
Укладено договір транспортно-експедиційних послуг з нерезидентом, за яким послуги перевезення надаються за кордоном. Акт виконаних послуг від 02.06.2019 р. підписано за кордоном. Чи потрібно резиденту складати податкову накладну? За якою ставкою сплачувати ПДВ та в який термін? Чи можливо транспортно-експедиційні послуги в договорі з нерезидентом назвати, наприклад, «надання в користування залізничних вагонів», щоб уникнути оподаткування ПДВ за ставкою 20%?
Відповідь:
Відповідно до пп. 186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2 і 186.3 ПКУ.
ДФС в ІПК від 15.05.2019 р. №2187/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що пп. 186.2 – 186.4 ПКУ встановлено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг, або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій платника податку з постачання послуг безпосередньо залежить від виду послуг та місця постачання таких послуг.
Положеннями пп. «в» пп. 186.2.1 ПКУ передбачено, що місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, а саме послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів.
Відповідно до ст. 9 Закону №1955 факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення. Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами, в залежності від відрізку маршруту.
У пп. «ж» пп. 186.3 ПКУ зазначено, що місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
ДФС в ІПК від 17.08.2018 р. №3572/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, якщо транспортно-експедиторські послуги надаються замовнику-резиденту, то такі послуги підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою – 20% (незалежно від того, резидентом чи нерезидентом надаються такі послуги).
Правила оподаткування послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, встановлені ст. 208 ПКУ.
Згідно з пп. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою 20% на базу оподаткування, визначену згідно з пп. 190.2 ПКУ.
Отже, якщо експедитором виступає нерезидент, то на дату отримання транспортно-експедиторських послуг отримувач послуг – резидент на підставі ст. 208 ПКУ складає і реєструє в ЄРПН у встановлений ПКУ термін податкову накладну на вартість таких послуг з нарахуванням ПДВ за основною ставкою. Нарахована таким чином сума ПДВ включається до складу податкових зобов'язань та податкового кредиту у відповідному звітному (податковому) періоді. На вартість послуг з міжнародного перевезення, наданих нерезидентом, отримувач послуг – резидент податкову накладну не складає.
Оподаткування операції надання в користування залізничних вагонів
Нормами пп. 185.1 ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Постачання послуг в пп. 14.1.185 ПКУ визначено, як будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Офіс великих платників податків ДФС в ІПК від 20.06.2017 р. №731/ІПК/28-10-01-03-11 повідомляє, що пп. «ґ» п. 186.3 ПКУ місцем постачання послуг з надання в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
Таким чином, місцем постачання послуг з оренди транспортних засобів є місце реєстрації постачальника таких послуг відповідно до пп. 186.4 ПКУ.
Оскільки місце постачання послуги з надання нерезидентом в оренду (лізинг) резиденту визначається відповідно до визначення місця постачання послуг з оренди транспортних засобів, а саме місцем постачання є місце реєстрації постачальника таких послуг (а воно знаходиться за межами митної території України), тому такі послуги не підлягають оподаткуванню ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити