• Посилання скопійовано

Житлово-комунальне господарство – «єдинник»: як оподатковувати?

ЖКГ - платник ІІІ групи ЄП, неплатник ПДВ. Чи включаються до доходу суми сплачені за водопостачання, електроенергію тощо? Які податкові наслідки у разі перевищення суми доходу в 5 млн грн? Як оподатковуються ПДВ отримані комунальні платежі?

Дохід платника ЄП

Згідно з пп. 2 пп. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП - юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, податківці неодноразово наголошували (зокрема, тут), що доходом обслуговуючого кооперативу в статусі платника єдиного податку вважатиметься будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) без зменшення на суми, які сплачуватимуться субпідрядникам – виконавцям комунальних послуг (суб'єктам господарювання, які надають комунальні послуги споживачам відповідно до умов договорів).

Аналогічна позиція у них і щодо сплати компенсації комунальних послуг, що здійснюється орендарем орендодавцю платнику ЄП.

Таким чином, вважаємо, що до доходу ЖКГ повинна потрапити вся сума надходжень (в тому числі, і компенсації комунальних послуг).

 

Наслідки перевищення доходу в 5 млн грн

Про наслідки перевищення суми річного доходу ЮО - платником ЄП ІІІ групи обсягу доходу в 5 млн грн ми детально писали тут.

Зокрема:

  • до суми перевищення граничного обсягу застосовуються ставки 6% (оскільки підприємство не є платником ПДВ);
  • з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення необхідно перейти на загальну систему оподаткування;
  • не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування, необхідно подати заяву щодо реєстрації платником ПДВ (пп. 183.4 ПКУ).

 

ПДВ

Перш за все, зауважимо, що у разі надання житлово-комунальних послуг, такі послуги оподатковуються за ставкою 20%, а дата виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту визначається за касовим методом (про це тут або тут).

При цьому, на нашу думку, до бази оподаткування ПДВ господарства потрапить як сума наданих послуг ЖКГ, так і сума компенсації за послуг з надання електроенергії, водопостачання тощо. Чіткого роз’яснення від податківців щодо цього питання, на жаль, не має.

На підтвердження такої позиції може бути підхід податківців до оподаткування суми компенсації комунальних послуг, яку отримує орендодавець від орендаря (роз’яснення ДФС -  тут). Зокрема, її підхід ґрунтується на тому, що згідно з пп. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ є договірна вартість наданих послуг. Своєю чергою, до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості послуг.

Окрім цього, аналогічний висновок з цього питання можна зробити і при аналізі пп. 187.10 ПКУ (зокрема, яким і передбачено застосовування касового методу). Як було зазначено вище, касовий метод застосовують і житлово-експлуатаційним контори, які здійснюють збір коштів від покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям - надавачам послуг у рахунок компенсації їх вартості.

Таким чином, базою оподаткування ПДВ для ЖКГ буде як сума отриманих житлово-комунальних послуг, так і сума компенсації вартості електроенергії, водопостачання та інше.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243221
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024219