Дійсно, останнім часом як позиція ДФС, так і позиція судів в даному питанні одностайна – при списанні грошової кредиторської заборгованості за товар (товар отримано, але не оплачено) покупець - платник ПДВ зобов’язаний відкоригувати суму раніше отриманого податкового кредиту з ПДВ.
При цьому, щодо того, яким чином проводити таке коригування, думки податківців різняться. Зокрема, у підкатегорії 101.23 «ЗІР» податківці говорили саме про коригування раніше відображеної суми ПК на підставі бухгалтерської довідки. Відповідно, складати ПН платнику податків не потрібно (коригується лише сума ПДВ через декларацію). Проте наразі таке роз’яснення переведено в статус «не чинні», а нового не викладено (точніше вказано, що воно потребує детального аналізу).
Інша позиція податківців висловлювалася ними у ІПК від 14.06.2018 р. №2620/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, в якій вони роз’яснювали, що в такому випадку платник податку нараховує ПЗ з ПДВ за правилами пп. 198.5 ПКУ (а цей пункт передбачає складання зведеної ПН). Однак, роз’яснень щодо того, як саме складати таку ПН (а саме, яку причину вказувати), податківці не зазначали. Більш того, пп. 198.5 ПКУ не містить таких причин для нарахування ПЗ.
Окрім цього, звернемо увагу, що суди (про їх рішення ми писали тут) говорять саме про зміну компенсації (тобто, коригування ПК за пп. 192.1 ПКУ).
Таким чином, на нашу думку, платник податку при списанні грошової заборгованості за товар повинен не нараховувати ПЗ з ПДВ, а відкоригувати раніше відображений ПК з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки і декларації шляхом заповнення таблиці 2 Додатку 1 декларації з ПДВ, зокрема:
- у графі 2 – зазначається індивідуальний податковий номер постачальника;
- у графі 3.1 – дата складення бухгалтерської довідки, наприклад, «04.2017»;
- у графі 4 – обсяг постачання (без ПДВ);
- у графі 5 – сума ПДВ, нарахована за основною ставкою.
Також додамо, що найбільш безпечним для платника податків буде варіант з отримання у ДФС індивідуальної податкової консультації щодо порядку складання (необхідності) податкової накладної у разі нарахування ПЗ з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити