• Посилання скопійовано

Житлово-комунальне господарство – «єдинник»: як оподатковувати?

ЖКГ - платник ІІІ групи ЄП, неплатник ПДВ. Чи включаються до доходу суми сплачені за водопостачання, електроенергію тощо? Які податкові наслідки у разі перевищення суми доходу в 5 млн грн? Як оподатковуються ПДВ отримані комунальні платежі?

Дохід платника ЄП

Згідно з пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП - юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, податківці неодноразово наголошували (зокрема, тут), що доходом обслуговуючого кооперативу в статусі платника єдиного податку вважатиметься будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) без зменшення на суми, які сплачуватимуться субпідрядникам – виконавцям комунальних послуг (суб'єктам господарювання, які надають комунальні послуги споживачам відповідно до умов договорів).

Аналогічна позиція у них і щодо сплати компенсації комунальних послуг, що здійснюється орендарем орендодавцю платнику ЄП.

Таким чином, вважаємо, що до доходу ЖКГ повинна потрапити вся сума надходжень (в тому числі, і компенсації комунальних послуг).

 

Наслідки перевищення доходу в 5 млн грн

Про наслідки перевищення суми річного доходу ЮО - платником ЄП ІІІ групи обсягу доходу в 5 млн грн ми детально писали тут.

Зокрема:

  • до суми перевищення граничного обсягу застосовуються ставки 6% (оскільки підприємство не є платником ПДВ);
  • з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення необхідно перейти на загальну систему оподаткування;
  • не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування, необхідно подати заяву щодо реєстрації платником ПДВ (пп. 183.4 ПКУ).

 

ПДВ

Перш за все, зауважимо, що у разі надання житлово-комунальних послуг, такі послуги оподатковуються за ставкою 20%, а дата виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту визначається за касовим методом (про це тут або тут).

При цьому, на нашу думку, до бази оподаткування ПДВ господарства потрапить як сума наданих послуг ЖКГ, так і сума компенсації за послуг з надання електроенергії, водопостачання тощо. Чіткого роз’яснення від податківців щодо цього питання, на жаль, не має.

На підтвердження такої позиції може бути підхід податківців до оподаткування суми компенсації комунальних послуг, яку отримує орендодавець від орендаря (роз’яснення ДФС -  тут). Зокрема, її підхід ґрунтується на тому, що згідно з пп. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ є договірна вартість наданих послуг. Своєю чергою, до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості послуг.

Окрім цього, аналогічний висновок з цього питання можна зробити і при аналізі пп. 187.10 ПКУ (зокрема, яким і передбачено застосовування касового методу). Як було зазначено вище, касовий метод застосовують і житлово-експлуатаційним контори, які здійснюють збір коштів від покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям - надавачам послуг у рахунок компенсації їх вартості.

Таким чином, базою оподаткування ПДВ для ЖКГ буде як сума отриманих житлово-комунальних послуг, так і сума компенсації вартості електроенергії, водопостачання та інше.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252